Ana sayfa Sinema David Lynch’in Siyah Perdesi: İzlemeniz Gereken 10 Lynch Filmi

David Lynch’in Siyah Perdesi: İzlemeniz Gereken 10 Lynch Filmi

459
0

Hollywood’un kült yönetmenlerinden biri olarak anılsa da, hiç de sıradan olmayan o karanlık dünyasının kapılarını seyirciye açtığı ve bilinçaltımızı delik deşik eden filmlere imza atmış biriyle karşı karşıyayız. Filmografisi sayfalarca işlenecek kadar değerli olsa da, yorumu sizlere bırakmak açısından gelin en ses getirmiş 10 filmine göz atalım:

1Blue Velvet (1986)

Terimsel olarak bir “neo-noir” gizemi denilebilecek ve klasik kötü adam tiplemesinin psikanalizini anlatan, şimdiye kadar yapılmış en büyük Amerikan suç geriliminden biridir Blue Velvet. Kesik bir kulak bulan ve yolu yanlış insanlarla kesişen genç bir adamın başından geçenleri izlediğimiz, Oscar’a aday gösterilen bu kült film, Lynch için nadir bir ticari başarı olmuştur. Dennis Hopper’ın, aslında çok daha derin tutkuları olan sadist/mazoşist Frank karakterine hayat verdiği ve Isabella Rossellini’nin göz kamaştırdığı; erotik şiddetin çarpıcı serüvenine şahit olduğumuz bu film, uzun soluklu ve en çok hatırlanan David Lynch filmleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

2Lost Highway (1997)

Lynch’in psikolojik gerilim filmi girişimi artık onunla bağdaştırılan bir olay haline geldi.  Düşünürken başının ağrımasını seven ve her şeyin ne anlama geldiğine dair felsefe yapmaktan hoşlanan hayranları arasında bir favori olan bu Lynch anlatısı, kendi dünyasını anlamlandırmaya çalışan bir caz müzisyenini mercek altına alıyor. Karısını öldürüp öldürmediği olarak da özetlense de bu aslında buzdağının görünen kısmıdır. Mobster’lar, yeraltı pornografisi, çok daha fazla yanıp sönen ışık ve Robert Blake’in dikkat çekici final performansı, “Lost Highway” i Lynch’in en gerçeküstü prodüksiyonlarından biri haline getirdi. 

3Mulholland Drive (2001)

Başrolde Naomi Watts, Hollywood yolculuğuna çıkmaya hazırlandığı esnada bir araba kazası geçiren ve amneziye yakalanan bir oyuncuya hayat veriyor. Bu gizemli yapıt, çalınan parayı, yozlaşmış film yönetmenlerini, felsefik kovboyları ve ölümcül gangsterleri içerirken kafalarda kimlik ve gerçeklik hakkında soru işaretleri oluşturuyor. Sonuç olarak ise karşımıza hayranların hala yıllar sonra bile parça parça incelemeye çalıştığı ve Lynch’i üçüncü Oscar adaylığı kazdığı bir kült ortaya çıkıyor.

4Eraserhead (1977)

İşte her şeyi başlatan o film. Bu tuhaf, deneysel baş yapıtta, karısı tarafından terk edildikten sonra mutant yeni doğmuş bebeğine bakmaya çalışan Henry’nin yaşadıklarını, endüstrileşmiş, başka bir dış dünyada, adeta distopyada izliyoruz. “Eraserhead” özellikle de şiddet içeren görüntüler bakımından dikkat çekicidir ve kahramanı çığlık atan çocuğunu susturmaya çalışırken izlemek, çok daha farklı konularda düşüncelere dalıp gitmenize sebep olacaktır.

