Ana sayfa Genel Kültür Etkileyici Yapılar: Görülmesi Gereken 7 Antik Kent

Etkileyici Yapılar: Görülmesi Gereken 7 Antik Kent

576
0

Dünya üzerinde sırları çözülmüş, çözülmemiş bir sürü etkileyici yapı vardır. Geçmişten bugüne yağmura, depreme, savaşlara dayanmış bu yapılar dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarmışlardır. İçlerine ilk adı attığınız an tüyleriniz ürperir çünkü adım attığınız o yerde yıllar yıllar önce başkaları gezmiş, farklı bir kültür ve dil hüküm sürmüştür. Bu kentlere gitmek, hayal kurmak ve anı yaşamak harika anlatılamayacak bir güzelliktedir. Bugün sizler için 7 kenti derledik.

1Petra Antik Kenti – Ürdün

Petra Antik Kenti’nin geçmişi, M.Ö. 400 yılına dayanıyor. Petra Antik Kenti, Nebatiler’in başkenti konumundaydı. Kayalara oyulmuş bu devasa yapı, görenleri büyülüyor. İçerisinde antik tiyatro, tapınak ve Roma dönemine ait eserler vardır.

2Efes Antik Kenti – İzmir

Ülkemizin en büyük değerlerinden biri olan Efes, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın on iki şehrinden biriydi. Antik dünyanın en önemli uygarlık, kültür, bilim ve sanat merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti içerisinde Celcus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu ve çok sayıda arkeolojik eseri bulunduruyor.

3Machu Picchu Peru

Machu Picchu, bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehri olmakla birlikte Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir. Bir dağ zirvesine inşa edilen, 2.360 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuştur. Machu Picchu Antik Kenti, yüzyıllardır depremlere karşı dimdik ayakta duruyor ve ziyaretçilerini bekliyor.

4Giza Piramitleri – Mısır

Piramitler, dünya üzerinde en eski ve şekilli taşlarından inşa edilmiş yapılardır. Gize Piramitleri, Mısır’ın başkenti Kahire’nin Gize semtinde bulunan 3 görkemli yapı dikkatleri üzerine toplamaktadır.

5Palmira – Suriye

Palmira, orta Suriye’de antik zamanların önemli dini ve ticari merkezi olan bir şehir olmakla birlikte UNESCO tarafından 1980 yılında Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Palmira, ‘Çölün Gelini’ olarak biliniyordu çünkü çölü geçerken yolcuların önemli bir kervan durağı olmuştur.

6Myra Antik Kenti – Antalya

Myra Antik Kenti, Antalya İli’nin Demre İlçe merkezinde yer alan antik Likya kentidir. Likya Dönemi kaya mezarları, Roma Dönemi tiyatrosu ve Bizans Dönemi Aziz Nikolaos Kilisesi (Noel Baba) ile ünlüdür. Kaya mezarları, Likçe yazıtları ve sikkeler, Myra’nın en azından İ.Ö. 5’inci yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğünü gösterirler.

7Teotihuacan – Meksika

Gizemli bir şehir olan Teotihuacan’ın, kimler tarafından kurulduğu ve niçin terk edildiği halen açıklığa kavuşmamıştır. Teotihuacan’daki dikkat çekici yapılar Güneş piramidi, Ay piramidi, Tüylü Yılan Tapınağı ve Quetzalpapalotl Sarayı’dır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here