Ana sayfa Sanat Bağımsız Sinemaya Giriş Rehberi

Bağımsız Sinemaya Giriş Rehberi

874
0

1Bağımsız Sinema Nedir?

Teknik anlamda “Bağımsız Sinema” yönetmen, senarist veya oyuncuların; yapımcı şirket veya herhangi bir dış etkene maruz kalmadan var olan ve dünya sinema endüstri çarkının dışında kalabilmeyi başarmış, içerik ve bütçe açısından bağımsız olan filmleri genelleyen bir kavramdır.

İzleyici açısından ise herkesin ağzına dolanmamış ve kıyıda köşede kalmış filmler olarak yorumlanmaktadır. Peki nedir bu bağımsız sinema, gelin yakından bakalım.

2Neden “Bağımsız”?

Film endüstrisinde “bağımsız” kelimesi ilk olarak 20. yüzyılın başında kullanılmıştır. Thomas Edison’ın öncülüğünde bir araya gelen büyük film yapım ve dağıtım şirketleri, “Edison Yatırım Ortaklığı” adında bir birlik oluştururlar. Bu birliğe katılmayı reddeden yapım şirketleri ise diğer şirketler tarafından “bağımsız” olarak tanımlanmıştır.

Günümüzde ise Hollywood film sektörünün dışında yer alması, anlatımsal ve ideolojik olarak bağımsız olması bu şekilde anılmasını sağlıyor. 

3Bağımsız Sinemayla Nasıl Tanıştık?

Ana akım sinemanın içinde oyunculuğuyla tanınan John Cassavetes, başrolünde oynadığı “Edge of the City” filminin radyo tanıtımına katılmış ve yayınında kendisinin çok daha güzel bir film çekebileceğini söylemiştir. Ancak bunu yapmak için bir bütçeye ihtiyacı olduğunu dile getirerek seyircilerden 1’er dolar destek toplamıştır. Tanıtımda 2.000$ toplayan Cassavetes, geriye kalan parayı tamamlamak için evini satarak ilk bağımsız film olan “Shadows”u çekmiştir ve Amerikan Bağımsız Sinemasına kimlik kazandırmıştır.

Ertesi yıl ise Fransız Yeni Dalga Akımının kurucularından olan Jean Luc Godard’ı bağımsız sinemada görmekteyiz. Böylece Atlantik’in iki yakası yeni bir sinema anlayışıyla bir araya gelmektedir.

4Hollywood’la Farkları

Endüstri sonuç olarak para kazanacağı işe yatırım yapmaktadır ama bağımsız düşünen insanların ticari kaygıları yoktur. En önemlisi de endüstri filmlerinde değinilmeyen konulara eğilir, sosyal meselelere sıradışı perspektifiyle kafa tutarlar. Anlatmak istedikleri bir dertleri vardır ve o dertleri kendi dünyalarından edebi, sanatsal ya da felsefi yollarla izleyiciye sunarlar.

5Farklı Ülkelerden İzlenmesi Gereken Bağımsız Filmler

 Lacombe Lucien (1974) – Fransa

Los Amantes del Círculo Polar (1998) -Fransa

Lacombe Lucien (1974) – Fransa

Au Revoir Les Enfants (1987) -Fransa

Amores Perros (2001) -Meksika

Wristcutters: A Love Story (2006) -ABD

Sala Samobójców (2011) -Polonya

Höstsonaten (1978) – ABD

Pi (1998) -ABD

Léolo (1992) -Kanada

L’enfant (2005) -Belçika

Jodaeiye Nader az Simin (2011) –İran

6Türkiye’den Bağımsız Filmler

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2004)

Masumiyet (1997)

C Blok (1994)

Kış Uykusu (2014)

Beş Vakit (2006)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here