Ana sayfa Sinema Beyaz Perdeye Uyarlanan 10 Tiyatro Oyunu

Beyaz Perdeye Uyarlanan 10 Tiyatro Oyunu

42
0

Bu hafta sizlere Tiyatro sahnesinden Beyaz perdeye uyarlanan 10 Filmi listeledik. İyi okumalar dileriz.

110 Things I Hate about You

Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (Özgün adı: 10 Things I Hate About You), 1999 yapımı, Gil Junger’ın yönettiği bir romantik komedi filmidir. Filmin başrollerinde Heath Ledger, Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt, Larisa Oleynik, David Krumholtz ve Larry Miller yer almıştır. William Shakespeare’in eserinden uyarlanan (The Taming of the Shrew) filmin senaryosunu Karen McCullah Lutz ve Kirsten Smith yazmıştır.

2Macbeth

Macbeth William Shakespeare’in aynı adlı eserinden uyarlanmış, Justin Kurzel’in yönetmenliğini yaptığı ve Jacob Koskoff, Todd Louiso ve Michael Lesslie’nin görüntü yönetmenliğini yaptığı 2015’te vizyona giren İngiliz drama filmi. Başrolde Michael Fassbender ve onun eşini oynayan Marion Cotillard yer almaktadır. Film 2015 Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or için yarışacak filmler arasında yer almıştır.

3The Elephant Man

Fil Adam, Bernard Pomerance tarafından 1977’de yazılan tiyatro oyunu. İlk defa 1977de Londra Fringe Tiyatrosu’nda Foco Novo grubu tarafından sahnelenen oyun büyük beğeni kazanınca 1979’da Broadway’de sahneye kondu ve uzun süre başarı ile oynandı. Ertesi sene David Lynch tarafından aynı isimle filme çekildi. Konusu, gerçek bir hayat hikâyesine dayanır. Oyunun baş karakteri John Merrick, Viktorya dönemi İngilteresi’nde yaşamış bir “nörofibromatozis” hastasıdır ve fiziksel özürleri nedeniyle hilkat garibesi olarak görülmüş, bezirganların elinde halka teşhir edilmiştir. Merrick, anatomici Dr. Frederick Treves tarafından bezirganların elinden kurtarılıp Londra Hastanesi’ne yatırılmış; bilim adamlarının ve sosyetenin ilgisini çekmeye devam etmişti. Promerance, John Merrick’in öyküsünden yola çıkarak toplumun sakatlığı ve Dr. Trevis’in iç dünyasının sakatlığı üzerine bir oyun yazmıştır.

4Dial M for Murder

1954 yapımı film Frederick Knott’ın tiyatro oyunundan uyarlanmış olan filmin yönetmen koltuğunda Alfred Hitchcock oturmakta. Filmin konusu Cinayet Var, kendisini aldatan karısını öldürmeye çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. Eski bir profesyonel tenisçi olan Tony Wendice varlıklı karısı Margot’la birlikte Londra’da nezih bir dairede yaşamaktadır. Margot’un hoşnutsuzlukları sebebiyle kariyerini sonlandıran Tony, karısının Mark Halliday isimli bir yazarla gizli bi ilişkisi olduğunu öğrendiği an intikam içgüdüsüyle dolar. Margot’u öldürmeye karar veren Tony, bir cinayet planı tasarlayarak harekete geçmeye başlar. Kusursuz cinayet planını uygulamaya koyduğunda onlarca aksilikle karşılaşan Tony cinayet planını anlatmak için yanlış bir numarayı aradığında ise işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alır.
Sinema dehası Alfred Hitchock’un en önemli yapıtlarından biri olan film tek mekanlı klostrofobik bir atmosferde geçiyor.

5The Sunset Limited

The Sunset Limited , Tommy Lee Jones tarafından yönetilen ve oynadığı 2011 Amerikan televizyon filmidir . Filmin başrollerinde Samuel L. Jackson yer alıyor . 2000 yapımı Rules of Engagement’tan sonra ikilinin ikinci işbirliğiydi. Senaryo, Cormac McCarthy tarafından 2006 yılında aynı adlı oyununa dayanarak yazılmıştır. Film, hayata olumlu bakan siyahi bir adam ile çok olumsuz görüşe sahip beyaz bir adam arasındaki ilişkiyi konu alıyor.

6A Few Good Men

A Few Good Men Rob Cruiseer’in yönettiği ve Tom Cruise, Jack Nicholson ve Demi Moore’un oynadığı 1992 Amerikan drama filmi. Kevin Bacon, Kevin Pollak, Cuba Gooding Jr., Wolfgang Bodison, James Marshall, J. T. Walsh ve Kiefer Sutherland filmin diğer oyuncularıdır. Aaron Sorkin tarafından aynı adlı oyunundan ekrana uyarlandı ve William Goldman’ın katkılarını içeriyor. Film, bir denizcinin öldürülmesi ve avukatlarının onları savunmak için bir davaya hazırlanırken suçlanan iki ABD Deniz Kuvvetleri’nin askeri mahkemede ki mücadelesini anlatıyor.

7Amadeus

Amadeus, Miloš Forman tarafından yönetilen, Peter Shaffer’in sahneye koyduğu film. Amadeus oyununa dayanan ve 18. yüzyılda Viyana’da yaşayan besteciler Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin başından geçenleri anlatan yapım 8 dalda Oscar ödülü kazanmayı başarmıştır.

8Closer

Closer 2004 yapımı aynı adlı bir tiyatro oyunundan uyarlama film. Jude Law, Clive Owen, Natalie Portman ve Julia Roberts filmde rol alırken filmin yönetmenliğini Mike Nichols yapmıştır. Bu filmdeki rolleri ile Clive Owen ve Natalie Portman Akademi Ödüllerine aday gösterilmişlerdir.

9Doubt

Şüphe (Özgün adı: Doubt) 2008 yapımı film. John Patrick Shanley’nin Doubt isimli tiyatro oyunundan kendisi tarafından uyarlanmıştır. Başrollerde Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams ve Viola Davis yer almaktadır. Filmin yönetmenliğini Shanley yapmış, yapımcılığını Scott Rudin üstlenmiştir. Film 1964 yılında, Bronx’da St. Nicholas Kilisesi’nde geçmektedir. Ülke politikasındaki değişimin kilise camiasını da etkisi altına almasıyla okula ilk kez siyahi bir öğrenci alınmıştır. Rahibe Aloysius (Meryl Streep), kilisenin katı geleneklerini yıkmak için çaba gösteren Peder Flynn’in (Philip Seymour Hoffman) bu yeni öğrenciye karşı olan aşırı ilgisinden şüpheye düşer. Bu şüphe, Peder ve Rahibe arasında müthiş bir irade savaşı başlamasına sebep olur. Ayrıca film 5 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. Meryl Streep en iyi kadın oyuncu, Philip Seymour Hoffman en iyi yardımcı erkek oyuncu, Amy Adams ve Viola Davis en iyi yardımcı kadın oyuncu ve John Patrick Shanley en iyi uyarlama senaryo dalında aday gösterilmiştir.

10The History Boys

The History Boys , Alan Bennett tarafından aynı adlı oyunundan uyarlanan 2006 İngiliz komedi-drama filmidir ve 2005 En İyi Yeni Oyun dalında Olivier Ödülü ve 2006 En İyi Oyun dalında Tony Ödülü’nü kazanmıştır. Londra’daki Royal National Theatre’da orijinal prodüksiyonu yöneten Nicholas Hytner tarafından yönetildi ve oyunun orijinal oyuncu kadrosunu içeriyor.