Ana sayfa Edebiyat Fantastik Tarzda Okunması Gereken 8 Kitap Serisi

Fantastik Tarzda Okunması Gereken 8 Kitap Serisi

3399
1

Bu hafta sizler için okunması gereken 8 Fantastik tarzda kitap serisi derledik iyi okumalar.

1Yüzüklerin Efendisi (Lord of the Rings)

Yüzüklerin efendisi İngiliz yazar JRR Tolkien eski destansı bir fantazi romanıdır. Yüzüklerin Efendisi 29 Temmuz 1954 – 20 Ekim 1955 tarihinde bir yıl boyunca üç cilt halinde yayımlandı. Üç cilt; Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü. Kitabın iki film uyarlaması yapıldı. Bunlardan ilki, JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi (1978) animasyon filmdir. Daha sonra 2001 yılında üçlemenin birinci kitabı olan Yüzük Kardeşliği gösterime girdi.

2Pardayanlar (Les Pardaillan)

Michel Zevaco’nun yazdığı 10 ciltlik, klasikler arasında yer almış kitap serisidir. 16.yüzyılın Fransa ‘sında kitabın kahramanı şövalye Pardayan’ nın (Pardaillan) maceralarını anlatmaktadır. Şu an yeni basımı bulanmayan kitap serisi sahafların tozlu raflarında yerini alıyor.

3Zaman Çarkı (Wheel of Time)

Zaman Çarkı, Robert Jordan’nın 14 ciltlik kitap serisi. Serinin ilk kitabı olan Dünyanın gözü 1990 yılında yayımlanmıştır. Serininin son kitabını Robert Jordan vefat ettiği için Brandon Sanderson tarafından tamamlanmıştır. Kitap fantastik kitap kategorisinde adından bolca söz ettirmektedir.

4Kralkatili Güncesi (The Kingkiller Chronicle)

Bir maceracı ve müzisyen olan Kvothe’nin hikayesini anlatan Patrick Rothfuss’un fantazi tarzdaki kitabıdır. İlk iki kitap, Rüzgarın Adı ve Bilge Adamın Korkusu sırasıyla 2007 ve 2011’de yayımlandı. Taş Kapılar adlı serinin üçüncü kitabının ise belli bir yayım tarihi bulunmamaktadır.

5Farseer Üçlemesi (The Farseer Trilogy )

Farseer serisi Robin Hobb tarafından yazılan ve iyi eğitimli bir suikastçı olan Fitz Chivalry Farseer’in (Fitz) hayatını anlatan bir üçlemedir. İlk kitabı 1995’de Assassin Çırağı ismiyle yayımlanmıştır.

6Fırtınaışığı Arşivi serisi (The Stormlight Archive)

Amerikalı yazar Brandon Sanderson’un Fırtınaışığı Arşivi serisi 2010’da başlayan ve halen devam eden bir seridir. Şimdiye kadar 10 kitap olması planlanan serinin ilk üç kitabı yayımlandı. Serinin ilk kitabını 2010 yılında Kralların Yolu adıyla çıkardı. Kitaplarının şimdilik sadece ikisi Türkçe’ye çevrildi.

7Kara Kule (The Dark Tower)

Stephen King’in Kara Kule (The Dark Tower) serisi sekiz kitaptan oluşuyor. Seri farklı türden kitaplardan oluşuyor: fantastik, bilim-kurgu, korku ve western. Seri silahşorların sonuncusu olan Roland Deschain’ın esrarengiz Kara Kule’yi aramasını anlatıyor.

8Parçalanmış İmparatorluk Serisi
(The Broken Empire Trilogy)

Amerikalı-İngiliz yazar Mark Lawrence tarafından yazılmış bir fantezi romanı üçlemesidir. İlk cilt olan Dikenler Prensi, 2 Ağustos 2011 tarihinde yayımlandı. Üçlemede ki olaylar kıyamet sonrası Avrupa’sında geçiyor. Öyküsü anlatılan ana karakter Jorg Ancrath, hor görülen bir prensten, imparator olmaya kadar yükseliyor.

1 YORUM

  1. teşekkürler listeye ilave olarak roger zelazny amber yıllıklarını tavsiye ederim tarzı ve dili oldukça farklıdır

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here