Ana sayfa Sinema James McAvoy ve En İyi 10 Filmi

James McAvoy ve En İyi 10 Filmi

1030
0

James Andrew McAvoy, BAFTA ödüllü İskoç aktör. 2006 yılında The Last King of Scotland filmiyle BAFTA En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülüne aday gösterilmiş, aynı sene BAFTA Yükselen Yıldız Ödülü’nü kazanmıştır. Ertesi sene Kefaret filmiyle en iyi aktör dalında Altın Küre’ye aday olmayı başarmıştır. (Vikipedi)


Hayatına ufak bir göz atalım; James McAvoy, 21 Nisan 1979 tarihinde Glasgow, İskoçya’da doğmuştur. Tam adı James Andrew McAvoy’dır. Annesi Elizabeth Johnstone, babası James McAvoy, Sr.’dır. 7 yaşında iken ailesi ayrıldı. St. Thomas Aquinas Ortaöğretim Okulu’nda okudu. 16 yaşında iken okumakta olduğu liseye gelen David Hayman’ın teklif etmesi ile 1995 yılında Yan Oda adlı sinema filminde oynayarak oyunculuğa başladı. Lisenin ardından İskoç Kraliyet Akademisi’ne girdi. 2000 yılında Londra’ya taşınan ünlü oyunca, kariyenin kalan adımlarını orada atmaya devam etti.

2001 yılından bu yana hayatımızda büyük bir yer edinmiş yakışıklı aktör, canlandırdığı karakterlerle büyük beğeni toplamıştır. Mavi gözleri, karizmatik gülüşü, İskoç aksanı ve duruşuyla her yaştan insanın gönlünü de fethetmiştir. Birer birer tırmandığı şöhret basamaklarından en önemlisi İskoçya’nın Son Kralı filmiyle gerçekleşti. Ardından Atonement, Becoming Jane gibi filmlerle başarısını taçlandırmaya devam etti.


İskoçya’da doğan bir efsane Hollywood filmlerinin aranan ismi oldu ve buna tanık olduğumuz için şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Başarılarının devam edeceğine inanıyor ve canlandıracağı yeni karakterleri merakla bekliyoruz. Bugün sizler James McAvoy ve yer aldığımı unutulmaz 10 filmi derledik. Listede olmayan filmler için affınıza sığınırız.

1İskoçya’nın Son Kralı / The Last King of Scotland (2006)

Uganda’nın bir dönemine damgasını vurmuş olan İdi Amin’in hayatından bir kesiti yansıtan, gerçek kişi ve olaylara dayanan bir filmdir.

2Kefaret / Atonement (2007)

1935 yazının en sıcak gününde, on üç yaşındaki Briony Tallis, ablası Cecilia’nın soyunup yazlık evlerinin bahçesindeki küçük havuza girdiğini görür. Tıpkı Cecilia gibi Cambridge’den yeni dönmüş olan çocukluk arkadaşı Robbie Turner kızı gözlemektedir. O gün sona ermeden bu üç gencin hayatı bir daha düzelmemek üzere değişmiş olacaktır. Robbie ile Cecilia başlangıçta hayal bile etmedikleri bir sınırı aşacak ve küçük kızın hayal gücünün kurbanı olacaklardı. Başkalarına ait sırlara tanık olan Briony, bir suç işleyecek ve bu suçun kefaretini ödemek için ölene kadar çabalayacaktır.

3Suikast / The Conspirator (2010)

Abraham Lincoln suikastinden sonra, yedi adam ve bir kadın, başkanı, başkan yardımcısını ve içişleri bakanını öldürmek için komplo kurmak suçundan tutuklanır. Aralarındaki tek kadın Mary Surratt, John Wilkes Booth ve diğerlerinin buluşup eşzamanlı saldırıları hazırladıkları pansiyonun sahibidir. Henüz yeni avukat çıkmış Frederick Aiken onu askeri mahkeme karşısında savunmayı başlangıçta gönülsüzce kabul etmişken, dava ilerledikçe müvekkilinin suçsuz olabileceğini fark eder.

