Ana sayfa Sinema Awake Filminden Replikler

Awake Filminden Replikler

602
0

Awake(Anestezi), 2007 yapımı bir filmdir. Anestezi farkındalığı durumunu işleyen filmin konusuna kısaca değinmeden önce anestezi farkındalığını Prof. Bilgin’in sözleriyle açıklayalım:

“Anestezi farkındalığı yaşayan hastalar genellikle acı hissetmezler, ancak bilinçli olduğunu fark eden ve o sırada ameliyat olduğunu bilen hastalar ağrı duymaları gerektiği düşüncesi ile acı hissettiklerini varsayabilirler.”

Filmin konusundan bahsedelim: Kalp nakli bekleyen Clay, sonunda güzel haberi aldığında başına geleceklerden habersiz bir şekilde ameliyata hazırlanır. Yeni evlenmiş, hayatını düzene oturtmaya çalışan Clay, her şeyin güzel olacağına inanmaktadır. Ameliyata girip, anestezi aldığında bir terslik olduğunu fark eder. Her şeyi duymakta ve hissetmektedir, sadece vücudunu hareket ettiremez.

Filmde Clay’ın ameliyat sırasında duydukları ve hissettikleri net bir şekilde izleyiciye aktarılmıştır.

Filmin fragmanını bırakalım repliklere geçmeden önce:

Sırada replikler:

1İnsanlar ölür. Bunun ne zaman ya da nerede ya da nasıl olacağını kontrol edebileceğinizi düşünebilirsiniz ama edemezsiniz. Vadeniz dolduğunda dolmuştur ve bu konuda kimsenin yapabileceği bir şey yoktur.

2…çünkü acılar ile nasıl başa çıkacaklarını bilmiyorlar. Suçlayacak birine ihtiyaç duyuyorlar çünkü senin gibi hastalar, gerçekleri kabul edemiyorlar.

3Her ihtimale karşı, yarım kalan işlerini hallet. Annene söyle, kızla evlen ve hayatını yaşa. Yaşayacak fazla zamanın kalmamış olabilir.

4Günün ortasında olduğunu biliyorum ama seni özledim.

5Kötü hissediyorum. Kötü hissetmeme neden olmaman gerekiyor.

6Önce yüzünüze gülerler, sonra da arkandan bıçaklarlar.

7Kalbim zayıf olabilir ama zihnim kuvvetli.

8Sence yeni kalbim, seni eskisi kadar sevecek mi?

9Gerçeğe katlanmanın zor olduğunu bildiğim için unutmana izin verdim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here