Ana sayfa Müzik Damar Şarkıların Prensi: Jeff Buckley

Damar Şarkıların Prensi: Jeff Buckley

464
0

1Jeff Scott Buckley

17 Kasım 1966’da California’da doğdu. Babası Tim Buckley 1960’lı yılların ünlü şarkıcısıydı. Tim Buckley İrlanda asıllıydı, dönemin Folk Rock şarkıcılarındandı ve söz yazarıydı. Annesi Fransız, Yunan ve Panama asıllıydı. Jeff Buckley evlilik dışı doğan bir çocuk oldu ve henüz çok küçük yaşlardayken babası Tim Buckley annesini ve onu terketti. Jeff 8 yaşındayken babası Tim Buckley bir partide aşırı dozda kullandığı uyuşturucu sebebiyle 28 yaşında öldü. Jeff Buckley belli bir yaşa kadar üvey babasının soyadını alarak Scotty Morhead ismini kullansa da sonrasında ölümünden sonra bile asla affedemediği ama bağlarını da koparamadığı babasının soyadını aldı.

2Benim Elvis Presley’im Ali Khan

Klasik piyano eğitimi alan Jeff, çocukluğunda üvey babasıyla Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Pink Floyd gibi şarkıcıları ve şarkı gruplarını dinlemiş 12 yaşına geldiğindeyse müzisyen olmaya karar vermiş. Müzik kariyerinin başlarında hep geri vokallerde yer almış. Şubat 1990’da Ali Khan’la tanışmış ve onu kendisine idol olarak seçmiş.

3“Grace”

Üzerine çalıştığı tüm kayıtların kasetlerini annesine gönderirdi. İlk çıkardığı albüm “Grace” maalesef ilk ve son çıkardığı albüm olarak kaldı. Bu albümünden sonra en çok gelecek vaad eden sanatçılardan biri olarak görüldü.

429 Mayıs 1997, Memphis, Tennessee, ABD

Arkadaşı Keith Foti ile birlikte Mississippi Nehrinin kıyısına gittikleri gün birlikte şarkılar söyleyerek kıyafetleriyle nehre girip yüzerlerken oluşan dalgalardan sonra Keith Foti Jeff Buckley’i kaybetti. Arama kurtarma çalışmalarından sonra Jeff Buckley ölü olarak bulundu. Polis raporlarında Buckley’in boğulmadan önce alkol veya uyuşturucu kullanmadığı ortaya çıktı. Ölümünden sonra Jeff’le nerede karşılaştıklarını, nasıl tanıştıklarını, onlara nasıl bira ısmarladığını anlattıkları sayısız hayran mektuplarını Jeff’in annesi günlerce ağlayarak okudu. Sürekli yanında bulundurduğu bir kırmızı telefon varmış ve soranlara bu telefonla Tanrı’ya ulaşmaya çalıştığını söylüyormuş. Bunu duyduğumda aklıma gelen ilk şarkısı:

5Jeff Buckley’in hayatını anlatan biyografik film: Greetings From Tim Buckley

6Kendisi gibi müzisyen olan sevgilisi Joan Wasser’a yazdığı şarkı:

7Yine müzisyen olan büyük aşkı Elizabeth Fraser ile düet yaptıkları şarkı:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here