Ana sayfa Edebiyat Húrin’in Çocukları’ndan 7 Alıntı

Húrin’in Çocukları’ndan 7 Alıntı

176
0

Kadim Günler’in Üç Büyük Öyküsü‘nden ( Beren ile Luthien, Gondolin’in Düşüşü, Húrin’in Çocukları) biri olan Húrin’in Çocukları, J.R.R. Tolkien tarafından başlatılan Büyük Masalların ilkidir.  Orta Dünya evreninin tarihinden bir bölümü anlatan epik fantastik romandır ve kitabı defalarca gözden geçirmesine rağmen 1973 yılında Tolkien vefat ettiğinde kitap taslak olarak kalmıştır. Yazarın oğlu Christopher Tolkien, babasının ilgili notlarını düzenleyerek tutarlı bir hikâye oluşturmuştur ve 2007’de kitap yayımlanmıştır. Bu süreç yaklaşık otuz yıl kadar sürmüştür. Húrin’in Çocukları, yeni tasarımıyla geçtiğimiz yıl bir kere daha raflardaki yerini almıştı.

 Tek Yüzük yok edilmeden altı bin yıl önce Orta Dünya, Karanlık Lord Morgoth’un gölgesi altında eziliyordu. Elflerin ve İnsanların en yüce savaşçıları Morgoth’a karşı koyamıyor, onun karşısında bir bir düşüyorlardı. Tam bu ümitsizlik çağında yeni bir lider çıktı ortaya: Húrin’in oğlu Túrin. Yol arkadaşlarıyla, Morgoth’a karşı Orta Dünya uğruna verdiği savaşı lehine çevirmeye başlayan Túrin kaderiyle yüzleşeceği günü beklemekteydi.

”Sonra Morgoth uzun kolunu Dor-Lómin’e doğru uzattı ve şu sözlerle Húrin, Morwen ve soylarını lanetledi: ”Görün! Zihnimin gölgesi her gittikleri yerde üstlerine çökecek ve nefretim onları dünyanın sonuna dek takip edecek.”

Kitabın kapağını ve resimlerini, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’te olduğu gibi yine Alan Lee resmetti.

2 Eylül 1973 yılında hayatını kaybeden J.R.R. Tolkien ve 16 Ocak 2020 yılında hayatını kaybeden Christopher Tolkien’i saygı ve sevgiyle anıyoruz.

1Yaralarım senin şifan için fazla derin.

2Senin gözün yükseklerde, ama ben düşmekten korkuyorum.

3Andróg: “Ama kendimize hizmet etmeyeceksek, kime hizmet edeceğiz? Herkes bizden nefret ederken, biz kimi seveceğiz?”

4“Köle nedir?” dedi Túrin.
“Eskiden insan olan, ama hayvan muamelesi gören bir insan.” diye yanıt verdi Sador. “Ancak ölmeyecek kadar beslenen, ancak çalışması için canlı tutulan, ancak acı ya da ölüm korkusuyla çalışan bir insan.”

5Sahte umutlar, korkulardan daha tehlikelidir.

6Kaderin isminde değil, sende saklı.

7Elde edemeyeceksen, ne dilediğini söylememek daha iyidir belki.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here