Ana sayfa Edebiyat Günlüklerden Oluşan Kitaplar

Günlüklerden Oluşan Kitaplar

518
0

Günlük, içimizi rahatça dökebildiğimiz, bazen kimseye anlatamadığımız durum ve olayları anlatabildiğimiz, sırdaş görevi gören defterdir.

Tanıdığımız ve tanımadığımız birçok insanın günlükleri kitaplaştırılmıştır. Okurken başkalarının hayatına daha çok değdiğinizi fark edeceğiniz kitaplara gelin birlikte bakalım:

1Küçük İskender- Waliz Bir

Waliz Bir, edebiyatımızın üretken yazarı Küçük İskender‘in Ekim 2015-Eylül 2016 arasında yazdığı günlük metinleri bir araya getiriyor. Günlük mü bu metinler? Bir şair tarafından, “şairce” yazılmış günlükler, evet. Ama aynı zamanda deneme parçaları, düşünce kırıntıları ve anılar… Doğal olarak yakın çevremizde yaşanan yakıcı olayların izleri sinmiş bu dize-günlüklere. Her satırı dürüstlükle, açıksözlülükle yoğurulmuş. Waliz Bir’i yanınızdan ayırmayın; derin, güçlü, son derece yakın bir yol arkadaşı olacak size.
– Can Yayınları Arka Kapak

2Tomris Uyar- Gün Dökümü- Bir Uyumsuzun Notları 1-2

Okurların daha çok öyküleri ve çevirileriyle tanıdığı Tomris Uyar‘ın, yirmi beş yıl boyunca tuttuğu gündökümleri, yeniden, iki ciltte toplandı. 2002 yılında Güzel Yazı Defteri adlı kitabıyla ödüller alan Tomris Uyar’ın yaşam ve edebiyatla ilgili pek çok “uyumsuz” gözlemi tarihe de tanıklık ediyor. Bu notların üzerindeki kahve lekelerini, bulaşık deterjanlarını, uyku mahmurluğunu, rakı damlalarını seçen gözler, yazarın herşeyden önce insan olduğunu fark edecektir.
– Yapı Kredi Yayınları Arka Kapak

3Burçak Çerezcioğlu- Mavi Saçlı Kız

Burçak Çerezcioğlu, 16 yaşında lösemiden öldüğünde, cesareti, sevgiyi ve yaşamı tanıyordu.
Bu kitapta, kısa bir yaşamın kederini, güzelliğini acısını, bir savaşı okuyacaksınız.
Ne yazıktır ki kurmaca olmayan bir hayatın öyküsünü.Bir babaya, bu dizeleri yazdırmış bir hayatın.
Sabahları
Hasta uyanmanı istiyorum.
Hastaysan eğer
Yaşıyorsun demektir.

– Yapı Kredi Yayınları Arka Kapak

4Anne Frank- Anne Frank’ın Hatıra Defteri

Anne Frank Bergen Belsen kampında 1945 yılının Mart ayında 15 yaşında öldü. Aileden hayatta kalan tek kişi olan Otto Frank onun günlüğünü yayınladı. Anne Frank’ın Hatıra Defteri o zamandan beri dünyada en çok okunan kitaplardan biri oldu. Otuzun üzerinde dile çevrildi ve 16 milyon adet satıldı.
– Epsilon Yayınevi Arka Kapak

5Anonim- Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü

Alice herhangi biri olabilir…
Tanıdığınız biri olabilir…
Alice uyuşturucu kullanıyor…
On beş yaşında, beyaz, orta sınıf bir ailenin kızı olan Alice, son derece sıradan ve iyi bir kız. Dersleri iyi. Bir gün evlenip bir aile kurmayı hayal ediyor. Ama fark etmeden hayatına giren uyuşturucu Alice için dünyayı önce daha yaşanılır, daha dayanılır bir yer haline getirirken, genç kız çok geçmeden hiç peşini bırakmayacak bir belaya bulaştığını anlıyor. Alice’in hayatı bir daha asla aynı olmayacak.
– Koridor Yayıncılık Arka Kapak

6Franz Kafka- Günlükler

Kafka’nın 1909’la, ölümünden bir sene önce olan 1923 senesi arasında yazdığı günlükler, ölümünden sonra dostu Max Brod tarafından kitaplaştırılmıştır. Kafka, günlüklerini yayımlanma amacıyla yazmadığı için, Prag’daki hayatını, hayranlık duyduğu babasına olan hislerini, evlenmeye kendini ikna edemediği kadınla ilişkisini, pişmanlıklarını ve toplum tarafından dışlanmışlık hislerini bütün içtenliğiyle yazmıştır. Günlükler, Kafka’nın dayanılmaz bir gerilimle geçen yaşamını ve duygularını tüm çıplaklığıyla okuyucuya sunuyor.
– Öteki Yayınevi Arka Kapak

7Salvador Dali- Bir Dahinin Güncesi

Surrealist painter, Salvador Dali is seen in New York on Nov. 4, 1942. (AP Photo)

“Bir deliyle aramdaki tek fark, benim deli olmamamdır” diyen bir adamın öyküsü bu kitapta anlatılan. Bu kitap bir dahinin günlük yaşamının, uykusunun, sindirim sisteminin, çoşkularının, kendinden geçişlerinin yaşamının ve ölümünün diğer tüm insanlarınkinden farklı olduğunu kanıtlayacaktır. İşte bu yüzden, bu benzersiz yapıt bir dahinin yazdığı ilk günlüktür.
– İmge Yayınları Arka Kapak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here