Ana sayfa Edebiyat George Orwell’in Unutulmaz Distopyası 1984’ten 15 Alıntı

George Orwell’in Unutulmaz Distopyası 1984’ten 15 Alıntı

1369
0

Distopya, ütopik toplum anlayışının antitezi olarak kullanılır. Yani distopik bir toplum, otoriter ve baskıcı bir sistem olarak ifade edilir. Distopik roman denilince de akla gelen ilk isimler George Orwell’in 1984’ü ve Aldous Huxley’nin Cesur Yeni Dünya’sı olmuştur. Fakat yıllar geçtikçe insanlar George Orwell’in geleceği daha iyi tahmin ettiğini düşünmeye başlamıştır.

Bu kitap, geçmişte yazılmasına rağmen geleceğe kapı aralıyor. Eğer insanlar, kendilerini devletin baskıcı gücü altına sürüklenmelerine müsaade ederlerse, hayatın nasıl bir şekle dönüşeceğini gösteriyor.
Distopyada baskıcı toplum, beraberinde kişilerin özel hayatlarının olmaması durumunu da getiriyor. George Orwell de 1984 romanında okurlarını böyle bir gelecek için uyarıyor diyebiliriz.

Biz de sizler için bu unutulmaz romandan en sevdiğimiz 15 alıntıyı sizler için derledik.

1“İnsan insana nasıl hükmeder, Winston?”
Winston biraz düşünüp “Acı çektirerek” dedi.

2”…Bize duymak istediklerimizi söyleyen kitapları severiz…”

3Bağlılık, düşünmemek demektir, düşünmeye gerek duymamak demektir. Bağlılık, bilinçsizliktir.

4Geçmiş silinmekle kalmıyor, silindiği de unutuluyor, sonunda yalan gerçek olup çıkıyordu.

5İnsan, ardında tek bir iz bile, bir kağıt parçasına karalanmış tek bir adsız sözcük bile bırakamadıktan sonra, geleceğe nasıl seslenebilirdi?

6“İnsan sevilmekten çok anlaşılmayı istiyordu belki de.”

7”Bir gün karanlığın olmadığı bir yerde buluşacağız…”

8“İnsanın içinden, bütün benliğiyle isyan etmek geliyordu…”

9Vakit, kimsenin duymayacağı hakikati dile getiren, yapayalnız bir hayaletti.

10Somut gerçekler göz ardı edilemezdi. Felsefede, dinde, ahlâkta ya da politikada iki kere iki beş edebilirdi, ama iş bir top ya da uçağın yapımına geldi mi, iki kere iki dört etmek zorundaydı. Güçsüz ülkeler eninde sonunda fethedilmeye mahkumdu, güçlü olmak için verilen savaşımda ise hayallere yer yoktu.

11“Dünya bizimle yaşıt, bizden yaşlı değil. Nasıl daha yaşlı olsun ki? İnsanoğlunun bilincinde olmadığı hiçbir şey var olamaz.”…
Her şey zihinde olup biter ve zihinlerde olan her şey gerçekte de olur.

12Kafası sloganlardan başka bir şeyi almazdı. Her türlü ahmaklığa inanabilirdi, yeter ki parti tarafından söylensin.

13“Bilinçleninceye dek baş kaldıramayacaklar, baş kaldırmazlarsa da asla bilinçlenemeyecekler!”

14Belki de deli dedikleri tek kişilik bir azınlıktır. Bir zamanlar dünyanın güneşin çevresinde döndüğüne inanmak nasıl delilik belirtisi olarak görüldüyse şimdi de geçmişin değiştirilemeyeceğine inanmak delilik belirtisi olarak kabul ediliyordu. Bu inancı bir tek kendisi taşıyor olabilirdi ve eğer öyleyse, o zaman delinin tekiydi. Ama deliliği pek dert etmiyordu, onu asıl ürküten yanılıyor olabileceğiydi.

15Yok etmek sadece zorbaların ve cahillerin işidir. Bir insan zekasıyla yenemeyeceğini anladığı anda ya şiddete başvurur ya da paranın gücüne. Birisi sizinle aynı fikirde değil diye onu yok edemezsiniz. Medeni ve erdem sahibi insanlar böyle yapmaz. Çok okuyan ve bilginin gücüne inanan her insan, sadece konuşma yolunu seçer. Sizden olmayanları yok etmek yerine, bilginin ve fikrin gücüyle, sizin gibi düşünmesini sağlamalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here