Ana sayfa Edebiyat Görülmeye Değer 10 Kütüphane

Görülmeye Değer 10 Kütüphane

248
0

Bu hafta sizlere birbirinden güzel ve göz kamaştırıcı 10 Kütüphane listeledik. İyi okumalar dileriz.

Kongre Kütüphanesi / ABD

Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi ABD’nin ulusal kütüphanesidir. Dünyanın en büyük ve en önemli kütüphanelerinden olan kongre kütüphanesi Washington’da bulunmaktadır. Ayrıca ABD’de yer alan en eski federal kültür yapısıdır.

Stockholm Halk Kütüphanesi / İsveç

1928’den beri hizmet veren Stockholm Halk Kütüphanesi, şehrin en dikkat çeken yapılarından biri sayılmakta. Bölgedeki açık raf sistemli ilk kütüphane olan Stockholm Halk Kütüphanesi’nde diğer kütüphanelere kıyasla kişiler, görevliden yardım istemeden, istediği kitabı alabilme olanağına sahip.

Trinity College Kütüphanesi / İrlanda

İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’de yer alan bu kütüphane, dünyanın en büyük kütüphaneleri arasında. 65 metrelik upuzun koridorları, yüksek tavanları, milyonlarca kitabıyla kütüphane, geçmiş yüzyıllara ait hiçbir yerde görme fırsatınızın olmadığı binlerce kitaba sahip.

George Peabody Kütüphanesi / ABD

Başlangıçta, Baltimore’un Peabody Enstitüsü Kütüphanesi olarak adlandırılan bir kültür merkezi olması planlanan George Peabody Kütüphanesi şu anda Johns Hopkins Üniversitesi’nin araştırma kütüphanesidir. Kütüphane Amerika Birleşik Devletleri’nin Baltimore şehrinde yer alıyor.

Saint Gall Abbey Kütüphanesi / İsviçre

İsviçre, St. Gallen’de bulunan bu kütüphane, ülkenin en eski kütüphanesidir ve dünyanın en eski manastır kütüphanelerinden biridir. Çok nadir bulunan kitap ve belgelerin büyük bir koleksiyonuna sahiptir.

Portekiz Kraliyet Okuma Odası /  Brezilya

Güney Amerika’ya yerleşen Portekizlilerin 1837’de yapımına başladığı Portekiz Kraliyet Okuma Odası, Portekiz sınırları dışındaki en zengin Portekiz edebiyatı koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor Kütüphane Rio de Janeiro’da bulunuyor.

Avusturya Ulusal Kütüphanesi / Avusturya

Avusturya’nın Viyana kentinde 1368 yılında kurulan ve Hofburg İmparatorluk Sarayı içerisinde bulunan millî kütüphane. Günümüzde arşivinde yaklaşık 7,5 milyon eser bulundurmaktadır.

El Ateneo Grand Splendid Kütüphanesi / Arjantin

1919’da Buenos Aires‘te bir gösteri sanatları tiyatrosu olarak inşa edilen El Ateneo Grand Splendid, günümüzde 21.000 metrekarelik bir kütüphaneye dönüştürülmüş.

Strahov Manastırı Kütüphanesi / Çek Cumhuriyeti

Prag’ın Strahov Manastır Kütüphanesi, 1149 yılında kurulan Strahov Manastırı’nda yer almaktadır. Kütüphanenin iç bölümlerinde 1679’da inşa edilen İlahiyat Salonu ve 1779’da tamamlanan Felsefe Salonu bulunmaktadır. Manastır, 1950 yılında Ulusal Edebiyat Müzesi’ne dönüştürüldü

Vasconcelos Kütüphanesi / Meksika

Vasconcelos Kütüphanesi (İspanyolca: Biblioteca Vasconcelos) veya basın tarafından kullanılan adıyla Megabiblioteca (Megakütüphane), Meksika’nın başkenti Meksika’da, Cuauhtémoc beldesinin Buenavista mahallesinde bulunan kütüphanedir. Adını José Vasconcelos’tan alan kütüphane, 2006’da kurulmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here