Ana sayfa Edebiyat Azra Kohen’in “Aeden” Adlı Eserinden Sizi Düşünce Zincirlerine Sokacak 5 Alıntı

Azra Kohen’in “Aeden” Adlı Eserinden Sizi Düşünce Zincirlerine Sokacak 5 Alıntı

879
0
Azra Kohen'in

1- Üretmek

Varlık gelişime değil ihtiyaçların bolluk için de karşılanmasına odaklanırsa, o zaman hayatın ona sunduklarını değerlendirmeye değil biriktirmeye başlar. İhtiyaçlarına saplanmış bir varlık o kadar çok biriktirmeye başlar ki dönüşmek için varolduğunu unutur. Arsızlık bir alışkanlığa dönüştüğünde sahip olduklarını kullanmayan sadece biriktiren bir koleksiyoncuya dönüşürsün. Arsızlığın terbiyesi tükettiğini üretebilmekle başlar. Bir organizmayı parazitten ayıran tek şey budur. Üretmek! (Üretmek sadece besin, teknoloji vs. değil yargıladığın, tükettiğin fikirlerin de yenisini üretmelisin.)

2- İnanmak

İnanmak iradeye güç veren bir kalkan oluştururken, yargılamak bir kalkan gibi irademizi zayıflatırdı.

3- Denge

Evren de ne pozitif ne de negatif olunmalı evren denge üzerine kurulmuştur. Her şey dengede olmalı ne kadar iyi olursan bir yerlerde o kadar kötü olacaktır. Zıtlıkların oluşturduğu bu evrende zıtlıkları sadece dengeyle çözebiliriz.

4- Deneyim

Hayat bizi zorladığında aslında gelişime çağırıyordur. Tekamülümüz için fırsat veriyordur. Evrende hata yoktur Sonje. Vermemiz gereken tepkileri erdemli bir şekil de verebilecek kadar gelişip gelişmediğimizin ölçümünü yapar her kriz. Hata olarak algıladığımız şey, kendi küçüklüğümüzden kaynaklanır tüm endişe ve korkularımız. Deneyime hakkını veremeyenlerin karmaşasıdır. Aeden’deki tüm kültürler için geçerli olan her efsaneyi düşün Sonje, deneyimi analiz edebilen biri için hata sadece fırsattır, bir hatayı düzeltebilecek güçte olabilmenin fırsatı. Kızmak, kurban gibi hissedip pes etmek ya da karşındakini suçlamak yerine sakince analiz etmek zorundasın. Bir şeyi neden istediğini ne ne istediğini, yani seçimlerini analiz edebildiğin kadar varoluşu anlayacaksın.

5- Merak

Neyi, niye merak ettiğine dikkat et. Evren, merakla harekete geçer, düşünceyle genişler, korkuyla küçülür, analizle büyür, yargıyla son bulabilir. Merak ettiğin her şey senin kim olacağına yön verir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here