Ana sayfa Sinema Bir Ferzan Özpetek Harikası İstanbul Kırmızısı Filminden Replikler

Bir Ferzan Özpetek Harikası İstanbul Kırmızısı Filminden Replikler

710
0

Ferzan Özpetek, oldukça başarılı bir Türk asıllı İtalyan yönetmendir. Birçok ödül almış filme sahiptir. En bilindik filmlerinden biri olan Mine Vaganti filminin repliklerini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise İstanbul Kırmızıfilmi repliklerini sizler için derledik. Başlamadan önce konuyu okumayı ve fragmanı izlemeyi unutmayın! Keyifli okumalar! :”)

Öncelikle filmin çok iyi bir kadroya sahip olduğunu belirtelim. Halit Ergenç, Tuba Büyüküstün, Nejat Uygur, Mehmet Günsür gibi büyük isimler filmde rol alıyor! Filmin konusuna kısaca değinelim:

Orhan travmatik bir kayıptan sonra her şeyini kaybetmiş ve vahşi bir yaşama yönelmiş eski bir yazardır. Her şeyi bırakarak Londra’ya yerleşir ve editör olarak çalışmaya başlar. Yıllar sonra İstanbul’a geri döner. Bu geri dönüşün nedeni zamanını Paris, Londra ve Berlin’de geçirmiş ünlü yönetmen Deniz Soysal ile tanışmaktır. Deniz hem tarihi aile köşkünden annesini taşımak hem de yeni filmi için hazırlık yapmak için İstanbul’dadır. Deniz doğup büyüdüğü şehirdeki çocukluk anıların anlattığı bir kitap yazmıştır. Orhan’ın İstanbul’daki işi, yayınlanmadan önce kitaba son dokunuşları yapmaktır. Uzun yazışmalardan sonra İstanbul’da buluşurlar. Ancak ertesi sabah Deniz ortadan kaybolur. Orhan’ın gelişi ve Denizin ortadan kayboluşu ilginç bir rastlantıya işarettir. Gizli bir soruşturma başlatılır. Herkes Denizin bir daha geri dönmeyeceğinden endişelidir. Bu sırada, Orhan, Denizin kitabında anlatılanların gerçeğin gösterişli bir kopyası olduğunu fark eder. Görünen odur ki Denizin gizemli yaşamı ortadan kayboluşuyla birlikte aydınlatılmanın eşiğindedir.
-Sinefil Tanıtım Yazısı

Filmin Fragmanı:

1İstanbul tam bir sürt*ktür, hiç kimseyi geri çevirmez.

2Vedalar gözleriyle sevenler içindir, gönülden sevenler asla ayrılmazlar.

3Herkesi kaybeden benim, beni ise kimse kaybetmedi. Kimse bana sahip olamadı çünkü ben kimsenin olamadım…

4Birini sevdiğin zaman, onun da seni aynı şekilde sevdiğini umuyorsun. İkinizin de aynı duyguları yaşadığını zannediyorsun ama işin gerçeği bambaşka işte. Onun kalbinden geçenleri, asla tam olarak bilemiyorsun ve asla seninkiyle birebir örtüşmüyor.

5Acı ya insanları uzaklaştırır ya da sonsuza dek birleştirir.

6Geçmişi kafaya takan, bugünü ıskalar.

7Ben seni severek dünyaya karşı durduğumu zannediyordum, halbuki sen sadece beni karşına alıyorsun. Terk edildiğini sanıyorsun, halbuki aşkımıza kendini teslim etmeyen sensin. Aşk, ben bu sözcükten korkmuyorum. Ya sen?

8Başkaları bizi cezalandırdı diye kendimizi ne kadar cezalandıracağız?

Güzeller güzeli Gaye Su Akyol filme güzellik katmış! Size onun sesiyle veda ediyoruz. (:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here