Ana sayfa Dizi 90’lı Yılların Unutulmaz 15 Türk Dizisi

90’lı Yılların Unutulmaz 15 Türk Dizisi

1233
0

Bu hafta sizi 90’lara götürüyoruz. 90’lı yıllarda çok sevilen 15 diziyi sizler için derledik. İyi okumalar diliyoruz.

1Perihan Abla (1986 – 1988 )

Perihan Abla 1986-1988 yılları arasında TRT’de yayınlanan başrollerinde Perran Kutman ve Şevket Altuğ’un yer aldığı yerli dizidir. Dizinin konusu İki kardeşine bakmak zorunda olan Perihan Abla (Perran Kutman) ve onu deliler gibi seven Şakir’i (Şevket Altuğ), ayrıca birçok tiyatro oyuncusunun konularına göre oynadığı aynı mahallede yaşayan farklı insanları anlatmaktadır. Dizi gösterildiği dönemde büyük ilgi görmüş ve Türk Televizyon tarihindeki yerini almıştır.

2Bizimkiler (1989-2002)

Oyuncu kadrosunda Erdal Özyağcılar, Engin Şenkan, Özge Özberk, Ercan Yazgan ve daha nice oyuncunun bulunduğu dizinin konusu Aynı apartmanda yaşayan yedi farklı ailenin günlük yaşamı, birbirleri ile ilişkilerini konu alan Bizimkiler, Türkiye televizyon tarihinin en uzun süren dizilerinden biridir. O yıllarda izleyicisinin beğenisini kazanan dizi 15 sezon sürmüştür ve 465’inci bölümde final yapmıştır.

3Mahallenin Muhtarları (1992-2002)

Ekranların en uzun soluklu dizilerinden biri olan Mahallenin Muhtarları Temel’i, Çaydanlık’ı, Fadime’si, Şirin’i, İğneci Handan’ı, Müzeyyen’i, şoför Ali’si ve tabi ki Muhtar’ı ile küçük ve sıcak mahalle yaşantısını televizyona taşımayı başarmıştı. 10 sezon süren dizi 337’nci bölümde final yapmıştır.

4Süper Baba (1993-1997)

Süper Baba 1993-1997 yılları arasında ATV’de yayınlanan, başrollerinde Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Jülide Kural, Şevval Sam ve Bennu Yıldırımlar’ın yer aldığı ekranların en beğenilen ve uzun soluklu dizilerindendir. Dizinin konusu Üç çocuklu yalnız bir baba olan Fikret zamanında büyük bir hata yaparak ilk aşkı İpek ile değil, zengin bir kadın olan Şule ile evlenmiştir. Fikret, İpek’i bir türlü unutamayınca eşinden ayrılır ve çocuklarıyla beraber yaşamaya başlar. Düzenli bir işi olmayan Fikret, ailesine bakabilmek için canını dişine takar ama hep bir şeyler eksik kalır.
Fikret’in büyük kızı Zeynep’in özgürlük savaşı, oğlu Alim’in aşkı ve Çengelköy semtindeki esnafın dertleri, sohbetleri ile unutulmayacak bir aile dizisi..

5Kaygısızlar (1994-1998)

Dizinin başrollerinde Ercan Yazgan, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda ve Çiçek Dilligil yer almaktadır. Dizinin konusu Memnun Kaygısız’ın 3 eşinden toplam 36 çocuğu vardır. Evi geçindirmek konusunda ne yapacağını bilmeyen Memnun’un aklına, asker arkadaşı İsmail’in yanına, yani İstanbul’a gitmek gelir. Artık İsmail’in başı Memnun, üç karısı ve 36 çocuğu ile derttedir. Tabii hanımı Zeynep ve ev sahipleri Hacı Gaffur Bey’in de. 4 sezon süren dizi 124’üncü bölümde final yapmıştır.

6Çiçek Taksi (1995-2003)

Oyuncu kadrosunda Erol Günaydın, Peker Açıkalın, Tuna Arman, Ümit Yesin ve daha bir çok oyuncunun rol aldığı dizi yayın hayatında 1995 yılında başlamış ve 8 sezon sürmüştür. Dizinin genel konusu İstanbul’da sıradan gibi görünen bir taksi durağında yaşanan olaylar ekrana taşınmaktadır. Durağın sahibi eski usta şoförlerden, durağın babacan siması Ramazan. Artist Celal’den Şeker Kazım’a, şöforler Kenan, Ömer, Erdal ve Ekrem’in hayatlarına uzanan sıcak ve samimi hikayeleriyle Çiçek Taksi bir dönem yerli dizileri arasında en sevilen yapımlarından biri olmuştu. Kimi zaman hüzünlü, kimi zaman neşeli ve çoğunlukla komik öykülerden oluşan, taksi şöforlerinin aileleri, bitmez tükenmez sorunları, çelişkileri, müşterileri ile başlarından geçen olaylar aktarılmaktadır.

