Ana sayfa Edebiyat İlber Ortaylı’nın Tavsiye Ettiği 10 Kitaptan 10 Alıntı

İlber Ortaylı’nın Tavsiye Ettiği 10 Kitaptan 10 Alıntı

1137
0

Türk tarihçi, akademisyen, yazar, İlber Ortaylı: ”İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır, kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır.” demişti, ”Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” kitabında. Dünyanızı yerinden oynatmaya yardım edecek, İlber Ortaylı’nın önerdiği 10 kitaptan 10 alıntıyla sizleri baş başa bırakalım mı?  E hadi buyrun o zaman.

1İnce Memed – Yaşar Kemal

”Bir kedinin, bir köpeğin, uçan kuşun; neyin üstüne bu kadar varırsan birincisinde korkar, ikincisinde… Üçüncüsünde canını dişine takar kaplan kesilir, parçalar seni. İnsanların üstüne bu kadar varmamalı.”

2Kral Lear – William Shakespeare

“Çoğu kez kendi ektiğimizi biçtiğimiz halde, bahtımız kapandı mı, başımıza gelecek felaketlerin sorumluluğunu gider güneşe, aya ve yıldızlara yükleriz.”

3Suyu Arayan Adam – Şevket Süreyya Aydemir

”Bu sözler saçma, diyordum. Bunlarda herhalde bir yanlışlık var. Anlatılmak istenen şey, her halde başka? Aslolan ne sınıf, ne de partidir. Bunların hepsi laf, aslolan insaniyet! Evet, insaniyet!”

4Semerkant – Amin Maalouf

”Hiç, bildikleri hiçtir. Bilmek istedikleri hiç.
Bak da gör şu cahilleri, kurulmuşlar tepesine dünyanın.
Onlardan değilsen şayet sana kâfir derler adama.
Boş ver onları Hayyam, sen bak kendi yoluna.”

5Yeniçeriler – Reşat Ekrem Koçu

“Padişahım! Adalet tarlasını hikmet sapanıyla sür ve meşveret (demokrasi) tohumunu ek ve o tohumun bir an evvel yeşermesi için durmadan gözyaşlarınla sula. Padişahım şunu bil ki, devleti ayakta tutan din değil, adalettir.” 

6Divan- Fuzuli

”Devr sermest-i şerab-ı gaflet itmiş alemi
Munca sermestün temaşasına bir huşyar yoh”
(Yaşadığımız devir, bütün alemi gaflet şarabıyla sarhoş etmiş ama bunca sarhoşu seyredecek bir ayık kişi yok.)

7 Vanya Dayı – Anton Çehov

”Çok uzun günler, boğucu akşamlar geçireceğiz. Alınyazımızın bütün sınavlarına sabırla katlanacağız. Bugün de, yaşlılığımızda da, dinlenmek bilmeden, başkaları için çalışıp didineceğiz. Ecel gelip çatınca da uysalca öleceğiz ve orada, mezarın ötesinde, ‘çok acı çektik, gözyaşı döktük, çok acı şeyler yaşadık’ diyeceğiz.”

8Kambur – Şule Gürbüz

“Bende kaybolma isteği vardır. Küçükken başımı alır alır giderdim. Yine de fazla uzaklaşmazdım tabii. Kaybola­yım, sonsuzluğu hissedeyim diye. Ama asıl istediğim aranmak, bulunmak, neden böyle bir şey yaptığımın, neden yalnız kalmak istediğimin sorulmasıydı.”

9Timurlenk – Beatrice Forbes Manz

”Timur, özellikle hükümdarlığının son demlerinde, yerel suistimalleri ortaya çıkartmayı kendine özel iş edindi. Meclisindeki ulemadan taşradaki zulüm hikâyelerini anlatmalarını istedi ve yolsuzlukları saptayıp cezalandırmak üzere memleketin tüm bölgelerine divan kâtiplerinin yanı sıra dini sınıflardan da temsilciler gönderdi.”

10 Tarih Notları – Bernard Lewis

”Siyasi mizah her toplumda ortaya çıkar ama özellikle de baskıcı olanlarda.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here