Ana sayfa Tavsiye - İpucu 2019’da Öğrenilebilecek En İyi 7 Dil

2019’da Öğrenilebilecek En İyi 7 Dil

1658
1

Hepimizin bir dili öğrenmek için farklı sebepleri var. Bazılarımız işi gereği yabancı dil öğrenip kariyerindeki gelebilecek fırsatları arttırmaya çalışırken, kimilerimiz seyahat edeceği ülkenin kültürüne daha hızlı ayak uydurmak için dil öğreniyor. Hatta sadece telaffuzu kulağa hoş geldiğinden bir dili öğrenmeye merak saranlar bile var.

Bu listemizde 2019’da öğrenilecek en iyi yabancı dillerin bazılarından ve o dilleri öğrenmenin sağladığı avantajlardan bahsediyoruz.

1Arapça

Arap dili, Orta Doğu ve Afrika’da büyüyen ekonomilere ulaşmayı ümit edenler için hızla ciddi bir yatırım haline geliyor.

Dünya Ekonomi Forumu’na göre, Arapça dünyanın en güçlü 5. dili ve muhtemelen Arap ülkelerinin ticaret hacmini genişletmesiyle yükselişe geçecek.

2Fransızca

Fransızca konusu biraz tartışmalı.

Örneğin, 2014’te yayınlanan New Republic makalesi, Fransızcanın eski önemini yitirdiğini ve tüm dünya sahnesi için önemli bir dil olmaktan çıktığını iddia ediyor.

Diğerleri, 11 ülkede tek resmi dil olmasının yanı sıra, Afrika’nın büyümesinin katkısıyla en çok bilinen diller arasında olacağını iddia ediyor.

İster Fransa’ya, ister Sahra Altı Afrika’ya seyahat etmek isteyin, geleceğiniz için önemli fırsatlar yakalayabileceğiniz Fransızca sizin için bir avantaj olabilir.

3Almanca

Almanca sadece 6 ülkenin resmi diliyken (Almanya, Avusturya, Belçika, İsviçre, Lüksemburg ve Lihtenştayn), yaklaşık 100 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Ayrıca Almanya, Avrupa’nın en büyük ekonomisi ki bu da uluslararası ticaret ve diplomasi için Almancayı önemli bir dil haline getiriyor.

4Hintçe

Biraz şaşırmış olabilirsiniz, çünkü Hintçe, konu yabancı dil öğrenmeye gelince pek fazla kişinin tercihi değildir.

Ancak, dünyanın en çok konuşulan dilleri listesine bakıldığında, 310 milyon anadil konuşucusu ile listede etkileyici bir şekilde 4. sırada olduğunu görülecektir.

Sadece popülariteye bakarak, Hintçe öğrendiğinizde elinize geçecek fırsatları atlamak mantıksız olur. – Zengin ve büyüleyici kültürlere açacağı kapı da cabası.

5Mandarin Çincesi

Mark Zuckerberg Mandarin becerilerini herkese açık bir şekilde sergilediğinde, bazıları hayran kalırken bazıları da onunla alay etti.

Ama kabul edelim ki;

Mandarin Çincesini öğrenmek, işiniz için yapabileceğiniz en akıllı hareketlerden biri. Şu anda, Çin’in GSYH’si (Gayrisafi Yurt İçi Hâsıla) 2029’a kadar ABD’yi geçecek. Bu arada kendileri zaten dünyanın en büyük ticaret ülkesi.

Ayrıca dünyanın en çok konuşulan dili ve en çok çevrimiçi kullanılan dili olduğundan pratik yapmak için bir sürü insanla karşılaşabilirsiniz.

6Portekizce

Portekizcenizi Portekiz’de 10 milyondan fazla kişiyle geliştirebilecek olsanız da, Brezilya da Portekizcenin resmi dil olduğu bir yer olarak, Güney Amerika iş dünyasının bir sonraki öncüsü olacak gibi görünüyor.

Brezilya hala Latin Amerika’daki en büyük ekonomisi ve anadili İngilizce olanlar için Portekizce öğrenmesi çok zor değil.

Dahası, British Council, İngiltere’nin geleceği için en önemli 10 dil arasına Portekizceyi de eklemiştir; bunun eğitim, diplomasi ve tabii ki yabancı yatırım için fırsatlar dünyası sunduğunu açıkça söyleyebiliriz.

7İspanyolca

İspanyolca bilmek sizi çok uzak diyarlara götürebilir.

Arjantin, Meksika, Şili, Dominik Cumhuriyeti, Honduras, El Salvador, Nikaragua, Peru, Venezuela, İspanya… Dünya genelinde 480 milyondan fazla anadil konuşucusu ile bu ülkeler, İspanyolcanızı geliştirebileceğiniz yerlerden sadece birkaçı.

Kaynak: https://blog.busuu.com/best-languages-to-learn/

Derlenmiş ve eklemeler yapılmıştır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here