Ana sayfa Sinema Anlaşılamayan Bir Dahinin Hikayesi: At Eternity’s Gate Filminden 7 Alıntı

Anlaşılamayan Bir Dahinin Hikayesi: At Eternity’s Gate Filminden 7 Alıntı

1130
0

Biyografi türünde filmler ile tanınan yönetmen Julian Schnabel, son filminde de, yaşarken anlaşılamayıp deli olarak görülen fakat değeri öldükten sonra anlaşılan büyük ressam Vincent van Gogh’un hayatının son yıllarına odaklanıyor. Filmi bir yönetmen bakışından daha çok bir ressamın beyninden izliyoruz adeta. Yönetmen Julian Schnabel’ın da aynı zamanda bir ressam olmasının büyük bir etkisi var bunda.

37 yaşında vefat eden Vincent Van Gogh’u 63 yaşındaki Willem Dafoe’nun canlandıracağı öğrenilince kafalarda bazı soru işaretleri oluşmuştu. Ancak usta aktör bu rolü öyle başarılı oynamış ki, onu izlemeye asla doyamıyorsunuz filmde. Van Gogh rolü ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a da aday gösterilen Dafoe, ünlü ressamın dramıyla gözlerinizi doldurabilir.

Sizler için bu harika filmden birbirinden güzel alıntılar derledik. İyi okumalar dileriz.

1Belki de Tanrı, beni henüz doğmamış insanlar için bir ressam yaptı. Hayatın ekim için olduğu söylenir. Hasat burada değil.

2İnsanların hayatta olmanın nasıl bir şey olduğunu hissetmesini sağlayabilirim. Çünkü gördüğüm, dünya gerçekliğine daha yakın.

3Başarılı bir resmin kapısında çok fazla yıkım ve başarısızlık vardır. Keder içinde neşe buluyorum ve keder, gülmekten daha yücedir. Biliyorsun, bir melek üzgün olanlardan uzak değildir ve hastalık bazen bizi iyileştirebilir.

4Ama bu çiçekler solup gidecekler. Bütün çiçekler gibi… Ama benimki direnecek. En azından bir şansı olacak.

5Aslına bakarsan, düşünmeyi bırakmak için resim yapıyorum. Düşünmeyi bırakıyorum ve içimdeki ve dışımdaki her şeyin bir parçası olduğumu hissediyorum.

6Bazen deli olduğumu söylüyorlar, ama delilik taneleri sanatın en iyisidir.

7Hep gördüklerimi paylaşmayı çok istedim. Ama şimdi sadece sonsuzlukla olan ilişkimi düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here