Ana sayfa Edebiyat Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler Eserinden 10 Alıntı

Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler Eserinden 10 Alıntı

949
0

Karamazov Kardeşler hayatın her alanına değinmiş ve böylece okuyan herkesin kendi içinde bir şeyler bulabilmesini sağlamış ünlü bir Dostoyevski eseri. Bu kitapta Dostoyevski’nin çok içten bir yazar olduğunu sizi kendi yarattığı gerçekçi dünyaya daha ilk okumaya başladığınız anda çektiğinden farkedeceksiniz.

İyi okumalar!

1“Şunu bilin ki, yalnız en önemli konularda değil, her bakımdan size uyacağım; her şeyde, ömrümün sonuna kadar, şimdiden size yemin ediyorum. Hem de bunu seve seve yapacağım! Üstelik sizi gözetleyip kapılardan dinleyecek de değilim, bir tek mektubunuzu açıp okumayacağıma yemin ederim; çünkü haklı olan sizsiniz ben değilim.

2“Bu saçmalığın ne gereği var, dünyada varlığının nedeni ne? Bu olmasa insanlar iyilikle kötülüğü ayrıt edemeyeceği için yaşayamazmış derler. Bu kadar pahalıya patlayan iyilikle kötülüğün canı cehenneme!”

3“Anlamak istersen olaydan sıyrılman gerekir, oysa ben sadece olayda kalmak istiyorum.”

4“Başkaları dünyada olanların nedenini öğrenirken bulunmak isterim. Yeryüzündeki dinlerin temeli bu isteğe dayanıyor; benim de yeteri kadar imanım var. Ama arada çocuk meselesi var. Çocukları ne yapacağız? … Çocukların ıstırabı gerçeğin satın alınması için ödenene katıldıysa, bu gerçeğin böyle bir pahaya değmediğini şimdiden söylerim”

5“Ayrıca bir ananın oğlunu köpeklere parçalatan zalimle kucaklaşmasını istemem ben. Onu bağışlamaya hakkı yoktur! İsterse kendi hesabına bağışlar, canavara çektirdiği sonsuz analık acılarını bağışlar; ama işkence içinde ölen evladının ıstırabını bağışlamaya hakkı yoktur, çocuk kendisi bağışlasa bile! Bağışlamaya hakkı olmadığına göre nerede bu kutsal uyum, sorarım sana? Dünyada bağışlayabilecek, bağışlama hakkına sahip tek bir insan var mı? Yo istemem ben ölümsüz uyumu, insanları sevdiğim için istemem.”

6“Bu yüzden ben bileti hemen geri veriyorum. Namuslu bir adamsam bunu bir an önce yapmam gerekir. Ben de yapıyorum işte. Tanrıyı reddetmiyorum. Alyoşa, sadece giriş biletini üstün saygılarımla iade ediyorum.”

7“-Anlamından önce hayatı sevmeli, öyle mi? -Evet dediğin gibi mantıktan önce, mutlaka mantıktan önce hayatı sevmeli, anlam ancak o zaman anlaşılır hale gelir.”

8“İşte iki yüz ruble. Yeminle söylüyorum, bunu kabul etmelisiniz. Yoksa… Yoksa dünyada herkes birbirine düşman olmalı! Ama yeryüzünde kardeşler de var… Soylu ruhunuz bunu anlamalı!”

9“Ne için yaşadığını kesin olarak bilmeden insan yaşamayı kabul etmez, hatta dünya nimetlerine boğulsa bile kendini yok etme yoluna gider.”

10“İnsanların iyiyle kötüyü diledikleri gibi seçme hakkına pek değer vermediklerini; rahatı hatta ölümü yeğlediklerini unuttun mu?”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here