Ana sayfa Genel Kültür Geçmişten Bugüne: 10 Ünlü Resim

Geçmişten Bugüne: 10 Ünlü Resim

1043
0

Sanat, varoluşumuzdan bu yana sürekli değişen ve gelişen bir olgudur. İnsan, sanatı kendini ifade etme aracı olarak kullanmıştır. Çağ değiştikçe, insanlar geliştikçe sanatta değişmiş ve gelişmiştir. Sanatçılar, her döneme uygun farklı tarzlarda eserler ortaya çıkarmıştır. Bazıları ilk olmuş, bazıları farklı farklı ressamlar tarafından yeniden ele alınmıştır. Bazıları asırlar geçşe bile gizemlerini korumaya devam etmiş ve insanların meraklı bakışları arasında büyüsünü korumuştur. Bugün sizler için 10 ünlü resmi ve hikayelerini derledik.

1The Starry Night – Vincent Van Gogh (1853-1890)

Van Gogh, geçirdiği ruhsal problemlerden dolayı kendi isteğiyle yatmış olduğu Saint-Paul-de-Mausole akıl hastanesinde yapmış olduğu bir resimdir. Hayal gücü, fırça darbeleri, gökyüzü ile yeryüzünün eşsiz karışımı ile hala konuşulmaya devam eden eser, New York’taki Museum of Modern Art’ta (MoMA) sergileniyor.

2Girl With A Pearl Earring – Johannes Vermeer (1632-1675)

Johannes Vermeer’e ilham veren inci küpeli kızın kim olduğuna dair net bir bilgi yok fakat bu kız hakkında anlatılan pek çok rivayet var. Bunlardan en bilineni Johannes Vermeer’in evinde çalışan bir hizmetçi olduğudur. Bu tablo, ışık ve yansıma ustası olarak bilinen Barok ressam Vermeer’in, yaşamı boyunca yaptığı 35 resmin en ünlüsüdür. Eser, Hollanda’nın Hague kentindeki Maurithuis müzesinde sergilenmektedir.

3The Last Supper – Leonardo da Vinci (1452-1519)

Son Akşam Yemeği, Hz. İsa’nın yakalanıp çarmıha gerilmesinden önce 12 havarisi ile birlikte yediği son akşam yemeğini ele alır. Hz. İsa havalarilerinden birinin ona ihanet edeceğini açıklamış ve havariler telaş içinde kalmıştır. Eser, yapıldığı günden beri Santa Maria delle Grazie Manastırı’nda (Milano) sergileniyor.

4 The Persistence of Memory – Salvador Dali (1904-1989)

İspanyol sürrealist ressam Salvador Dali’nin en ünlü resimlerinden biri haline gelen eser, Dali tarafından hiçbir zaman tam anlamıyla açıklanmamıştır. Görecelik Kuramı üzerine esinlenip esinlenmediği sorulduğu zaman, Camembert peynirinden ilham aldığını söylemiştir. Bu resimde genel olarak ‘ölüm’ kavramı yer alıyor diyebiliriz. Belleğin Azmi, New York’taki Museum of Modern Art’ta (MoMA) sergileniyor.

5The Garden of Earthly Delights – Hieronymus Bosch (1450-1516)

Eser, İskandinavyalı ressam Hieronymus Bosch tarafından yapılmış olup, üç panalden oluşmasıyla dikkat çeker. Soldaki panel Cennet, Tanrı, Adem ve Havva tasvirleri, ortadaki Dünya ve sağdaki Cehennem olarak yorumlanır. Paneller kapatıldığında dünyanın yaratışıl esnasındaki halini görüyoruz.

Dış Kapak

Üst kısımda görmüş olduğunuz yazı İncil’den alınmış olup, ”O konuştu ve oldu; o emretti ve durdu” yazmaktadır. Eser, Prado Müzesi’nde (Madrid) sergilenmektedir.

6American Gothic – Grant Wood (1891-1942)

 Grant Wood tarafından 1930’da yapılan American Gothic resmi günümüzdeki popülerliğini hala koruyan eserler arasında yer almaktadır. Lowa Eyaleti’nin Eldon şehrinde dolaşan Wood, bir ev fark eder. Bu evi resminde kullanmış ve içinde yaşayabilecek insanları hayal ederek çizime aktarmıştır. Eser, Şikago Sanat Enstitüsü’nde sergilenmektedir.

7Luncheon On The Grass – Édouard Manet

Modernizmin ilk adımlarından biri olan eser, Édouard Manet’nin en ünlü eserlerinden biridir. Giyimli iki erkeğin arasında çıplak bir kadının resmedildiği bu eser bir skandala sebep olmuştur. Eleştirmenler tarafından ahlaka aykırı bulunmuştur.

8Mona Lisa – Leonardo da Vinci (1452-1519)

Tüm zamanların en çok konuşulan resmi, Rönesans kadın portresinin ilk örneği olarak tanınır. Mona Lisa’nin kim olduğu konusunda kesin bir bilgi yoktur ama dönemin Floransalı zengin tüccarlarından biri olan Francesco del Giocondo’nun eşi Lisa Gherardini olarak düşünülmektedir. Gizemlerini korumaya devam eden eser, Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

9The Birth of Venus – Sandro Botticelli (1445-1510)

Venüs’ün Doğuşu, İtalyan ressam Sandro Botticelli’nin 1482–1486 yılları arasında tuval üzerine tempera ile çizdiği tablodur. Yunan Mitolojisine göre Kronus, babası Uranüs’ü hadım edip cinsel organını denize atar ve deniz döllenmiş olur. Bunun sonucunda da Venüs doğar ve ergen bir kadın olarak denizden doğarak kıyıya çıkışı betimlenir. Floransa’daki Uffizi’de sergilenmektedir.

10The School of Athens – Raffaello

Atina Okulu, İtalyan ressam Raffaello Sanzio tarafından 1509-1511 yılları arasında yapılmıştır. Atina Okulu Stanza della Segnatura’daki dört duvar freskinin bir tanesidir. Sanatın, felsefenin ve bilimin evliliğini simgeler ayrıca birçok başarılı ismi bir arada tutmasıyla dikkat çekiyor. Fresk Vatikan’da Stanza della Segnatura’da bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here