Ana sayfa Sinema 10 Gerilim Filmi Önerisi

10 Gerilim Filmi Önerisi

126
0

Bu hafta sizlere aksiyon/gerilim suç/gerilim ve gizem/gerilim türünden 10 film derledik. İyi okumalar dileriz.

1The Awakening (Öbür Dünyadan) (2011)

İngiltere, 1921 I. Dünya Savaşı’nın yaşattığı acılar ve kayıplarla oldukça çok yara almış bir ülke. Travmatik acıların ortasında herkes doğaüstü güçlere inanma eğilimindeyken, Florence Cathcart adında sahtekarlıkları, asparagasları çözme ve ‘hayaletleri yakalama’ konusunda uzman bir kadın, bir şikayet üzerine taşrada yatılı bir okula gelir. Kendisine iletilen bilgilere göre okulda birden çok hayalet gezmekte, öğrencilere ve hademelere görünmektedir.
Florence başta bunun rastladığı diğer vakalar gibi bir oyunu olduğuna ve kendi yöntemleriyle gerçeği ortaya çıkartacağına inanır. Fakat bildiği ve inandığı her şey, görünmeyen varlıkların kendilerini hissettirmesiyle alt üst olacaktır…
Televizyon dizilerinin yazarı, yapımcısı ve yönetmeni olarak tanınan Nick Murphy ilk uzun metrajlı sinema filminin başrollerini Rebecca Hall, Dominic West paylaşıyor. Filmin senaryosunu Stephen Volk ile beraber kaleme alan Nick Murphy’nin Occupation drama dizisi ile bir de BAFTA ödülü bulunuyor…

2Escape Room (Ölümcül Labirent) (2019)

Ölümcül Labirent, kaçış odasından kurtulmaya çalışan altı yabancının hikayesini konu ediyor. 6 kişinin hayatı, kendilerine gönderilen bir postadan sonra bambaşka bir hal alır. Birbirini tanımayan altı yabancıya, bir kaçış odasının giriş biletleri gelir. Üstelik büyük bir ödül de vardır. Eğer içlerinden kaçış odasından çıkmayı başaranlar olursa, bir milyon dolar ödülün sahibi olacaktır. Kimsenin, kendilerine sunulan bu fırsatı kaçırmaya niyeti yoktur. 6 kişinin kaçış odasında bir araya gelmesi ile büyük oyun başlar. Grubun ilk işi, odadan kaçmalarını sağlayacak olan ipuçlarını aramak olur. Onlar odanın içerisinde araştırma yapmaya devam ederken, odanın içerisi yavaş yavaş ısınmaya başlar. Onları kavurmak üzere olan sıcaktan kurtulmayı başaran ekip, kendilerini başka bir etapta bulur. Her başarının ardından başka bir etap onları beklemektedir ve etaplar giderek daha zor bir hale gelir. Hayatta kalabilmek için akıllarını kullanmak zorunda olan grup, kaçış odasından kurtulmanın yolunu bulabilecek midir? Adam Robitel’ın yönetmen koltuğunda oturduğu korku, gerilim türündeki filmin oyuncu kadrosunda Tyler Labine, Logan Miller, Deborah Ann Woll, Taylor Russell McKenzie, Jay Ellis, Nik Dodani gibi isimler yer alıyor.

3The Guilty (Suçlu) (2018)

Polis memuru Asger Holm, acil durum görevlisi olarak masa başı bir işe düşürülmüştür. Sıkıcı bir iş olacağını bekleyen Asger, kaçırılan bir kadından gelen yardım çığlığına cevap verdiğinde her şey değişir. Telefon kısa süre sonra kapanır. Kadını bulmak için arayış başlar. Polis merkezi, Asger’i gözü ve kulağı olarak kullanır. Zamana karşı kayıp kadını ve onun saldırganını bulmak için yapılan arama, Asger’in sezgileri ve yetenekleriyle şeytanlarının çatışmasına sahne olacaktır. 2018 Danimarka yapımı The Guilty filmini yönetmen Gustav Möller yönetmektedir. Suç, dram ve gerilim türündeki Suçlu  16 farklı dalda ödüle layık görülmüştür.

