Ana sayfa Edebiyat Adam Fawer Efsanesi Olasılıksız Kitabından Alıntılar

Adam Fawer Efsanesi Olasılıksız Kitabından Alıntılar

328
0

Olasılık-istatistik üzerine uzmanlaşmış bir eğitim görevlisi olan David Caine‘in, bol aksiyonlu ve olasılıklar üzerine kurulu hayatına konuk olduğumuz Olasılıksız kitabı elinizden düşüremeyeceğiniz, sürükleyici bir bilimkurgu romanıdır. Adam Fawer ilk romanı olan Olasılıksız, 2005 yılında yayımlanmış ve 18 dile çevrilmiştir.

İşte, Olasılıksız romanından alıntılar…

1Nava farkında olmadan bir sigara yaktı. Tam söndürmek üzereydi ki fikrini değiştirdi, bugün istediği kadar sigara içmeye karar verdi. Yarını olup olmayacağı belli değildi.

2“De Méré aynı zamanda bir kumarbazdı ve o zamanlar popüler olan bir zar oyunu hakkında sorular soruyordu. Oyunda dört zar kullanılıyordu. Her seferinde oyuncu dört zar atıyordu. Dört zardan hiçbiri altı gelmezse oyuncu para kazanıyordu, zarlardan bir tanesi bile altı gelirse parayı kasa alıyordu. De Méré böyle bir oyunda kasanın avantajlı durumda olup olmadığını bilmek istiyordu. Yani olasılıklar kasadan yana mıydı?”
“Eğer bu sınıfta bir tek şey dahi öğrenseniz, bu bile size faydadır: O da şudur,” Caine tahtaya gitti ve koca harflerle yazdı.
Olasılıklar HER ZAMAN kasadan yanadır.

3Bir tek şeyden çok emindi: Yeni hayatı gözlerinin önünde yok olmuştu.

4Çünkü mutlaklar değil de olasılıklarla yönetilen bir evrende bütün sonuçlar mümkündü.

5İnsan delirirken kimi arar?

6Her seçimin olumsuz sonuçları olabilirdi. Asıl yapılması gereken riski değerlendirmek ve en aza indirmekti. Hiçbir zaman risk faktörü yok edilemezdi; tamamen yok edilemezdi.

7Kaçmak bir seçenek değildi.

8Nava da, yıkılmasına rağmen, her zaman yaptığı gibi hayatına devam etti.

9Budistlere göre her şey geçicidir. Buddha, dünyadaki bütün acıların kaynağının insanların maddelere ve fikirlere bağlılığından kaynaklandığını ve akan, değişen ve hareket eden evreni kabul etmedikleri için böyle olduğunu düşünmüştü.

10Hiçbir şeyden tamamen emin olamazsın; o zaman tahmin yürütmek için kullanılan denklemler hataları en aza indirgemek içindir, hata payını ortadan kaldırmak için değil.

11Kararlar doğru veya yanlış değildir. Kararlar karardır. Sen, sana göre en iyisini seç.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here