Ana sayfa Sinema Gerçeklerden Ekranlara: Yaşanmış Hikâyelerden Uyarlanan 10 Film

Gerçeklerden Ekranlara: Yaşanmış Hikâyelerden Uyarlanan 10 Film

1215
0

Bazı insanlar, kıtadan kıtaya ulaşan hikâyeleriyle hayata izlerinizi bırakmışlardır. Duyduğumuz ya da okuduğumuz bu etkileyici hikâyeler kimimiz için ilham kaynağı olmuş, düşündürmüş ve tüylerimizi diken diken etmiştir. Sinema sektörü de bu hikayelere kayıtsız kalmamış, onları beyaz perdeye taşımıştır. Bugün sizler için yaşananlardan ilham alınmış 10 filmi derledik.

1Dallas Buyers Club / Sınırsızlar Kulübü (2013)

Farklı dünyalardan ve karakterden iki insanın hayatı amansız bir hastalık ile birleşiyor. AIDS hastalığına yakalanan bir transseksüelin ve maço bir erkeğin bu amansız hastalığın üstesinden gelmek için göstermiş oldukları dayanışmayı ve vermiş oldukları zorlu mücadeleyi konu alıyor.

2The Pianist / Piyanist (2002)

Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın imkansızlaştırıldığı bir dönemde, bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanır.

3The Imitation Game / Enigma (2014)

Alan Turing adlı matematikçinin II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme çabasını anlatır. Hükümet tarafından bu iş için ülkenin en önemli matematikçileriyle beraber seçilen Alan Turing, grubun en hırslısı, aynı zamanda en zekisidir. Ancak zeki olduğu kadar da anlaşılması zor birisidir. Bu anlaşılmazlık grubu ve çevresindekileri ile arasında sorunlara yol açacak, başının belaya girmesine sebebiyet verecektir. Her şeye rağmen ülkesinin ve müttefiklerin geleceği ona bağlıdır.

4Cinderella Man / Külkedisi Adam (2005)

Eski bir boksör olan James J. Braddock, 1929 yılında tüm dünyayı etkileyen ekonomik buhranda sahip olduklarını tümüyle kaybetmiştir. Açlık ve sefaletin kol gezdigi bir ortamda ailesini bir arada tutmak için bulabildigi her işte çalışan Braddock’un kapısını bir gün eski menajeri ve dostu Joe çalar. Tek bir maç için ringlere dönen Braddock, mucizevi başarısı, alçak gönüllülügü ve kazandıklarını yoksullarla paylaşmasıyla Cindrella Man lakabını alır. Artık tek rakibi dönemin dünya ağır siklet boks şampiyonu Max Baer’dir.

5Catch Me If You Can / Sıkıysa Yakala (2002)

Frank Abagnale Jr.’nin hayat öyküsünden esinlenilerek oluşturulan 2002 yapımı komedi-drama türünde bir sinema filmidir. Steven Spielberg’in yönetmenliğini üstlendiği filmde, 19 yaşında dahi olmayan Frank Abagnale Jr.’ın, Pan American World havayolu şirketinde pilot, Georgia’da doktor ve Louisiana’da savcı kılığına bürünerek milyonlarca dolarlık çek sahtekârlığıni nasıl yaptığı anlatılmaktadır.

6October Sky / Ekim Düşü (1999)

Tüm erkek çocukların babaları gibi madenci olmalarının beklendiği bir kasabada, ailesinin onun için hazırladığı geleceğin dışına çıkmaya çalışan, büyük hayalleri olan bir gencin hikayesini anlatıyor.

7The Motorcycle Diaries / Motosiklet Günlüğü (2004)

Che Guevara ve arkadaşı Alberto Granado’nun 1950’li yıllarda Güney Amerika’yı dolaşmalarını konu alan biyografik film. Guevara daha sonra Marksist bir devrimci olmuştur, film henüz genç Guevara’yı ele almakta ve doğrudan politik görüşlerine fazla yer vermemektedir.

8Patch Adams (1998)

İntihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter “Patch” Adams, çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. Amacı hayata renk katarak mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır. Daha sonra yoksul hastalar için kendi parası ve bağışlarla özel bir klinik açmaya kadar girişimlerini sürdüren Adams, film sürecinde sevgilisi Carin Fisher’in öldürülmesiyle ve lisanssız klinik açmakla darbeler yese de, tedavi hizmetlerinde yaptıklarıyla ünü ülke çapına yayılır ve bir anlamda amacına ulaşır.

9Amadeus (1984)

Amadeus oyununa dayanan ve 18. yüzyılda Viyana’da yaşayan besteciler Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin başından geçenleri anlatan yapım 8 dalda Oscar ödülü kazanmayı başarmıştır.

10Mar Adentro / İçimdeki Deniz (2004)

Ramon Sampedro, denize ve yüzmeye tutkuyla bağlı genç bir adamken geçirdiği bir kaza sonucu yıllardır boyundan aşağısı felçli olarak yatağa mahkûm bir yaşam sürdürmektedir. Bu şekilde yaşamın bir işkence olduğunu düşündüğünden ötanazi istemektedir. Ona göre ölmek, bu durumdaki biri için yeniden özgür olmanın tek yoludur. Oysa, ülkesinin yasaları ötanaziye karşıdır. Sampedro’ya aşık olan Rosa, sevdiği adama istediği özgürlüğü verecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here