Ana sayfa Dizi Apple Tv’nin İlk Dizisi: See

Apple Tv’nin İlk Dizisi: See

527
0

Apple Tv’nin ilk orijinal dizisi See’nin üç bölümü geçtiğimiz günlerde yayınlandı. İlk sezonun 8-10 bölüm arası süreceği söylenen yapımda her bölüm yaklaşık 55-60 dakikadan oluşuyor.

See’nin senaryosunu Steven Knight kaleme alırken yönetmenliğini ise Francis Lawrence yapmış. Dizinin yapımcılığını Jamie Erclict ve Zack van Amburg üstlenmiş.


Dizinin oyuncu kadrosuna gelecek olursak dizide Jason Momoa,Alfre Woodard, Sylvia Hoeks, Christian Camargo, Nesta Cooper ve Hera Hilmar gibi isimler yer alıyor.

Bu sezonun ses getiren yapımlarından birisi olarak gösterilen See’nin konusundan biraz bahsedelim. Dizimiz bugünden çok uzak bir gelecekte geçiyor, bu zaman yıl olarak çok ileride fakat teknoloji olarak çok eskilerde kalmış durumda.

Bu nasıl oluyor derseniz hemen açıklayayım, dizinin başında bize 21. yy’da bir salgın olduğu ve dünyanın nüfusunun 2 milyonun altına indiği bilgisi veriliyor.

Bu salgının sonunda hayatta kalan tüm insanlar kör oluyor ve körlük böylece aktarılarak devam ediyor ve dünyada gören bir insan kalmıyor. Hatta ‘’görmek’’  fiili bir efsane olarak kalıyor ve bundan bahsetmek bile bir sapkınlık olarak algılanıyor.

See’de izlediğimiz zamanda ise insanların görme duyuları eksik olduğundan dolayı koku ve duyma duyuları daha gelişmiş durumda. Kabile halinde yaşadıkları için köylerinde ve köy çevrelerinde tanıdık olmayan bir şey hissettiklerinde birbirlerine sesler çıkararak haber veriyorlar.

Dizide bu noktada başlıyor zaten, geride kalan tek Alkenny kabilesinin köylerine bir grup atlı gelmeye başlıyor. Bunu duyan halk neler olduğunu anlamak için yola çıkıyor ve kendilerine Witchfinder (cadıbulan) diyen bir grubun köylerine geldiğini anlıyorlar.

Hiç cadı olmayan köylerine gelen bu witchfinderların neden geldiklerini ilk etapta anlamayan halk sonradan bunların Baba  Voss’un eşi yüzünden olduğu anlıyor ve olaylar gelişiyor. Bu sırada da Baba Voss‘un eşi doğum yapıyor ve bu çocuklardan biri diğer tüm insanlardan daha farklı bir şekilde doğuyor.

Dizide de odak Baba Voss ve ailesi aslında. Bu iddialı yapıma bir göz atmak isterseniz, aşağıdan fragmanını izleyebilirsiniz. Şimdiden herkese iyi seyirler. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here