Ana sayfa Genel Kültür Atatürk’ün Gençlik İçin Söylemiş Olduğu 10 Söz

Atatürk’ün Gençlik İçin Söylemiş Olduğu 10 Söz

1143
0
Atatürk'ün Gençlik İçin Söylemiş Olduğu 10 Söz

19 Mayıs 1919 bilindiği üzere Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gündür. Ülkenin işgalden kurtulması için 16 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a hareket eden Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Savaşı’nı da başlatmıştır. 3 yıl süren kurtuluş mücadelemizin sonucunda Atatürk 19 Mayısı, 20 Haziran 1938 tarihinde “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak milli bayramlarımız arasına eklemiştir. 7 Mart 1981 yılında “Atatürk’ü Anma” ibaresi de eklenerek “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” milli bayramımız olmuştur.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün gençler hakkında söylemiş olduğu 10 sözü sizler için derledik.

1Bütün ümidim gençliktedir.

2Gençler! Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir özgürlüğünün en değerli simgesi olacaksınız.

3Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum.

4Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

5Ey Türk gençliği! Birinci vazifen Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet korumak ve müdafaa etmektir. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

6Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşatacak olan sizlersiniz.

7Türk gençliği amaca, bizim yüksek ülkümüze, durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

8Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

9Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! Bu belli. Fakat zekanı unut! Daima çalışkan ol.

10Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here