Ana sayfa Genel Kültür Eski Mısır’da Güzelleşmek İçin Neler Yapılmıştır?

Eski Mısır’da Güzelleşmek İçin Neler Yapılmıştır?

1254
0

Yıllar boyunca insanlar güzelleşmek için birçok yol denemişlerdir. Bazen bunu iyi görünmek bazen de rütbelerini belirtmek için kullanmışlardır. Bunu sadece ‘’makyaj’’ ile sınırlandırmak doğru olmaz. Çünkü güzelliğin ölçüsü her dönemde farklı olmuştur. Bunlardan birisi de Mısırdır. Mısır’da güzelleşme sırları çok eskiye dayanmaktadır. Öyleyse bunların neler olduğuna bakalım.

Mısırlı kadınlar güzelleşmek için siyah kalemle gözlerini ve kaşlarını çeker bir anlamda far sürer, peruk kullanır, mücevher takardı.Bunu özellikle zengin kadınlar yapmışlardır ve bu iş için onlara köleleri yardım etmiştir.

Zengin kesim kadın erkek fark etmeksizin saçlarını kazıtıp, peruk takmışlardır bu bir statü belirtisidir. Diğer sınıflara mensup olanlar ise ya saçlarını uzatır ya da domuz kuyruğu takmışlardır. Kadınların başlarına taktıkları peruklar bugün olduğu  gibi saçtan değil, bitki lifleridir bunların papirüs liflerinden olduğu zannedilmektedir.

Kadınlar başlarına peruk takmadan önce, hoş kokulu macun kıvamında bir merhem sürerlerdi. Bunun sebebi ise merhemin sıcağın etkisiyle eriyerek etrafa hoş kokular salmasıdır. Kadınlar, açıkta bıraktıkları göğüslerini çeşitli mücevherlerle süsler kollarına da altın, gümüş bilezikler takmışlardır bununla birlikte ayak bileklerine de bir şeyler takmak zaman zaman moda olmuştur. Merhem sürmek sadece peruk takmak için yapılan bir ritüel değildir, iki cins için de merhem çok önemli bir şeydir insanlar kokularını gidermek için güzel kokulu yağ ve merhem kullanmışlardır. Bazı zamanlarda işçilere merhem ve yağın ücret yerine verildiği bilinmektedir bunun böyle önemli olmasının sebebi ise güneşin vücutta bıraktığı kuruluk ve kum rüzgarlarının yarattığı kötü etkidir.

Mısırlılar makyajın iyileştirici gücüne inanıyorlardı göz makyajının bu kadar çok tercih edilmesinin en büyük sebebi ise gözlerine sürdükleri maddenin ışığı kırarak, gözlerini koruduğunu düşünmeleridir. Ojenin ilk ortaya çıkışının Mısırlılar sayesinde olduğu sanılıyor, ilk çıktığı zamanlar rütbe belirtmek için kullanılan ojeyi asiller daha koyu renkte kullanırken halktan olan kişiler daha silik renk tercih ederek kullanmışlardır. Hal böyle olunca Mısırlılar ilgi çekici tarihinin yanında güzellik sırları ile de merak edilmeye devam ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here