Ana sayfa Sinema Duydum ki Unutmuşsun: Senaryoda Unutulmaz Karakterler Yaratmak

Duydum ki Unutmuşsun: Senaryoda Unutulmaz Karakterler Yaratmak

873
0

‘ Büyük bir hikaye kurmak istiyorsanız, büyük karakterler şarttır. Akla gelen tüm iyi filmler, başarılarını başarılı ve iyi çizilmiş karakterlere borçludur.’ Bu yazımda meraklısından, meraklısına ‘karakter yaratma’nın inceliklerini aktaracağım. Dikkat ediniz; 6 maddede ‘kanlı canlı biri’ ile karşı karşıya gelebilirsiniz!  

1Karakteri Araştırmak 

Karakteri kendiniz kadar iyi tanımak ve anlamak esastır. Yeni yazarlara bildikleri kişileri yazmaları söylenir, bunun esas amacı bu denli köklü bir araştırmanın zor olmasıdır. Siz yine de araştırmanızı bu sorularla sürdürebilirsiniz: 

Karakterlerimin bağlamı hakkında ne bilmeliyim? 

 Onların kültürlerini anlıyor muyum? O kültürün parçası olan ritimleri, inançları ve tutumları anlıyor muyum? O kültürdeki insanlarla tanıştım mı?( eğer ormanda tek yaşayan bir çocuk yarattıysanız birkaç maymunla tanışmanız gerekebilir).  

 Karakterlerin meslekleri hakkında bilgim var mı, o işte çalışmanın ne demek olduğunu biliyor muyum? İnsanların o meslekle ilgili ne düşündüğünü çıkarabiliyor muyum? 

Diyaloglarda rahat ve doğal olacak kadar sözcük dağarcığına vakıf mıyım? 

Karakterlerin nerde yaşadığını biliyor muyum? O yerin dokusunu biliyor muyum, sokaklarında yürüdüm mü? O yerin iklimini, boş zamanlarda neler yapıldığını, seslerini, kokularını biliyor muyum? O yerin kendi yaşadığım yerle farkını anlıyor muyum, bu  fark karakterlerimi nasıl etkiliyor? 

Senaryom başka bir zaman diliminde geçiyorsa , konuşulan dil, hayat koşulları, giyim kuşam, ilişkiler, tutumlar ve etkiler kapsamında o dönem hakkında yeterince tarihsel bilgiye sahip miyim? 

İnsanların nasıl konuştuklarını ve hangi sözcükleri kullandıklarını anlamak için o döneme ait bir günlük veya başka yayınlar okudum mu? 

2 Karakteri Tanımlamak : Tutarlılıklar ve Paradokslar 

Karakter yaratmak önemli ölçüde gözleme dayalı olduğundan, yazar daimi eğitimdedir. Karakteri tanımlamak için kendinize bunları sormalısınız: 

O karakteri güçlü, genel bağlamda resmetmek isteseydiniz betimlemeniz nasıl olurdu? 

Bağlamı dikkate alındığında bu kişiyle ilgili hangi doğru bilgilerin aktarılmasını bekleyebilirsiniz? Onu ilginç bir karakter haline getirebilecek paradokslar tasavvur edebiliyor musunuz? 

Karakterlerimden bir anlam çıkıyor mu?  Karakterlerimin taşıyabileceği çeşitli özellikleri ortaya koydum mu? 

Karakterlerimi ilginç, etkileyici, farklı ve öngörüleme kılan özellikler nelerdir? Karakterlerim bazen beklenmedik şeyler yapıyorlar mı? Paradoks oluşturan yanları, yarattığım tutarlı özellikleriyle çelişiyor mu, yoksa karakterleri derinleştiriyor mu?  

Karakterlerimin benimsedikleri  değerler anlaşılabilir mi? Değerlerini uzun monologlardan ziyade tutum ve davranışlarıyla mı yansıtıyorlar?  

Karakterlerimi tanımlarken onların tutumlarından faydalandım mı? 

3Fondaki Hikayeyi Yaratmak 

Fondaki hikayeyi öğrenmek bir keşif sürecidir. Karakterlerinizin alt metinlerini geliştirirken sormanız gerekenler: 

Fondaki hikayenin anlaşılmasını sağlamaya çalışıyor muyum, yoksa olguları ve tarihçeyi karakterime hikayemle ilintisiz olabilir şekilde mi dayatıyorum? 

Fondaki hikayeyi metne soktuğumda sadece gerekli kısımları soktuğumdan emin miyim? Bu bilgileri hikaye boyunca dağıtıyor muyum? Söz konusu bilgileri bir cümlenin çok şey anlatabileceği, bir cümleyle motivasyonun, tutumların, duyguların ve kararların anlaşılabileceği şekilde konuşmalara yediriyor muyum?

4Karakterin Psikolojisini Anlamak 

Karakterimin geçmişindeki hangi travmatik olaylar şimdiki davranışlarını etkileyebilir? Geçmişten gelip şimdiki zamanda dönüşüm sağlatabilecek iyi etkiler var mıdır? 

Karakterimi hangi bilinçdışı güçler yönlendiriyor? (yönelimler, hedefler, eylemler) 

Karakterlerimi çok hoş, çok yavan, çok normal çizmiş olabilir miyim? Anormal yanları var mı? Anormallikleri başka karakterlerle çatışmalarına yol açıyor mu?  

5Klişeler Oluşturmanın Ötesinde 

Bir anlığına tanıdığınız hispanik, yerli, asyalı, taşralı, beyaz yakalı birini düşünün, medyanın genellikle o kişileri nasıl resmettiği ve o şablonların kendi deneyimlerinizle ve gözlemlediklerinizle nasıl farklılıkları olduğunu düşünün. Sizin henüz tanışmadığınız gruplarda da o tür kişiler var mı dersiniz?  özellikle etnik gruplara hikayenizde yer veriyorsanız onlar hakkında doğruları öğrenmeye çalışınız. Öğrendiğiniz doğruları konu hakkında daha önce seyrettiğiniz filmlerle karşılaştırabilirsiniz. Seyrettiğiniz filmlein hikayesini riske atmadan hangi yönlerini değiştirseniz sonuç daha iyi olabilirdi. Etrafınızda gördüğünüz farklı etnik kökenleri tanıyor muydunuz, onlar hakkında kalıp fikirlere sahip miydiniz, bunları nasıl yıktınız? Karakterlerin içinde bulundukları bağlamı düşünün, onların kendi yaşam alanlarındaki insan çeşitliliği üzerinde durdunuz mu? Objektif kişilerden karakterlerinizi anlamasını ve yorumlamasını istemek de yararlı olacaktır. 

6Karakterlerle İlgili Sorunları Çözmek 

Karakterlerimi özgün bir insan haline getirebildim mi yoksa çok genel mi kaldılar? 

Karakterlerimle ilgili ya şöyle olsaydı türünden sorular sordum mu? Cinsiyetleri, hikayenin arkaplanını, fiziksel özelliklerini değiştirmeye çalıştım mı?  

Zihnimin çalışmasını durduracak kadar kendimi yordum mu? Daha fazla yazacak malzemeyi de bulabileceğim şekilde, kendime hayatta deneyimler edinecek fırsatlar sundum mu? 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here