Ana sayfa Sinema Blade Runner Filminden Hayatı Sorgulatacak 5 Replik

Blade Runner Filminden Hayatı Sorgulatacak 5 Replik

2349
0

Blade Runner, başrolünde Harrison Ford’un rol aldığı ve yönetmen koltuğunda Ridley Scott’ın bulunduğu, 1982 yapımı bilim kurgu filmidir. Ünlü bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’in “Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?” romanından beyaz perdeye uyarlanan film, zamanla kült filmler arasında gösterilmeye başlanmıştır. 2017 yılında Blade Runner 2049 ile devam filmi gelen Blade Runner, bilim kurgu yönüyle birlikte felsefi yönüyle de izleyenlerin gönlünde taht kurmuştur.

İşte Blade Runner filminin unutulmaz replikleri:

1Öyle şeyler gördüm ki siz insanlar inanamazdınız. Orion’un üzerinde ateş almış saldırı gemilerini, C-ışınlarının Tannhauser kapısının yanındaki karanlıkta parlayışını izledim. Bütün bu anlar zaman içinde yitip gidecek… Tıpkı yağmurdaki gözyaşları gibi… Ölme zamanı.

2Yaşayamayacak olması çok kötü! Ama zaten kim yaşıyor ki?

3+Biz bilgisayar değiliz, Sebastian, biz de fizikseliz.
-Düşünüyorum, Sebastian, öyleyse varım!

4Korku içinde yaşamak bayağı bir şeymiş, değil mi? İşte köle olmak da öyle bir şey.

5Hayatımı neden kurtardı bilmiyorum. Belki de o son anlarda hayatı hiç olmadığı kadar çok sevdi. Sadece kendi hayatını değil, herhangi birinin hayatını; benim hayatımı. Tek istediği, hepimizin istediği cevapların aynısıydı. Nereden geldim? Nereye gidiyorum? Ne kadar zamanım var? Tek yapabildiğim orada oturup onun ölmesini izlemekti.

BONUS: Blade Runner 2049 filminden de bir replik paylaşmazsak olmaz.

Hayatlarımızın, yaklaşan fırtınanın yanında hiçbir değeri yok. Doğru bir amaç uğruna ölmek yapabileceğimiz en insanca şey.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here