Ana sayfa Dizi 21. Yüzyılın En İyi 3 Dizisinden Biri Olan Mad Men Hakkında Bilmeniz...

21. Yüzyılın En İyi 3 Dizisinden Biri Olan Mad Men Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

2481
0

İlk bölümde bulunan başlangıç cümlesi, dizi adının felsefesini açıklıyor :

“1950’lerin sonunda Madison Bulvarı’nın reklamcılık yöneticilerini tarif etmek için bir kavram üretildi. Bunu onlar üretti. MAD MEN…”

The Guardian gazetesi 21. Yüzyılın en iyi 100 dizisini sıraladığı bir liste yayınladı. Listede 3. sırada Mad Men bulunuyor. Türkiye’de pek tutulmayan bir dizi olan Mad Men, Temmuz 2007 yılında yayın hayatına başladı ve 2015 yılında 7. Sezonu ile ekranlara veda etti. Konusu itibariyle 1960’lar Amerika’sında, New York’taki kurgusal Sterling Cooper adlı reklam şirketinde yaşananları, büyük bir zekayla taçlandırılmış senaryosuyla basit ama etkileyici öykülerle, belgesel tadında anlatıyor. Üst düzey reklam şirketi yöneticisi Don Draper (Jon Hamm) odaklı, katmanlı insan analizleri ve oyuncuların çizgi ötesi müthiş performanslarıyla izleyicilerin büyük bir beğeni ve sempatisini topluyor. Belgesel demişken laf olsun diye değil. Gerçekten bölümler için yapılan harcamalar dudak uçuklatan rakamlar. 1950-1960 Amerika’sını anlatan dizide gerçekten o tarihlerin içine girmekte zorlanmıyorsunuz. Erkeklerde deodorant kullanımının daha yeni başlayacağı, sigaranın zararları konusunun daha yeni tartışılmaya başladığı, psikoloğa gitmenin ruh sağlığından ziyade moda için taklit edildiği bir dönemi anlatan Mad Men, yakın Amerikan tarihine de bir ayna vazifesi görüyor. Ayrıca kadınların iş hayatına yeni yeni girmeye başladığı ve yükselişlerini gerçekleştirdiği dönemi göz önüne süren Mad Men her anlamda başarılı bir dizi. Yalnız dizinin ağır dram olduğunu belirtmekte fayda var. Bu da doğal olarak dizinin temposunun düşük seviyede olduğunu gösteriyor.

 Gelelim Mad Men ile ilgili bilmeniz gereken 10 şeye;

1Mad Men’i yayınlayan kanal olan AMC, Mad Men’in sahibi olan Lionsgate’e bölüm başına yaklaşık 2 milyon $ veya yılda 26 milyon $ ödedi.

2Dizide The Beatles’in ‘Tomorrow Never Knows’ isimli şarkısını kullanmak için ödedikleri telif hakkı ücreti: 250 bin $. Bu şov tarihinde tek şarkı için ödenen en büyük meblağ.

3Obama, Mad Men’in yapımcısına mektup yazmış ve ‘3. sezonu izledim, çok iyiydi’ demiştir. Başkan Obama’nın kendisine resmi ziyarete gelen devlet başkanlarına bile 15-20 dakikalık kısıtlı zaman ayırabildiği düşünülürse sanırım diziyi gerçekten seviyordu.

4Netflix, Mad Men’in bölümlerini yayınlamak için 90 milyon $ ödedi.

54 Altın Küre ve 15 Emmy Ödülü’nün yanı sıra birçok ödüle layık görüldü.

6Dizide geçen Lucky Strike marka sigara dizi yayına başladığında 10 milyon paket fazla satış yapmıştı.

7Dizi başladığından bu yana geçen süre içinde viski satışlarında %13-15 arasında artış olmuştu.

8Dizinin yönetmeni Matthew Weiner, dizinin pilot bölümünü aslında 1999 yılında yazmıştı.

9Dizinin başrolü Jon Hamm, dizinin tüm bölümlerinde oynayan tek aktör. Ayrıca bölüm başına 250 bin $ kazanıyordu.

10Mad Men’in hikayesi New York’ta geçiyor olsa bile sadece pilot bölüm New York’ta çekildi. Geri kalan bölümlerin büyük kısmı Los Angeles şehrinde çekildi.

Son Söz

Mad Men aynı zamanda içinde çok fazla psikolojik ögeler barından bir kurgu. Baş karakterimiz Don’un geçmişi ve yaşadıklarıyla verdiği savaşa, kişilik mücadelesine tanık oluyoruz. Daha da açacak olursak; Kimlik ve benliğin mücadelesi ve daha sonra sahte benlik ve gerçek benlik arasında arafta kalmak gibi psikolojik süreçlerin nasıl ilerlediğine. Bu sayede tüm bölümler boyunca verilen mesajlar ile herkesin kendinden bir parça bulabileceği bir dizi haline geliyor. Eğer hala izlemediyseniz bir kez daha düşünmelisiniz.

Bitirmeden önce dizi için fikir sahibi olabilmeniz adına işte Mad Men’in o harika seçim müzikleri.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here