7Bir Demet Tiyatro (1995 – 2002)

Bir Demet Tiyatro aslında bir tiyatro olup, sahneler kamerayla kaydedilerek bir dizi haline getirilmiştir. İlk kez 1995 yılbaşı gecesi yayınlanıp büyük beğeni kazanan oyun “Bir Demet Tiyatro” adlı müdavimlik yaratan dizinin 2002 yılına kadar süren keyifli ve hızlı yolculuğunu başlatmış oldu. Her yaştan ve kesimden milyonlarca insanı ekran başına toplayan “Bir Demet Tiyatro”, Çıtır Ailesi ve çevresindekilerin başından geçen hayata dair komik olayları konu aldığı bölümleriyle 7 yıl boyunca ekranlarda kalmayı başardı.

8Çılgın Bediş (1996-2001)

“Çılgın Bediş’im yok başka işim, silerim hüzünü baştan çizerim…”
90’lı yılların sonunda bu şarkısı ve karikatür çizimini andıran eşsiz jeneriğiyle yeni bir gençlik dizisi başlıyordu. Özden Öğrük’ün 1976’dan beri çizdiği Çılgın Bediş karikatüründen esinlenerek hazırlanan dizi Türk dizi tarihinin unutulmazları arasına girdi.
Yonca Evcimik’in Çılgın Bediş’i canlandırdığı dizide Çiçek Dilligil, Sinan Bengier, Selma Sonat, Selahattin Taşdöğen, Ayten Erman, Cenk Torun gibi isimleri buluşturan dizi Kanal D’de yayınlanıyordu. 1999 yılında dizi 65. bölümün ardından yayından kalktı. Yaklaşık bir yıl gibi bir süre sonra 2000 yılından 2001 yılına girilen gece Show TV’de dizi yeniden ekranlara döndü. Fakat Show TV’de eski başarısını yakalayamayan dizi 5 bölümün ardından tekrar yayından kaldırıldı.
Tüm bunlara rağmen Çılgın Bediş, 90’lı yıllara damgasını vuran yapımların başında gelmektedir…

9Sıdıka (1997-2003)

Sıdıka, Atilla Atalay’ın hayali karakteri Sıdıka üzerine çekilmiş ve 1997 yılında Show TV’de gösterilmiş TV dizisidir. Oyuncu kadrosunda Hasibe Eren, Füsun Demirel, Ali Erkazan yer almaktadır. Dizinin genel konusu ilkokul eğitimini tamamladıktan sonra liseye gönderilmeyen Sıdıka’nın hayatı işleniyor. Dizi genel olarak dört oyuncu etrafında şekilleniyor. Her bölüm farklı oyuncu ve konularla dizi zenginleştiriliyor. Dizinin konusu aslen Sinoplu olan Saka ailesinin günlük komik maceraları olarak özetlenebilir. Sıdıka her ne kadar okula gönderilmese de her bulduğu yazıyı okuyan, kendini çok iyi bir şekilde geliştirmiş, kenar mahallenin kendince en elit kızıdır. Yarı kaçık bir abi, sarhoş ve baskıcı baba ve Sıdıka’nın normal olmadığını düşünen, bir an önce onu evlendirmeye çalışan anne ile günleri eve kapalı bir şekilde geçiren Sıdıka’nın dış dünya ile tek bağlantısı pencereden dışarıyı izlemektir.

