Ana sayfa Tarih Dünya Liderlerinden Atatürk Hakkında Söylenmiş 10 Söz

Dünya Liderlerinden Atatürk Hakkında Söylenmiş 10 Söz

669
3

Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ileri görüşlülüğü ve mesajları ile tüm dünyada saygı duymayı başarmış bir liderdir.

Atamıza olan hayranlıklarını gizlemeyen dünya liderlerinin gururlanmamızı sağlayan sözlerini ve mesajlarını sizler için derledik.

Geçmişten günümüze dünya liderlerinin Atatürk için söylemiş olduğu sözlere bir göz atalım.

1Winston Churchill (Eski İngiltere Başbakanı)

Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu’nu yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın onun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye’nin Ata’sına layık bir tezahürden başka bir şey değildir.

2Lenin (Rus İhtilal Lideri)

Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir.

3Ben Gurion (İsrail Başbakanı)

Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz yirminci yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkılapçı olmuştur.

4Franklin D. Roosevelt (ABD başkanı)

Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.

5D. Lloyd George (İngiltere Başbakanı)

Yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki,
o büyük dahi, çağımızda Türk milletine nasip oldu.

6Dwight D. Eisenhower (ABD Başkanı)

Kemal Atatürk için daimi bir anıt tesisi münasebetiyle Türkiye’ye tebriklerimi arz ile gurur duyuyorum. Onun gösterdiği yolda yürüyen büyük ulusunuz çok önemli başarılar elde etmiştir. Türk birliğinin ve ilerleyişinin mimarı Atatürk’ün hatırasını anmak için yapılan tören, dünyanın her tarafından hür insanlara ilham kaynağı olmuş çok yerinde bir saygıdır.

7Eleftherios Venizelos (Yunanistan Başbakanı)

Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir. Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.

8Habib Burgiba (Tunus Cumhurbaşkanı)

Çağımızda; uzak görüşlü, cesur, siyasi ve ekonomik reformlarla Türkiye’yi bugünkü modern cumhuriyet durumuna getiren Atatürk’tür. Aynı zamanda bugün Türkiye’nin Avrupa Ortak Pazarı’na girebilecek güce erişmesini sağlayan modern ekonominin temelini hazırlayan da yine odur.

9Charles de Gaulle (Fransa Devlet Başkanı)

Türkiye tarihi, bugün her zamandan çok Batı ve Avrupa tarihinden ayrılmaz bir haldedir. Ve Atatürk’ün bu yöndeki gayretleri sonuçsuz kalmamıştır. Memleketlerimiz arasındaki yüzyılları aşan dostluk, bu gelişmenin temel ögelerinden biridir.

10Muhammed Ali Cinnah (Pakistan’nın Kurucusu)

Kemal Atatürk, yalnız bu yüzyılın en büyük liderlerinden biri değildir. Biz Pakistan’da onu, gelmiş geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. O, yalnız sizin ulusunuzun sevgili önderi değildir. Dünyadaki bütün Müslümanlar, gözlerini sevgi ve hayranlık duygularıyla ona çevirmişlerdir.

3 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here