Ana sayfa Genel “Gelenekselliğe Elveda, Etkileşime Merhaba!” Diyen İnteraktif Reklamlar

“Gelenekselliğe Elveda, Etkileşime Merhaba!” Diyen İnteraktif Reklamlar

126
0

İnteraktivite ile birlikte farklı bir soluk kazanan reklam sektörü, geleneksel reklam anlayışından kopup modernleşme yolunda yeni adımlar atmıştır. Üretici ile tüketici arasında bir etkileşim söz konusu değilken, interaktif reklam ile bu etkileşim oluşturulmaya başlanmıştır. İnteraktif reklam, direkt olarak tüketiciyle bağ kurduğunuz, tüketicinin aklındaki marka ve ürün kalıcılığını artırdığınız bir reklam alanı oluşturmuştur. İnteraktif reklamlardaki iki yönlü iletişim sayesinde, tüketici pasif olmaktan çıkıp aktif bir rol oynayarak reklam üzerinde istediği gibi oynamalar ve denemeler yapmaya başlamıştır.

İnteraktif reklam kavramını, her ne kadar yeni yeni duymaya başlamış olsak da aslında eskiden beri hayatımızda olan, “etkileşim” kavramıyla temelleri atılmaya başlanmıştır. Dondurma çubuklarından çıkan “bedava” yazısıyla oluşturulan kampanya, üretici ve tüketici arasında karşılıklı bir etkileşim oluşturmuştur. Günümüze geldiğimizde bu karşılıklı etkileşim, interaktif reklam olarak kabul edilmemiştir. Nedeni ise; geri dönüşlerin, değerlendirmelerin ve ölçümlerin artık günümüzde bu kadar uzun sürmemesi olmuştur. Genellikle interaktif reklam, çevrimiçi kanallar yoluyla oluşturulan reklamlar olmuştur.

İşte, ince zekayla ve farklı tasarımlarla hazırlanan interaktif reklam örnekleri…

1# Coca Cola Zero – Shazam işbirliğiyle yapılan bir interaktif reklam çalışması. Bu reklam çalışmasında bireyler, telefonlarına indirdikleri Shazam aracılığıyla televizyonda, billboardda gördükleri Coca Cola’yı ya da radyoda duydukları Coca Cola sesini, telefonlarına okutarak Coca Cola bardağını doldurup bedava Coca Cola kazanır.

2# New Zealand Auckland’da bir Lipton Ice Tea billboardu üzerine, sıcak havalarda serinlemek için bir su fıskiyesi yerleştirilir. Tüketici, billboard üzerinde bulunan butona bastığında yüzünde serinletici bir su buharı hisseder. Billboard ile etkileşim içinde olan tüketici, reklamda aktif bir rol oynar. Bu interaktif reklam ile verilmek istenen mesaj, Lipton Ice Tea’nin de bu ferahlatıcı hissi size yaşattığıdır.

3# Toronto’da bulunan bir alışveriş merkezinde, Pictionary markasının yaptığı bir billboardda oynanan Pictionary oyunuyla alakalı bir interaktif reklamdır. Alışveriş merkezinde bulunan herhangi bir kişi, billboardda bulunan birey ile karşılıklı bir şekilde Pictionary oynar. Oyunu kazanan kişiye çeşitli ödüller verilir.

4# Motorola markası, piyasaya yeni sürdüğü Moto x modelini tanıtmak için interaktif reklam türünü seçmiştir. Sayfanın arasına yerleştirilen dijital bir sistem aracılığıyla sayfa üzerinde telefonun farklı renklerini görebildiğiniz bir reklamdır.

5# London Selfridges’ta bulunan bir Nike mağazasının, önünden geçen bir kişinin adımlarıyla senkronize olarak hareket eden toplarla yapılan interaktif reklam örneğidir.

6# Peugeat, hava yastıklarının güvenliğini bizlere dergi üzerindeki bir interaktif reklam aracılığıyla anlatılmıştır.

7# Nivea, yaz ayının gelmesiyle birlikte güneş kremlerini tüketicisine tanıtmak için hazırladığı broşüre bir de güneş paneli eklemiştir. Böylelikle, yaptığı reklamın yanında tüketiciye de fayda sağlayarak, tüketicinin telefonlarını bu güneş paneli sayesinde şarj etmesini sağlamıştır.

8# Toyota, 2018 Camry modeli aracını InStyle dergisi işbirliğiyle yaptığı interaktif reklam ile tanıtmıştır.

9# Son olarak, ülkemizden bir örnek verecek olursak; bir Turkcell mağazasına yerleştirilen billboard ile yapılan interaktif reklamdan bahsedebiliriz. Motion capture (hareket yakalama) teknolojisinin kullanılarak yapıldığı bu reklamda, Turkcell‘in animasyon karakteri “Racon’un” potansiyel müşterilerle bir etkileşim içerisinde olduğunu görüyoruz.

Eğer, sizin de aklınıza gelen interaktif reklam örnekleri varsa bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. (:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here