4Along Came a Spider (Örümceğin Maskesi) (2001)

Film James Patterson’un 1993 tarihli aynı adlı romanından uyarlandı. Yönetmenliğini Lee Tamahori’nin üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Morgan Freeman, Monica Potter, Michael Wincott, Penelope Ann Miller, Michael Moriarty yer almaktadır. Filmin konusu Gary Soneji isminde bir şizofren bir sapık özel bir okuldan iki çocuğu kaçırır. Soneji’nin asıl amacı adam kaçırmak değil, tarih kitaplarına geçecek bir suç işlemektir. Bu doğrultuda her adımını bir örümceğin ağını örmekte gösterdiği hassasiyetle planlamaktadır. Partnerinin ölümünden sonra kendini emekliye ayıran ünlü psikolog detektif Alex Cross, oldukça profesyonelce işlenen bu kaçırma olayından sonra istemeyerek de olsa olayı araştırmaya koyulur. Cross’un ününün farkında olan Soneji, yüzyılın suçunu işledikten sonra Cross tarafından belgelenmek istemektedir. Alex ve gizli servis ajanı Jezzie Flannigan Soneji’yi durdurabilmek için zamana karşı bir yarışa girerler.

5Prisoners (Tutsak)

Tutsak, 2013 ABD yapımı gerilim filmidir. Yönetmenliğini Denis Villeneuve’un yaptığı filmde Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis, Maria Bello, Terrence Howard, Melissa Leo ve Paul Dano yer almaktadır. Film Pensilvanya’da kaçırılan iki kız çocuğunun aranması sürecinde yaşanan olayları anlatmaktadır.

6Running Scared (Kaçış)

Sürdürdüğü bir uyuşturucu operasyonunda işlerin yolunda gitmemesi sonucunda Joey Gazelle, kirli bir polisi vuran bir silahın ortadan kaldırılması ile görevlendirilir. Ancak işler pek yolunda gitmez. Umulmadık bir anda komşusunun çocuğu silahı çalar ve o silahı, kendisine kötü davranan babasını vurmak için kullanır ve başarır. Çocuğun öfkesi ve kini gözünü karartmıştır. Şimdi bu olaydan sonra Joey’in başı fena halde derttedir. Hem çete hem de polisten önce silah ile birlikte çocuğu da bulmak zorundadır.

7Mystic River (Gizemli Nehir)

Akademi Ödülleri’nde temel kategorilerin hepsinde Oscar’a aday gösterilen filmin yönetmen koltuğunda Clint Eastwood bulunuyor. Filmin oyuncu kadrosunda Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon ,Laurence Fishburne, Marcia Gay Harden, Laura Linney yer almaktadır. Film 3 arkadaşın bir çocukluk hatırasıyla başlar: Jimmy, Dave ve Sean aynı mahallede yaşayan üç arkadaştır. Bir gün sokakta oyun oynarlarken bir polis otosu gelir ve Dave’i götürür. Fakat küçük çocuğu götüren araç polis aracı olmadığı gibi, götürenler de polis değildir. Bu olay 3 arkadaşın hafızalarında kötü bir anı olarak kalır fakat Dave’in psikolojisini bozmuştur. Yıllar sonra Jimmy bir market işletmecisi, Sean ise polis olmuştur. Dave ise evlenip bir erkek çocuk sahibi olmuş sakin bir hayat kurmuştur. Bir cumartesi gecesi Jimmy’nin büyük kızı Katie bir bardan çıktıktan sonra öldürülür. Böylece bu 3 arkadaşın yolları tekrar kesişir. Gizemler bir bir çözülmeye başlar.