5The Elephant Man (1980)

Bir biyografi filmi olan The Elephant Man, 19. yüzyılda yaşayan ve vücundaki aşırı deformasyonlardan muzdarip olan John Merrick’in hikayesini anlatır. John Hurt tarafından oynanan Merrick, hayatını sadece bir insan olarak kabul görebilmeye çalışarak geçirir. Anthony Hopkins ve Anne Bancroft’u da içeren etkileyici bir oyuncu kadrosuna sahip olan film, eski canavar filmi formatından sizleri alır ve duygusal bir merhamet/kabullenme merdanesi haline getirir.

6Wild at Heart (1990)

Hala gerçeküstü imgelerle dolup taşmasına rağmen, bu Lynch kara filmi diğer filmlerden daha basit bir anlatıma sahip. Barry Gifford’un romanına dayanan hikaye, Sailor ve Lula’nın, annesinin tuttuğu gangster ve dedektiflerden kaçış öyküsünü konu alır. Muhteşem oyuncu kadrosuyla, Diane Ladd’a Oscar adaylığı kazandıran bu romantik ve heyecan verici yolculuk, Lynch’in ender görülen gişe başarılarından biri oldu.

7Inland Empire (2006)

Bu gizem filminde Laura Dern, yeni bir oyuncu kadrosuna dahil olan bir oyuncuyu oynuyor. Antropomorfik tavşanlar, açıklanamayan kurgusal sıçramalar ve yanıp sönen ışıklar adeta kabuslarınız gibi gözünüzün önüne geliyor. Şapkasından çıkardığı en gerçeküstü numaralarla, Lynch’in kolay kolay unutamayacağınız üç saatlik serüveni sizleri bekliyor. Etkileyici bir oyuncu kadrosu ve son derece olumlu eleştirilerle, bu postmodernist mücevher, seyircilerin çoğunun kafasını karıştıran ancak yönetmenin film yapımcılığından 5 yıl uzak kalmasının ardından doyum noktasına ulaştıran bir yapım olmuştur.

8 The Straight Story (1999)

Film dünyası karanlık, gerçeküstü, çarpık kabusları isminizle ilişkilendirdiğinde ne yapardınız? Onlara dramatik bir yolculuk temasının işlendiği, “Düz Hikaye” verirsiniz. Lynch’in olduğu düşünülmeyecek kadar sade işlenmesine rağmen, “The Straight Story” Lynch’in kariyerindeki en kritik başarılardan biri haline geldi. Alvin Straight karakterine hayat veren ve o sırada ölümcül derecede hasta olan Richard Farnsworth,unutulmayan bir final performansı sergiledi.

9Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992)

David Lynch, “Twin Peaks” adlı çok fazla soruyu cevapsız bırakan bir cinayet sırrının işlendiği televizyon dizisinin büyük başarısını takiben, bu cinayetin öncesi ve sonrasının hikayesi için ürkütücü/kurgusal şehri tekrar ziyaret etmeye karar verdi. Yeni birkaç yüzle birlikte, dizinin orijinalindeki oyuncuların çoğu, cinayetten önce Laura Palmer’ın başına gelenleri açıklamak için bir araya geldi. Televizyon kısıtlamaları olmadan, Lynch deliliği ve şiddeti gün yüzüne çıkarmayı başardı. Cannes’daki galasında görüldüğü üzere, “Fire Walk With Me” bugün “Twin Peaks”in önemli bir parçası olarak kabul ediliyor.

10Dune (1984)

Listemizin en sonunda ise klasik Frank Herbert bilim kurgu romanından uyarlanmış bir David Lynch filmi var. Yönetmenin Hollywood’daki büyük patlaması sayılabilecek bu film, Dune halkını kurtaracak yüce bir varlık olduğu öngörülen bir adam hakkındaki epik destanı konu edinir. Parlak ve geniş bir oyuncu kadrosu, çarpıcı görseller ve Toto’nun 80’ler müzikleriyle “Dune” gişe zamanından beri saygın bir kült olmayı başardı. Bazıları tarafından yeterli bulunmamasına rağmen, özel efekt, kostüm ve ses tasarımıyla yine de övgüyle karşılanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here