10Ruhsar (1998-2001)

Dizinin oyuncu kadrosunda Hande Ataizi, Cem Davran, Göksel Kortay, Hakan Gerçek ve daha birçok oyuncu yer almaktadır. Dizinin konusu Mazhar ile Ruhsar henüz yeni evlenmiş, birbirlerine aşık bir çifttir. Fakat evlililklerinin daha başında Ruhsar ölür. Ama ruh halinde Mazhar’ın yanında kalmaya devam eder; ancak sadece yağmurlu havalarda… Öte yandan Ruhsar’ı zaten sevmeyen kayınvalidesi Menkıbe, Mazhar’a yeni bir eş bulmak için her geçen gün farklı bir gelin adayı ile kapısını çalar. Eldeki en güçlü kozu ise Reyhan’dır. Ayrıca Mazhar’ın en yakın arkadaşı Müfit arkadaşının karşı dairesinde oturur ve her daim yanındadır. Onu da, Mazhar’ın kız kardeşi Firdevs deli gibi sevmektedir. Bütün bu karmaşa içerisinde Ruhsar, “ruhani” hali ile Mazhar’ın kendisine bağlı kalması için uğraşır. 5 sezon süren dizi 108’inci bölümünde final yapmıştır.

11Çarli (1998)

1998 yılında çekilen Çarli 24 bölüm sürmüştür. Çarli’nin konusu Talat Sanal’a Amerika’da vefat eden amcası (Recep Albert) tarafından emanet edilen maymun Çarli’nin Türkiye’deki hikâyesini konu alıyor. Dizi final yaptıktan sonra hayranlarından gelen talep üzerine Afakan ve Çarli hariç yepyeni bir kadroyla Çarli İş Başında ismiyle 2000’li yılların başında yeniden çekilse de pek beğenilmemişti.

12İkinci Bahar (1998 -2001)

İkinci Bahar, 1998 – 2001 yılları arasında yayınlanmış bir tv dizisidir. Başrollerinde Türkân Şoray ve Şener Şen gibi ünlü oyuncuların yer aldığı dizi, Samatya’da çekilmiştir. Dizinin konusu Samatya’da bir kebapçı dükkanı işleten Ali Haydar, eşinin ölümünün ardından kızlarını büyütmüş, yetiştirmiş, kendi kendini eğitmiş, nazik, sevecen dürüst bir adamdır. Antep Sofrası’nda çalışmaya başlayan gururlu, inatçı ama duygusal bir kadın olan Hanım ile Ali Haydar arasında başlayan bir sevda öyküsünü anlatır. 3 sezon süren dizi 37’nci bölümde final yapmıştır.

13Yılan Hikayesi (1999-2002)

Yılan Hikâyesi, Mehmet Ali Alabora, Ayten Gökçer ve Meltem Cumbul’un başrollerini paylaştığı, 1999-2002 yılları arasında Kanal D’de gösterilmiş televizyon dizisidir. Dizinin konusu Oğlu Can mafya tarafından öldürülen Komiser Memoli, o günden sonra kendini sadece işine adamıştır. Tek amacı oğlunu öldürenlerden intikamını alabilmek ve mafyanın ensesinde dolaşarak soluğunu sürekli onlara hissetirebilmektir. Bütün bunları yapmaya çalışırken, hayat onu hiç ummadığı bir dizi maceranın içine atar. Köyünden kaçıp, İstanbul’a kocasını aramaya gelen Zeyno ile Memoli’nin yollarını kesişir ve macera başlar. Zeyno cehaletin ve merakın verdiği bir takım hareketlerle Memoli’yi canından bezdirirken, Belgin Hanım’a da can yoldaşı olur. 3 sezon süren dizi 90’ıncı bölümde final yapmıştır.

14Deli Yürek (1999-2002)

Deli Yürek, yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı başrolde Kenan İmirzalıoğlu’nun yer aldığı Türk aksiyon, dram ve politik televizyon dizisi. 5 Ekim 1998’te Show TV’de başlayan dizi, son sezonu olan 4. sezonda atv’de yayınlandı. 4 sezon yayınlanan ve toplam 113 bölümden oluşan Deli Yürek, 24 Haziran 2002 tarihinde sona erdi.

15Ayrılsak da Beraberiz (1999-2004)

Ayrılsak da Beraberiz, 3 Mart 1999 ve 21 Haziran 2004 tarihleri arasında yayınlanmış Türk aile dizisi. 450 bölümle en uzun 5. Türk televizyon dizisidir. Dizinin konusu Berna ile Teoman iyi bir aile kurmak için evlenmişler; ancak şiddetli geçimsizlik nedeniyle ilk celsede boşanmışlardır. İkisi de ortak satın aldıkları evden ayrılmak istemeyince, salonu bir paravanla ortadan ikiye ayırarak, boşanmış olarak aynı evde yaşamaya devam ederler. Aslında birbirlerini hâlâ sevdikleri ancak söylemekten çekindikleri için, eski eşlerinin başka biriyle görmek istemez ve birbirlerini sürekli kontrol ederler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here