Ana sayfa Genel 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun! 19 Mayıs...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun! 19 Mayıs Kutlamalarından Nostaljik Görüntüler

107
0

Bu yıl, 101. yılını kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında da Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını gurur, özlem ve saygıyla anıyoruz.

Büyüklerimizin bayramlarda söylediği, “Ah! Bizim zamanımızda böyle miydi bayramlar? Aylar öncesinden hazırlanırdık kutlamalara…” söylemlerini hepimiz duymuşuzdur. İşte, o bahsettikleri kutlamalardan görüntüleri sizler için derledik. Aynı zamanda her videonun başında, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Gençliğe Hitabe’sinden alıntılar sizlere eşlik edecek. Keyifli okumalar ve seyirler…

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

1 “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

2Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır.

3Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir.

4İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.

5Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. 

6Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler.

7Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

8Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” Mustafa Kemal ATATÜRK

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here