Green Book filmi, En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Orijinal Senaryo Dallarında 3 Oscar kazanarak bu yıla damgasına vurdu. Baş rollerini usta oyuncular Viggo Mortensen ve Mahershala Ali’nin paylaştığı Green Book filmi, 1960’lı yıllarda Afroamerika’lı piyanist Dr. Shirley’nin Amerika turnesi yapmak için İtalyan asıllı Tony Lip’i şoför olarak işe almasıyla başlayan bir yol hikayesidir. Yol hikayelerinde bildiğiniz gibi, yol insanı değiştirir, yola çıkan kişi ile başladığı noktaya dönen insan aynı olmaz. Bu filmde de Dr. Shirley ve Tony Lip arasında başlayan dostluk içinizi ısıtacak. Ve yol boyunca, o dönemde Amerika’ya hakim olan ırkçı davranışlar, empati duygularınızı güçlendirecek.

Filmi izleyenler için vurucu sahnelerini tekrar hatırlatmak, izlemeyenler için de izlemeye teşvik etmek için filmin en güzel 5 alıntısını derledik. İyi okumalar, iyi seyirler dileriz.

1Dünya, ilk hareketi yapmaktan korkan yalnız insanlarla dolu.

2Evet, bir şatoda yaşıyorum Tony! Tek başıma. Zengin beyaz insanlar bana piyano çalmam için para ödüyorlar çünkü bu onlara kültürlenmiş hissettiriyor. Ama o sahneyi bıraktıktan hemen sonra, onlar için sıradan bir zenci olmaya başlıyorum. Çünkü bu onların gerçek kültürü. Ve o kadar çok acı çekiyorum ki, çünkü kendi insanlarım tarafından da kabul edilmiyorum. Çünkü onlar gibi de değilim. Eğer yeterince siyah değilsem ve yeterince beyaz değilsem ve yeterince erkek değilsem, söyle bana, Tony, ben neyim?

3Deha olmak yeterli değil, insanların kalbini değiştirmek için cesaret gerekiyor.

4Asla şiddet ile kazanamazsın. Sadece saygınlığınızı koruduğunuzda kazanırsın.

5Biliyor musun, babam şöyle derdi: Ne yaparsan yap, yüzde yüzün ile yap. Çalışırken, çalış. Güldüğünde, gül. Yemek yerken, son yemeğinmiş gibi ye.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here