Ana sayfa Sinema Havacılığı Konu Alan 10 Muhteşem Film

Havacılığı Konu Alan 10 Muhteşem Film

632
0

Tarih boyunca havacılık sektörü, sinema sektörünün bir parçası olmuştur. İster kurgu olsun ister gerçek olsun bizleri kendine çekmeyi başarmıştır, yıllar geçtikçe hem teknolojinin hem de sektörün dünya üzerinde büyük bir yer kaplamasıyla birlikte havacılığı ele alan filmlerin de izleyici kitlesi artış göstermiştir. Havacılığı konu alan birçok film mevcut fakat bugün sizler için bunların 10 tanesini derledik. Listede olmayanlar için affınıza sığınırız.

1Non-Stop (2014)

Yerden 12.000 metre yükseklikte kimin suçlu kimin suçsuz olduğu belli olmayan bir uçuş ve zamana karşı yarış. Hava Kuvvetleri’nden emekli olan Bill Marks, hesabına 150 milyon dolar yatırılmazsa yolcuları öldürmek için fazla beklemeyeceğini söyleyen şüpheliyi bulmaya çalışır. Yalnızca Bill’e gelen mesajlar yolcuları şüphelendirir ve uçakta yaşanan terör olayının sorumlusunun Bill olduğunu düşünürler.

2Top Gun (1986)

Bir onur ödülü olan Top Gun için mücadele veren herkes heyecan içindedir. Pete Mitchell, yüksek düzeyde eğitim görmek üzere Miramar Donanma Hava Üssü’nde bulunmaktadır ve bu ödülün peşindedir. Top Gun onur ödülü için en kıdemli pilotlardan biri olan Tom Kasansky ile başa baş bir mücadele içine girer. En yakın arkadaşının ölümüyle sarsılan Mitchell, Top Gun ödülünü almayı başaramayınca psikolojik sorunlar yaşamaya başlar.

3Kızıl Baron / Red Baron (2008)

Kızıl Baron, Nikolai Müllerschön’ün “Kızıl Baron” olarak bilinen Birinci Dünya Savaşı savaş pilotu Manfred von Richthofen hakkında yazdığı ve yönettiği 2008 Alman-İngiliz biyografik aksiyon savaş filmi. Filmin yıldızı Matthias Schweighöfer, Joseph Fiennes, Til Schweiger ve Lena Headey.

4Sully (2016)

15 Ocak 2009’da US Airways pilotları Captain Chesley “Sully” Sullenberger ve yardımcı pilot Jeff Skiles, US Airways’in 1549 sefer sayılı uçuşu’unda, LaGuardia Havaalanı’ndan Charlotte Douglas Uluslararası Havaalanı’na gitmek için havalanırlar. Dakikalar sonra bir kuş sürüsünün çarpmasıyla iki motor devredışı kalır. Sully, yakın olan havaalanlarına ulaşamayacağı kanısına varınca uçağı Hudson Nehri’ne indirir ve herkesi kurtarır. Medya ve halk tarafından uçuş yeteneği, cesareti ile gündeme gelse bile bazı yetkililer tarafından açılan soruşturma nedeniyle itibarını ve işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya gelmektedir.

5The Blue Max / Öldürme Emri (1966)

1918 yılında, I. Dünya Savaşı’nın sonuna doğru, aşağı tabakadan gelmiş bir piyade onbaşısı olan Bruno Stachel, savaş pilotu olarak henüz yeni kurulmuş olan hava kuvvetlerine geçer. Hırslı bir insan olan Bruno Stachel her biri birer aristokrat olan diğer pilotların hassasiyetlerini çiğnemek ve o devirde çok önem verilen şövalyelik kurallarını hiçe saymak pahasına da olsa herkesten daha fazla düşman uçağı düşürerek ülkenin en itibarlı ve yüksek madalyası olan “Blue Max” nişanını alır. General Kont von Klugermann, halkın morale ihtiyacı olduğu bir zamanda bunun iyi bir propaganda malzemesi olacağını sezer ve artık teğmen olan Bruno Stachel’e tam desteğini verir. General Klugermann artık bir kahraman olan Bruno’nun ülke çapındaki popülaritesini alabildiğine kullanır,hatta bu uğurda teğmenin Kontes von Klugermann ile ilişkisine bile göz yumar.
Stachel’ın aşırı hırsı Blue Max madalyasını almakla dinmez, savaşın kaybedilmesinin kaçınılmaz olduğunu bilen Kontesin beraberce İsviçre’ye kaçma teklifini onun onurunu kıracak bir biçimde reddeder. Kontesin üst makamlara yaptığı şikayet ile önceden yapmış olduğu bir hata nedeniyle Stachel’ın divanı harbe çıkarılma ihtimali doğunca, kendi yarattığı kahramanın aşağılanmasını göze alamayan general von Klugermann onun henüz denenmemiş yeni bir uçakla uçmasına izin verir ve beklediği son hemen gelir, uçak yere çakılır ve Stachel onurlu bir Alman subayı olarak ölür.