8Hush (2016)

Hush , Mike Flanagan’ın yönettiği ve düzenlediği, aynı zamanda filmi Flanagan’la birlikte yazan Kate Siegel’in oynadığı, 2016 Amerikan filmidir. Filmin başrollerinde John Gallagher Jr. , Michael Trucco , Samantha Sloyan ve Emilia “Emma” Graves yer alıyor. Filmin konusu Dilsiz ve sağır bir kadın olan Maddie gözlerden uzak, orman içerisindeki ıssız bir evde tek başına yaşamaktadır. Üzerinde çalıştığı kitabını bitirmeye çalışan Maddie, yeni hayatından oldukça mutludur. Fakat bir gün bilgisayar başındayken kendine gelen bir mesaj her şeyi altüst eder. Mesajda o anki halinin fotoğrafı vardır. Evin dışından birisinin kendisini izlediğin düşünen Maddie çok geçmeden maskeli katil ile karşılaşır. Maddie, eve girmeye çalışan maskeli adamdan kurtulmaya çalışmak için zorlu bir mücadele vermek zorundadır.

9Deliver Us from Evil (Bizi Kötüden Koru)

Deliver Us from Evil , Scott Derrickson tarafından yönetilen ve Jerry Bruckheimer tarafından yapılan 2014 Amerikan doğaüstü korku filmi. Film resmi olarak 2001 yılında Ralph Sarchie ve Lisa Collier Cool tarafından yazılan Beware the Night adlı kurgusal olmayan bir kitaba dayanıyor. Filmin ana rollerinde Eric Bana , Édgar Ramírez , Sean Harris , Olivia Munn ve Joel McHale rol almaktadır. Filmin konusu New York şehrinin çeşitli bölgelerinde eski Latince yazılar ve gizemli simgelerle birlikte bir dizi esrarengiz durum ortaya çıkmaya başlamıştır. Evlerin bodrumlarından gelen tuhaf sesler çoğu ailenin kabusu olurken New York Polis Departmanı’nda çalışan Çavuş Ralph Sarchie bölgenin en karışık yerlerinden biri olan 46. bölgeye atanır. Ralph Saarchie karşılaştığı olaylar sonrasında başta kendi ailesiyle arasındaki ilişkinin bozulmasına, sonrasındaysa kendi psikolojisinin çökmeye başlamasına tanık olur. Sarchie, ortağı Butler ile birlikte tuhaf bir davayı çözmesi için görevlendirilir. Ancak bu karanlık cinayetler serisi bildiği yöntemlerle çözebileceği türden değildir. Araştırma safhasında Mendoza isimli bir rakiple karşılaşması ise soruşturmanın tüm akışını değiştirir. Kötülük tüm diriliğiyle karşısında dikilmektedir; davayı çözebilmesiyse Mendoza ile yapacağı işbirliğinden geçmektedir. 

10Fractured

Fractured , Brad Anderson tarafından yönetilen, Alan B.McElroy’un senaryosundan bir 2019 Amerikan psikolojik gerilim filmi. Oyuncu kadrosunda Sam Worthington , Lily Rabe , Stephen Tobolowsky , Adjoa Andoh , ve Lucy Capri yer alamaktadır. Filmin konusu aniden sırra kadem basan ailesini bulmaya çalışan bir adamın hikayesini konu ediyor. Ray Monroe, eşi Joanne ve kızları ile birlikte Minneapolis’e gitmek için yola koyulur. Ancak yolculuk sırasında kaza geçiren aile, soluğu hastanede alır. Kazada yaralanan kızın durumunun incelenmesi için tomografi çekilmesi gerekir ve annesi de kızı ile birlikte tomografi çekimine gider. Eşi ve kızının çekimden çıkmasını bekleyen Ray, uzun süre bekleyişin ardından bir tuhaflık olduğunu fark eder. Hastanede karısı ve kızını arayan Ray, ikisine de ulaşamaz. Üstelik aniden sırra kadem basan kızı ve annesi ile ilgili tüm hastane kayıtları da ortadan kaybolur. Ailesini bulmaya çalışan Ray, kızı ve eşine ne olduğuna dair gerçekleri bulmak için zorlu bir mücadeleye girişir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here