Doktor dizileri yıllardır hem gerçek doktorlar hem de tıp okumak isteyen öğrenciler tarafından sevilerek izleniyor ancak son birkaç aydır Mucize Doktor dizisi ile beraber iyice gündeme oturmuş durumda. Biraz araştırdığımızda görüyoruz ki Mucize Doktor dizisi aslında Kore yapımı Good Doctor dizisinden uyarlanma. Bununla beraber insanın aklına şu soru geliyor: ‘Acaba kaçırdığım ve haberimin olmadığı başka hangi doktor dizileri var?’

Bu sorununuza çözüm bulmak için bu içeriği hazırladık. House M.D. dizisinin ülkemizdeki uyarlaması Hekimoğlu dizisinin de başlamasıyla beraber sizlere içlerinde Doktorlar dizisinin orijinal versiyonu Grey’s Anatomy de bulunan bir ‘yabancı doktor dizileri’ derlemesi yapalım istedik.

1Grey’s Anatomy (2005-Günümüz) IMDb : 7.6

ABD için 2 Mart 2005 vizyon tarihine sahip olan Grey’s Anatomy dizisinin yönetmenliğini Rob Corn, Kevin McKidd ve Chandra Wilson yapmaktadır. Ayrıca Grey’s Anatomy oyuncuları arasında Ellen Pompeo ve Justin Chamber gibi oyuncular yer almaktadır. Grey’s Anatomy dizisinin iki Golden Globes ödülünün bulunmasının yanı sıra 67 farklı ödül ile 204 adaylığı da bulunmaktadır. ABD’de ABC, Türkiye’de ise FOX ve Digiturk’teki DiziMax kanalında yayınlanmaktadır.

Grey’s Anatomy dizisi, tıp fakültesinden yeni mezun stajyerlerin hastaneye gelmesi ile olaylar başlamaktadır. Stajyerler, burada kahraman değil, yeri geldiğinde bir insanın hayatına mal olabilecek hatalar yapabilen çaylaklardır. Bu çaylak stajyerler, izleyicisine tanıtılırken yaşadıkları aynı hayatın kendisinde de olduğu gibi bazen güldürerek bazen ağlatarak bazen ise düşündürerek gerçekleştirmektedir.

Diğer medikallerden Grey’s Anatomy’i ayıran bir özellik de karakterlerin işleyişlerinde ki farklılığıdır. İzleyicisinin beklentisi olan salt kahramnaların hayat kurtarması ile melodramatik hasta olayları iken, Grey’s Anatomy dizisi izleyicisi ile doktor ve hasta ilişkisi kurmayarak, doktorları birer insan olarak ele alıyor ve izleyicisi doktorun en yakın arkadaşından dahi fazla bilgiye sahip olabiliyor o doktor hakkında.

2Scrubs (2001-2010) IMDb : 8.3

Scrubs ABD yapımı bir komedi dizisidir. Yayınlandığı ilk günden beri sadık bir izleyici kitlesine sahiptir. Türkiye’de CNBC-e ve Dizi Smart kanallarında yayınlanmaktadır

Dizi çoğunlukla, Bill Lawrence tarafından yaratılmış olan, kurgusal Sacred Heart hastanesinde geçer. Baş karakter John “J.D.” Dorian’ın kafasındaki sesler ve hayal dünyası ile renklendirilen bir anlatım tekniği izlenir. Konusu ise şöyledir: Tıp okulundan yeni mezun olan J.D. ve üniversiteye başladığı günden beri en iyi arkadaşı olan Turk, Sacred Heart hastanesinde stajyer olarak çalışmaya başlarlar. J.D.’nin hayatı, kendisiyle aynı anda stajyerliğe başlayan depresif genç kız Elliot ile tanışınca ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Turk ise, 8 yıllık hemşire olan latin kökenli Carla’dan hoşlanır. Elbette, uzun sürecek olan bu stajyerlik döneminde yediği içtiği ayrı gitmeyen iki arkadaşın başına gelecek en önemli şey aşk değildir. J.D’nin, hastanedeki ilk gününde tanıştığı vurdumduymaz başhekim Dr. Kelso ve kendine has tedavi yöntemleri olan Dr. Cox arasında bir seçim yapması gerekmektedir.