6Pearl Harbor (2001)

Yapımcılığını Jerry Bruckheimer Films’in yaptığı ve yönetmenliğini Michael Bay’ın üstlendiği film, çocukluktan beri çok sıkı dost olan ve en büyük idealleri uçmak olan iki arkadaşın hikâyesini anlatıyor. Rafe Mc Cawley (Ben Affleck) ve Danny Walker (Josh Hartnett) Hava Kuvvetlerine kaydolurlar ve pilotluk maceraları başlamış olur. Bu esnada Rafe, donanmada çalışan hemşire Evelyn (Kate Beckinsale) ile tanışır. Rafe, İngiltere’ye gönüllü pilot olarak gider. Sonrasında Evelyn ile Danny’nin görev yerleri Hawaii’deki Pearl Harbor olarak değiştirilir. Evelyn, kaderin de cilvesiyle çok sıkı dost olan Rafe ve Danny’nin arasında kalacaktır. Savaşta iyice kızışmış Amerika’nın kapılarına kadar dayanmıştır.

7Flight 93 / Uçuş 93 (2006)

United 93, Yönetmenliğini Paul Greengrass’in yaptığı, 11 Eylül 2001 günü kaçırılan dört uçaktan uçuş numarası United Airlines 93 olan ve içindeki yolcuların müdahalesi ile Washington dc’deki Us Capitol binasına ulaşmadan Shanksville Pennsylvania’da yere çakılan uçağı ve onun hikâyesinin çevresinde o gün gelişenleri anlatan 2006 yapımı filmdir.

8Uçuş / Flight (2012)

Başarılı bir pilot Whip, düşmekte olan bir uçağı bütün pilotluk yeteneklerini kullanarak çok sıra dışı bir biçimde, en az hasarla yere indirmeyi başarır. Kaza sonrası ortaya çıkan raporlar pilotun uçuşa alkol alarak çıktığını göstermektedir. Hem kendini savunur hem de hakkında açılan mahkeme ile uğraşmak zorundadır.

9Uçuş Planı / Flightplan (2005)

Eşinin ölümünden sonra zor günler içeren Kyle Pratt kızı ile beraber bir yolculuğa çıkar. Son derece modern bir jet uçakta geçen bu yolculuk sırasında küçük kızı aniden kaybolur. Çıldırma noktasına gelen kadın kızını hiçbir yerde bulamaz. Üstelik hosteslerden bazıları seyahati boyunca yalnız olduğunu ve uçak listesinde kızının adına benzer bir kayıt olmadığını söylerler. Kyle gerçekten aklını mı kaçırmaktadır yoksa uçaktaki herkesin dahil olduğu bir komplo ile karşı karşıya mıdır? Genç kadının cevaplaması gereken kocaman bir soru işareti bütün gizemiyle onu beklemektedir.

10The Aviator / Göklerin Hakimi (2004)

Ergenlikten yeni çıkmış Howard Hughes, babasının matkap ucu fabrikasından kalan serveti, I. Dünya Savaşı’nda savaşan uçakları konu alan “Cehennem Melekleri” adında bir film çekmek için kullanmak gibi çılgın bir karar alan Hughes, benzeri olmayan bir film yapmak üzere yola çıkar ve bu yol ona büyük bir şöhreti de beraberinde getirir. Scorsese’nin filmi, Hughes’ın gençlik yıllarını ele alıyor. Özellikle de aşk yaşamı, uçma sevdası ve sahip olduğu ruhsal hastalık üzerinde duruyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here