Ana sayfa Eğitim Dünya’nın En İyi Üniversiteleri

Dünya’nın En İyi Üniversiteleri

604
0

Center for World University Rankings (CWUR) adlı kuruluşun her yıl yaptığı ve ilk 2 bin üniversitenin listelendiği “dünyanın en iyi üniversiteleri” sıralamasına geçen sene 13 üniversite ile giriş yapan Türkiye, bu sene 10 üniversite ile giriş yapabildi. Kuruluşun değerlendirmesine göre en iyi Türk üniversitesi olan ODTÜ, dünyada 582’inci sırada bulunuyor.

Söz konusu sıralamayı 7 faktöre puan vererek yapan kuruluş üniversiteleri, eğitimin kalitesi (%25), mezunların iş bulma oranı (%25), öğretim kadrosunun kalitesi (%10), araştırma sayısı (%10), yüksek kalite yayın sayısı (%10), dışarıdaki etki (%10) ve üniversitenin yayınladığı kitap ve makalelerden yapılan alıntı sayısına (%10) göre değerlendiriyor. CWUR’un bu değerlendirmesi dünya çapında 99 ülkeye ait 20 bin üniversiteyi kapsıyor ve küresel olarak yapılmış en geniş akademik değerlendirme niteliği taşıyor. Biz de bu üniversiteleri sizlere sunmak istedik.

10University of Chicago

University of Chicago, 1890 yılında John D. Rockefeller tarafından kurulmuş özel bir üniversitedir. Chicago yakınlarında yer alır. Columbia Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’nin ardından dünyada en çok Nobel Ödülü kazanan akademisyene sahip 3. okuldur.

9University of Pennsylvania

University of Pennsylvania, Amerika Birleşik Devletleri’nin Pennsylvania eyaletinin Philadelphia kentinde bulunan Ivy League üyesi özel bir araştırma üniversitesidir. University of Pennsylvania, Amerika’nın ilk üniversitesi ve en eski 4 yüksek öğrenim enstitüsünden biridir.

8University of California

University of California, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki üç büyük devlet üniversitesinden biridir.

7Princeton University

Princeton University, New Jersey’de yer alan özel bir üniversitedir. Ivy League’e ait 8 üniversiteden birisidir. İlk olarak Elizabeth, New Jersey’de 1746’da New Jersey Koleji adıyla kurulmuştur. 1896 yılında ise adı Princeton University olarak değiştirilmiştir.

6Columbia University

Columbia University, ABD, New York, Manhattan Morningside Heights’ta kurulmuş olan bir özel Amerikan üniversitesidir. New York eyaletinin en eski, Amerika’nın ise beşinci eski üniversitesidir. Amerikan Devrimi’nden önce kurulan 9 üniversiteden biridir.

5University of Oxford

İngiltere, Birleşik Krallık’ın Oxford kentinde bulunan bir üniversitedir. Kurulduğu tarih bilinmemesine rağmen, 1096 tarihinde bu kentte eğitim olduğuna dair belgeler üniversiteyi İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesi, kuruluşundan itibaren var olmaya devam eden en eski ikinci üniversite yapmaktadır

4University of Cambridge

Birleşik Krallık’ın Cambridge kentinde bulunan, devlete bağlı bir araştırma üniversitesidir. 1209’da kurulan üniversite, İngilizce konuşulan ülkelerde mevcudiyetini sürdüren ikinci, tüm dünyanın dördüncü en eski üniversitesidir. Yerel halk ile aralarındaki anlaşmazlık sonucunda Oxford’dan ayrılan akademisyenler tarafından kurulan üniversitenin Oxford ile arasında büyük benzerlikler bulunur ve her ikisini birden kastetmek için zaman zaman Oxbridge tabiri kullanılır.

3Stanford University

Leland Stanford Junior University ya da bilinen adıyla Stanford University, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko’nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversitedir. Üniversite, şu anda dünyadaki en büyük bütçeye sahip 3. üniversitedir.

2Massachusetts Institute of Technology

Kısaca MIT, Amerika Birleşik Devletleri’nın Massachusetts eyaletindeki Boston şehrinin Cambridge mahallesinde yerleşik ve özellikle bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan bir teknik üniversitedir.

1Harvard University

Harvard Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde Massachusetts eyaletinin Boston şehrinin Cambridge mahallesinde bulunan ve alanında dünyanın en önde gelen üniversitelerinden biri olarak tanınan, özel bir yüksek öğretim kurumudur. 1636 yılında kurulan ve Ivy League üyesi olan Harvard Üniversitesi, ABD’de hala eğitim vermekte olan en eski yüksek öğretim kurumudur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here