3Nip Tuck (2003-2010) IMDb : 7.6

Tüm zamanların en cesur medikal dramalarından biri olan Nip/Tuck, birbirlerinden siyah ile beyaz kadar farklı olan, üniversite arkadaşları Dr. Sean McNamara ve Christian Troy’un hem özel hem de iş hayatlarını seyirciyle paylaşırken, işlettikleri klinikte yaşananları ekrana getiriyor. Cesur ameliyat sahneleri ile yayınlandığı dönemde tartışmalar yaratan Nip/Tuck, 7. sezonunda 100. bölümüyle seyircisine veda etti.

4Private Practice (2007-2013) IMDb : 6.6

Private Practice, 2007 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, Grey’s Anatomy dizisinde Addison Montgomery karakterini canlandıran Kate Walsh‘un dizideki öyküye uygun olarak Seattle‘dan taşınıp Baverly Hills‘te bir muayenede çalışmasını konu almıştır. Amerika‘da ABC kanalında yayınlanan dizi Türkiye‘de de Dizimax Drama kanalında yayınlanmıştır.

5House M.D. (2004-2012) IMDb : 8.7

House (Özgün adı: House M.D.), medikal drama tarzında 16 Kasım2004 ve 21 Mayıs2012 tarihleri arasında 8 sezon yayınlanan Amerikan televizyon dizisi. Dizinin ana karakteri olan Dr. House (Hugh Laurie) kurgusal olan New Jersey‘deki Princeton-Plainsboro Eğitim Hastanesi’nde teşhis ekibinin başındadır.

Hugh Laurie bu dizideki Dr. Gregory House rolüyle 2006 ve 2007 yılında iki kez Altın Küre ödülü kazanmıştır.

Doktor Gregory House, New Jersey‘deki Princeton-Plainsboro Hastanesi‘nde bulaşıcı hastalıklar ve nefroloji konusunda uzman ünlü bir doktordur. Başkanlık yaptığı Tıbbi Tanı Uzmanlığı Departmanı’nda teşhisi konulamayan hastaları 3 kişilik ekibiyle birlikte iyileştirmektedir. Yine bazı vakalarda en yakın arkadaşı ve hastanenin onkoloji bölümü şefi doktor James Wilson ona yardım etmektedir. Ekibinde, Eric Foreman (Nörolog, Sinir Sistemi Uzmanı), Robert Chase (Kardiyoloji ve Yoğun Bakım Uzmanı) ve Allison Cameron (İmmünolog, Bağışıklık Sistemi Uzmanı) bulunmaktadır.

House başarılı bir doktor olmasına rağmen hastane kurallarını ve yasaları umursamaz tavrı sürekli onun başına işler açar. Bu yüzden birçok hastane değiştirmiştir. Hastane yöneticisi Lisa Cuddy, House’ı işe almadan önce onun bu özelliğinden haberdardır. Lakin kendisinin House’u dengeleyebileceğini ve onu göz altında tutabileceğini düşünmektedir.

6ER (1994-2009) IMDb : 7.7

Acil Servis, (özgün adı: ER) ABD’de NBC de yayınlanan bir hastane draması. Yayınlandığı kanalın (NBC) Law & Order isimli dizisinden sonra en fazla yayında kalan dizisi.

Amerikan televizonlarında en uzun süren hastane draması olan ER, 15 sezonu geride bırakarak 2 Nisan 2009’da NBC’de yayınlanan son bölümüyle ekranlara veda etti. Türkiye‘de bir dönem TGRT‘de türkçe dublajlı olarak yayınlanan dizi, daha sonra CNBC-e‘de yayınlanmaya başladı. Türkiye’de dizinin son sezonu CNBC-e’de 2009-2010 yayın döneminde yayınlandı.

Chicago’da bir hastanenin acil servisinde çalışan hemşire ve doktorların, oraya gelen hastaların hikâyelerinin anlatıldığı bu dizi popülerliğini hala koruyor.

7The Good Doctor (2017-Günümüz) IMDb : 8.2

The Good Doctor, 25 Eylül 2017’den bu yana ABC‘de yayınlanan bir Amerikan tıbbi drama televizyon dizisidir.2013 Güney Koreli televizyon dizisi Good Doctor‘ın bir versiyonudur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here