Ana sayfa Sanat Dünyanın En Büyük Sanat Müzesi Louvre’da Sergilenen En Meşhur 10 Resim

Dünyanın En Büyük Sanat Müzesi Louvre’da Sergilenen En Meşhur 10 Resim

860
0

Dünyanın en etkileyici yerlerinden biri olan, hatta belki de listenin başında olan Louvre Müzesi, 73 bin metrekare alan üzerinde yer alması ve hepsi ziyaretçilere gösterilmese de toplamda 350 binden fazla esere sahip olması sebebiyle Dünyanın En Büyük Müzesi olarak kayıtlara geçmiştir. Koleksiyonunda yer alan eserlerin maddi ve manevi değerleri de göz önüne alınacak olursa her yıl 10 milyona yakın turistin burayı ziyaret etmesi hiç de şaşılacak bir durum değil.

Dünyanın en meşhur müzesinde sergilenen en meşhur 10 tabloyu sizler için listeledik ve kısaca bilgilerini verdik. Gidip gezmenin verdiği duyguyu veremeyecek olsa da umarım listemiz hoşunuza gider.

1Mona Lisa – Leonardo da Vinci

Mona Lisa, İtalya’nın Floransa şehrindeki Rönesans sırasında Leonardo da Vinci tarafından kavak bir pano üzerine Sfumato tekniği ile resmedilmiş 16. yüzyıl yağlı boya portresidir. Resim halen Paris’teki Louvre Müzesi’nde Francesco del Giocondo’nun karısı, Lisa Gherardini Portresi başlığı altında sergilenmektedir.

2Kayalıklar Bakiresi (Virgin of the Rocks) – Leonardo da Vinci

Kayalıklar Bakiresi, Leonardo da Vinci’nin Kutsal Bakire Meryem’i kayalıklardan oluşan bir dehlizde tasvir eden iki ayrı tablosunun adıdır. Bugün biri Paris Louvre Müze’sinde, diğeri ise Londra’da Ulusal Galeri’de yer alan iki eser aynı konuyu çok benzer biçimde yansıtmaktadır.

3Medusa’nın Salı (The Raft of the Medusa) – Theodore Gericault

Medusa’nın Salı, Fransız ressam Théodore Géricault tarafından 1818-1819 yıllarında çizilen ve Fransız romantizminin ikonlarından biri sayılan yağlı boya tablodur.

4Sardanapalus’un Ölümü (The Death of Sardanapalus) – Eugene Delacroix

Eugène Delacroix tarafından 1827 yılında yapılmış romantizm akımından etkilenen bir eserdir. Eser, Asur Medeniyetinin son kralı olan Sardanapalus’u konu almıştır. Zevki sefa düşkünlüğü ile bilinen, yozlaşmış bir figür olarak çökmekte olan bir medeniyetin sinyallerini verir.

5Napolyon’un Kutsanması (The Consecration of The Napoloen) – Jacques Louis David

Napoleon Bonaparte  ve esi Josephine; 2 Aralık 1804 yılında Notre Dame Katedralinde düzenlenen kutsama töreni ile Taç giydiler;  Fransa için büyük önem taşıyan bu ani ressam Jacques-Louis David neredeyse tüm ayrıntıları ile canlandırmış ve 200’den fazla insanın yer aldığı bu tablo, fotoğraf makineleriyle yarışabilecek gerçeklikte ve güzelliktedir. Louvre müzesini gezen tüm turistlerin ve sanat sevenlerin hayranlığını kazanıyor.

6Halka Yol Gösteren Özgürlük (Liberty Leading the People) – Eugene Delacroix

Fransız İhtilalini çağrıştıran bu eser aslında bildiğimiz 1789 tarihli iktilalin çok sonrasında, 1830 yılındaki Temmuz Devrimini konu almaktadır. 1830 yılında ayaklanan Paris halkı, Fransa Kralı X. Charles’ı devirip yerine kuzeni Louis-Phillippe’nin çıkmasını sağlamıştır.

7Tefeci ve Karısı (The Moneylander and His Wife) – Quentin Metsys

1517 yılında Quentin Metsys tarafından resmedilen eser. Resmin sağ alt köşesinde görülen kitabın rast gele açılmış sayfasında Meryem Ana ve çocuk çizimi bulunmasına rağmen kadının gözleri sanki istemsizce de olsa kocasının elinde tuttuğu paraya ve teraziye kaymış durumda. Bir tefecinin elinde terazi olması belki dönemine göre o kadar şaşılacak bir durum değildir ama ressam açık bir şekilde dinsel olanla dünyevi olanın zıtlığını bir arada toplamış.

8Yaşlı Adam ve Çocuk (Old Man with a Young Boy) – Domenico Ghirlandaio

Domenico Ghirlandaio’nun 1480 tarihli en meşhur tablolarındandır. Yaşlı adamın hastalıklı yüzünü bütün çirkinliği ile çizilmesi ilgi çekicidir.

9Venüs ve Üç Güzeller (Venus and the Three Graces) – Boticelli

Botticelli’nin halen var olan tek freski, 1873’te, Villa Lemmi’de, Careggi Tepesi’nin eteğinde, Cosimo de Medici’nin bir villası yakınında bulundu. 1483-1486 yılları arasında yapıldığı düşünülen eser Louvre Müze’sinde sergilenmektedir.

10Villars Düşesi (The Duchess of Villars)

1594-95 yıllarında yapıldığı düşünülen, ressamı bilinmeyen, Fonteineblau okulu ürünü olan Villars Düşeşleri tablosu, Louvre Müzesi’nin en popüler resimlerinden biridir. Eserde, Fransa Kralı IV. Henri’nin metresi, Beaufort Düşesi Gabrielle d’Estrees (sağdaki) ve kardeşi Villars Düşesi (soldaki) ile birlikte bir küvetin içinde resmedilmiştir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here