Ana sayfa Dizi Matt Groening Harikası Bir Dizi Önerisi: Futurama

Matt Groening Harikası Bir Dizi Önerisi: Futurama

111
0

The Simpson, Disenchantment gibi çizgi dizilerin yaratıcısı olan Matt Groening tarafından Fox için tasarlanmış ve David X Cohen tarafından geliştirilmiş Emmy Ödüllü bir Amerikan sitcomu olan FuturamaFry adında bir pizza dağıtıcısının, 21. yüzyıla girerken bir laboratuvarda kazara kendini dondurması ve tam bin yıl sonra, 31. yüzyılda çözülerek yeni dünyaya alışmasını konu alır.

Futurama, 1999-2013 yılları arasında yayınlanmıştır. Bu süre boyunca defalarca kez iptal edilmiş fakat yoğun istek üzerine tekrar başlamıştır. Futurama dizisinin yanında,filmleri de bulunmaktadır. Bunlar:  Futurama: Bender’s Big Score (2007), Futurama 2: İki Milyar Kollu Canavar(2008), Futurama: Bender’s Game’dir. Ayrıca bir de “Fan-o-rama” isimli bir hayran filmi de bulunmaktadır.

Öncelikle ana karakterleri bir tanıyalım:

Philip J. Fry (Billy West)
Kendisini 31. yüzyıla kadar donduran esas karakterimiz. Büyük büyük büyük… yeğeninin yanında Planet Express’te teslimatçı olarak çalışıyor.

Bender Bending Rodriguez (John DiMaggio)
Bender bir Bükme birimi Robotu. Alkolik ve küfrü ağzından eksik etmeyen bir karakter. Fry ile yakın arkadaşlar.

Turanga Leela (Katey Sagal)
Esas karakterimizin aşık olduğu karakter. Kendisi bambaşka gezegenden geldiğini düşünen bir uzaylı, mutant.

Şimdi Futurama dizisinin konusuna değinelim. Başta da bahsettiğimiz gibi Fry isimli karakter 21. yüzyılın başında kazara kendisini dondurarak, 31. yüzyılın başında gözlerini hayata yeniden açar. Bu dünya, kendi dünyasından oldukça farklıdır. Her şeye rağmen hemen uyum sağlar ve arkadaşlar edinir. Büyük büyük büyük büyük… yeğenini bularak onunla beraber Planet Express için çalışmaya başlar. Bölümler genel olarak Fry, Bender ve Leela arasında geçer. Teslimat yapan ekibin başına gelenler eğlenceli bir biçimde işlenmiştir.

Futurama, yayınlandığı yıllar boyunca pek çok kişi, dizi, film vb. göndermelerde bulunmuştur. Göndermeler dizinin ilk bölümünden itibaren başlamıştır. Biraz yaptığı göndermelere değinelim:
İlk bölümün introsu, Star Trek intro müziğiyle yapılıyor. Tabii Star Trek üzerine yapılan gönderme bununla sınırlı değil.  Gönderme bulunan bazı bölümleri inceleyelim.

Space Pilot 3000
Futurama’
nın bu bölümünde, dondurulan insanların uyandırıldıktan sonra üzerlerinde bir araştırma yapılıyor. Bu araştırmalar, kişilerin en iyi yapacakları işleri belirliyor. Fry, önceki hayatındaki gibi teslimatçı olacağını öğrenince kaçarak bir müzeye giriyor. Burada dondurulmuş ünlü insan başlarıyla karşılaşıyor. Aralarında  Star Trek yıldızı Leonard Nimoy ‘da bulunuyor.

The Duh- Vinci Code
Bölümün adından da anlaşılabileceği gibi göndermelerin ana konusu Leonardo Da Vinci. Bu bölümde, Vinci’nin birçok eseri inceleniyor,  şifreleri çözülüyor ve böylelikle sadece dâhilerin bulunduğu Vinci gezegenine gidiyorlar. Burada Leonardo Da Vinci ile tanışıyorlar. Bölümdeki gönderme bunlarla sınırlı değil. Örneğin bu bölümde Charlie Chaplin’in “Modern Zamanlar” filmine ve “Kim 500 Milyar İster” isimli programa da gönderme bulunur.

Saturday Morning Fun Pit
Futurama’
nın bu bölümünde gönderme konusu Scooby Doo çizgi filmidir. Futurama karakteleri, Scooby Doo karakterlerine uyarlanmıştır. Hep birlikte hayalet kılığına girmiş kişiyi yakalamaya çalışıyorlardır. Ayrıca karakterlerin kaçarken, ilk başta oldukları yerde koşup, ardından uzaklaşmaları da tiye alınmıştır.

Ayrıca, The Simpsons çizgi dizisinin Simpsorama bölümünde Futurama karakterleri ile bir araya gelmelerini izliyoruz.

Son olarak, Matt Groening’in son çıkan eseri Disenchanment isimli çizgi dizide de, Futurama dizisine birçok gönderme bulunuyor. Örneğin bir bölümünde arka planda Futurama dizisinin karakterlerini görüyoruz.

Matt Groening, eserleri gerçekten oldukça etkileyici ve ince düşünülmüş. Göndermeler öyle güzel yerleştirilmiş ki, eserlerine hayran kalmamak mümkün değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here