Ana sayfa Sinema Hayatınıza Dokunduğunu Fazlasıyla Hissettiğiniz 5 Film

Hayatınıza Dokunduğunu Fazlasıyla Hissettiğiniz 5 Film

2215
0

Bazen daha fazladır her şey
Bir eşikten atlar insan
Yüzüne bakmak istemez yaşamın

O zaman git hemen git radyoyu aç bir şarkı tut
Ya da bir kitap oku mutlaka iyi geliyor

Sezen Aksu’nun da dediği gibi, bazen insan elini her şeyden çekmek ister. Kimisi güzel bir yürüyüş yaparak bunu yapar, kimileri kitapların büyülü dünyasına kendini bırakır, kimileri de film izlerken bulur kendini. Bugün yaşamın yüzüne bakmak istemediğimiz zamanlarda, seçimini filmlerden yana kullananlar için film önereceğiz.

Before Üçlemesi

before sunrise ile ilgili görsel sonucu
Before Sunrise,1995

1995 yılında serinin ilk filmi Before Sunrise ile başlayan üç filmden oluşan bu seri, belki de çoğu insanın hayatın karmaşasında unuttuğu insani duyguları bize hatırlatan bir seri. İkinci filmi Before Sunset, Before Midnight ise serinin son filmi.

before sunset ile ilgili görsel sonucu
Before Sunset, 2004

Bir tren yolcuğulunda yolları kesişen iki gencin, bir gecelik masalsı aşklarını anlatmasıyla serimiz başlıyor. İki insanın arasındaki: bağ, aşk ve kadersel tesadüfler Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin harika oyunculuğu ile buluşunca adeta izleyiciye o duyguları yaşatıyor.

before midnight ile ilgili görsel sonucu
Before Midnight, 2013

Serinin en güzel yanlarından birisi de insan ilişkilerine felsefi bakış açıları içeren diyaloglarla dolu olması.

Harika replikleri ile insanın içine işleyen bir seri…

“Bu dünyada sihir diye bir şey varsa; bu, birini anlamak, bir şeyi paylaşmak çabası olmalı.”

Oslo 31 August

oslo 31 august ile ilgili görsel sonucu

Varoluşçuluk felsefesinin işlendiği 2011 yılında yapılmış bir Norveç filmidir. Eski bir madde bağımlısının, yeni bir hayat kurma çabasını anlatmaktadır. Anders’in hayatın anlamı üzerine, varoluşçu bakış açısı ile yapılan tiratlar hayata farklı bir perspektiften bakmanızı sağlayacaktır.

oslo 31 august ile ilgili görsel sonucu
Oslo 31 August, 2011

Anders, yalnızlığını ve mutsuzluğunu kabullenmiş bir insandır. Kaybedeceği bir şeyi olmayan bir insanın duygularını ve eylemlerini izlediğimiz, belki de kendimizi bulacağımız bir film.

You’ve Got Mail

you^ve got mail ile ilgili görsel sonucu
You’ve Got Mail, 1998

Günümüzde bir çok kapıyı açan sosyal medyanın aşk konusunda da çok güzel kapılar açabileceğini anlatan 1998 yapımı romantik komedi filmidir. Büyük şehirlerin, insanlara güzel sözleri söylemeyi ve duymayı unutturduğunu hatta insanlara kendilerini dahi unutturduğunu anlatıyor bu film.

Sanal bir ortamdaki insanın, yanı başınızdaki insanların anlayamadığı şeyleri anladığını düşündüğünüz oldu mu hiç? Birbirini anlayan iki insanın sınırları aştığı bir film.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here