4Wanted (2008)

Babası öldürülen Wesley Gibson’a (James McAvoy), babasının intikamını alma fırsatı teklif edilir. Kötü adamları yok eden bir suikastçi olarak ünlenen babası bir suikaste kurban gitmiştir. Babasının bıraktığı yerden yola devam etmeye kararlı olan Gibson, babasının ortağı Sloan’dan (Morgan Freeman) eğitim almaya başlar.

5Victor Frankenstein (2015)

Sıradışı fikirleri olan bilim insanı Victor Frankenstein (James McAvoy) ve oldukça zeki yardımcısı Igor Strausman (Daniel Radcliffe) insanlığa hizmet edebilmek için ölümsüzlüğü bulabilmenin peşine tutkuyla düşmüşlerdir. Ancak zaman geçtikçe Victor’un takıntıya dönüşen ısrarı başta kendisi olmak üzere herkes için tehlikeli sonuçlar doğuracaktır. Yalnızca Igor, Victor’u aklını kaybetmekten ve yarattığı canavardan kurtarabilme gücüne sahiptir.

6Aşkın Kitabı / Becoming Jane (2007)

Julian Jarrold tarafından yönetilen 2007 İngiliz-İrlanda biyografik romantik drama filmidir. İngiliz yazar Jane Austen’in erken yaşamını ve Thomas Langlois Lefroy’a olan uzun süren aşkını anlatıyor.

7Parçalanmış / Split (2016)

Güvenilir psikiyatr Dr. Fletcher, Kevin adlı hastasının en az 23 farklı kişiliği bünyesinde barındırdığını kanıtlamıştır. Ancak henüz tamamen ortaya çıkmamış son bir kişilik vardır ki, meydana çıktığında diğer kişilikleri süpürecek çok vahşi bir karakterin habercisidir. Bu dizginlemesi zor gücün etkisiyle Kevin, 3 genç kızı kaçırıp yaşadığı yerde alıkoyar. Hırslı ve kararlı Casey’nin önderliğinde gençler hayatta kalabilmek için, Kevin içindeki şeytani güce tamamen boyun eğmeden önce oradan kaçmak zorundadırlar.

8Glass (2019)

Kendini süper kahraman sanan kişiler konusunda uzman bir psikiyatrist, 23 alter egoya sahip olan ve 24. alter egosu ile terör estiren Crumb’ı, ölümsüz zannedilen Dunn’ı ve kemikleri cam gibi kırılgan olan Price’ı tedavi etmeye çalışmaktadır. Filmde Dunn, Kevin Wendell Crumb’ın bölünmüş kişiliklerinden biri ve en tehlikelisi olan The Beast’in peşine düşüyor. Bu kovalamaca sırasında Mr. Glass yavaştan kendini göstermeye başlamıştır. Bu üç tehlikeli adam, aynı hastanenin koridorlarlarında bir araya gelir.

9Pislik / Filth (2014)

Bipolar ve bağnaz yapılı bir uyuşturucu bağımlısı polis, kendi yoluna dair türlü manipulasyonlarla işlerini elinde tutmaya çalışır. Festival mevsimince promosyonunu güvence altına almaya gayret eder. Esas istediği ve amacı olan şey ise karısı ve kızını yeniden kazanabilmektir.

10Welcome to the Punch (2013)

Punch’a Hoş Geldiniz, Eran Creevy’nin yazıp yönettiği İngiliz aksiyon gerilim filmi. Senaryo, İngiliz filminin en iyi üretilmeyen senaryolarının bir film endüstrisi tarafından derlenmiş listesi olan 2010 Brit Listesinde yer aldı. Dedektif Max Lewinsky’ın peşinde olduğu azılı bir gangster olan Jacob Sternwood sonunda avcunun içine düşmüştür. Sternwood’un oğlu yararlı bir biçimde hastaneye kaldırılır ve Lewinsky bu durumu tuzak kurmak için kullanır. Ancak bu tuzak başka kirli çamaşırları ortaya çıkaracaktır.

BONUS

X-Men Serisi (2011-Günümüz)

X-Men, aynı adı taşıyan kurgusal süper kahraman ekibine dayanan ve başlangıçta Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılan ve Marvel Comics tarafından yayınlanan bir dizi çizgi romanda yer alan bir Amerikan süper kahraman filmi dizisidir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here