Ana sayfa Edebiyat Ahmet Ümit: 10 Kitabından 10 Güzel Alıntı

Ahmet Ümit: 10 Kitabından 10 Güzel Alıntı

1369
0

Bir kalem erbabı olan usta yazar ve şair Ahmet Ümit, 1960’ta Gaziantep’te doğdu. 1983’te Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. 1985-1986 yıllarında, Moskova’da, Sosyal Bilimler Akademisi’nde siyaset eğitimi gördü. Şiirleri, 1989 yılında Sokağın Zulası adıyla yayımlandı. 1992’de ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece yayımlandı. Bunu Bir Ses Böler Geceyi, Agatha’nın Anahtarı, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir adlı polisiye öykü kitapları izledi. Hem çocuklara hem büyüklere yönelik Masal Masal İçinde ve Olmayan Ülke kitapları ile farklı bir tarz denedi. 1996’da yazdığı ilk romanı Sis ve Gece, polisiye edebiyatta bir başyapıt olarak değerlendirildi. Bu romanın ardından Kar Kokusu, Patasana ve Kukla yayımlandı. Bu kitapları Ninatta’nın Bileziği, İnsan Ruhunun Haritası, Aşk Köpekliktir, Beyoğlu Rapsodisi, Kavim, Bab-ı Esrar, İstanbul Hatırası, Sultanı Öldürmek, Beyoğlu’nun En Güzel Abisi ve Elveda Güzel Vatanım adlı kitapları izledi. Eserleri yirminin üzerinde yabancı dile çevrildi.

Usta polisiye yazarı Ahmet Ümit’in kitaplarından 10 alıntıyla sizleri baş başa bırakalım mı? E hadi buyurun.

1Kırlangıç Çığlığı

“Alçaklıkların en rezili siyasi alçaklıktır Münir’cim.” dedim kendimi tutmaya çalışarak. “Buna bir de mezhep ve dini karıştırırsan, bildiğin şerefsizlik çıkar ortaya. İşte şu anda onu yaşıyoruz. Üstelik bunun bedelini, bütün millet ödüyor.”

2Bab-ı Esrar

”İnsanlar büyüyünce hislerine duydukları güven azalıyor. Görmedikleri, dokunmadıkları, işitmedikleri, koklamadıkları, tatmadıkları şeylere inanmıyorlar. Hayal kurma yeteneğini kaybediyorlar. Mucizelerin gerçek olmayacağını düşünüyorlar.”

3Kar Kokusu

“-Değiştiremedikten sonra ne yararı var ki farkında olmanın?
+Öyle söyleme, gerçeği bilmek bir ayrıcalıktır.
-Mutsuz olma ayrıcalığı.”

4Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

”Kararlılıkla gözlerimin içine baktı.
-Halk bizi destekleyecek!
Benim bildiğim, halk aç kalmadığı sürece kılını bile kıpırdatmaz.”

5Beyoğlu’nun En Güzel Abisi

“Yer üstü dünyasında olduğu gibi yeraltı dünyasında da her zaman en kutsal değer paradır. Evet, aşktan da, cesaretten de, şereften de daha önemlidir. Çünkü para demek, ihtiyaç duyduğunda yetkilileri satın almak, hakiki anlamda güç demektir.”

6Bir Ses Böler Geceyi

”İnsan her şeye alışır diyorlar ya, öyle değil aslında.
Başka çaren olmadığı için katlanıyorsun ama alışmıyorsun.”

7Sis ve Gece

”Politikacıların başı sıkıştığında ilk harcayacakları bizler oluruz.” diyor, acı acı gülerek.

8Çıplak Ayaklıydı Gece

“Toplum olarak çıldırıyoruz. Adam yan baktı diye cinayet işleyenler var bu
memlekette.”

9İstanbul Hatırası

”Ormanlara bakıyorduk, ağaç ağaç, çalı çalı, çiçek çiçek talan edilen… İnsanlara bakıyorduk, fedakarlığını yitirmiş, sevincini yitirmiş, sevgisini yitirmiş, umudunu yitirmiş, onurunu yitirmiş… Kendini yitirmiş… Zavallı bir topluluk, başarıyı mutluluk zanneden…”

10Beyoğlu Rapsodisi

”Ama öleceğim, siz de öleceksiniz. Çocuklarınız da ölecek. İnsanlar bizi unutacak. Yüz yıl, bilemedin yüz elli yıl sonra kimse yaşadığımızı bilmeyecek. Var mıydık yok muyduk belli olmayacak.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here