Ana sayfa Edebiyat Dorian Gray’in Portresi Kitabından Alıntılar

Dorian Gray’in Portresi Kitabından Alıntılar

824
0

Oscar Wilde’ın tek romanı Dorian Gray’in Portresi 1891’de yılında yayımlandığında, ahlaksızlığı yücelttiği gerekçesiyle büyük tep­kiyle karşılandı. Dorian Gray’in kendini yıkıma sürüklemesi bile, yapıtın eleştirmenlerce ahlaksızlıkla suçlanmasını engellemedi. Wilde ise ısrarla, ahlaki bir sonu olsa da sanatın özünde ahlakdışı olduğunu vurguladı ve herkesin Dorian Gray’de kendi günahını göreceğini tekrarladı.
-Tanıtım Bülteninden

Oscar Wilde tarafından yazılan eserde, güzelliğin ve gençliğin önemini yücelten bir karakterle karşı karşıyayız. Kitabın konusuna kısaca değinelim. Ressam Basil Hallward, Dorian’ın güzelliği karşısında oldukça etkilenmiştir. Öyle ki, sanatının en güzel eserini onu çizerek elde etmiştir. Ne yazık ki Dorian, kendi tablosunu bile kıskanmaktadır. Güzelliğini ve gençliğini kaybetme korkusuna öyle bir kapılmıştır ki, hayatını nasıl etkilediğini fark edememiştir.

“Ne hazin! Ben yaşlanıp çirkin ve iğrenç bir şey olacağım. Oysa bu portre hep genç kalacak. Yaşı şu haziran gününde sabitlenecek; bir gün bile yaşlanmayacak… Keşke tam tersi olabilseydi! Ben hep genç kalsaydım da şu resim yaşlansaydı. Bunun için neler vermezdim. Varımı yoğumu verirdim. Ruhumu bile satardım!” 

Eser 2009 yılında Dorian Gray adıyla filme uyarlanmıştır.

Sizler için Dorian Gray’in Portresi kitabından alıntıları derledik. Keyifli okumalar! (:

1Sonradan pişman olacağımı kesin bildiğim bir sürü şeyi ona söylemekten garip bir zevk alıyorum.

2Yüz yüze geldiğim bu insanın salt varlığı öylesine büyüleyiciydi ki, izin verirsem benim tüm benliğime, ruhuma, giderek sanatıma el koyabilirdi.

3Yaşayın! İçinizdeki şahane ömrü sürün! Hiçbir şey boşa gitmesin. Her an yeni heyecanlar arayın. Hiçbir şeyden korkmayın…

4Ben artık hiçbir şeyi olumlu ya da olumsuz karşılamıyorum, dostum. Hayata karşı böyle tavır almak gülünç.

5“Bu gece günceme yazacağım.”
+“Neyi?”
“Ateşten eli yanan çocuğun ateşi sevdiğini”

6-“Bilmek her şeyin sonu olur. Çekici olan bilmemektir. Sis her şeye harika bir güzellik katar.”
+Ya da insana yolunu şaşırtır.”
Bütün yolların sonu aynı noktaya çıkar, biricik Gladys.”
+“Ya o nedir?”
“Hayal kırıklığı.”

7“İçime dehşet salan tek şey ölümdür. Nefret ediyorum ölümden.”
Dorian bezgin bir sesle, “Neden?” diye sordu.
Lord Henry açık duran bir amonyak şişesinden yaldız kafesini burun deliklerinin önünden geçirerek, “Çünkü günümüzde kişi ölüm dışında her felaketi atlatabilir de ondan,” dedi.

8Bir hüznün resmi gibi,
Kalbi olmayan bir yüz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here