Ana sayfa Eğlence İskandinav Mitolojisi: Yaratılış

İskandinav Mitolojisi: Yaratılış

1101
0

Öncelikle İskandinav mitolojisi oldukça karışık bir mitoloji olduğu için yapılan araştırmalar, yazılı kaynaklar incelendiğinde farklı bilgilerle karşılaşabilineceğini söylemek istiyorum.

Ginnungagap

İskandinav mitolojisine göre Dokuz Diyar yaratılmadan önceki boşluğa verilen isimdir. Germen mitolojisinde de geçer. Oradaki tanımı uçurumdur.

Yggdrasil (Yaşam Ağacı – Kader Ağacı)

İskandinav mitolojisinin temelidir. Üzerinde Dokuz Diyarı taşır ve üç tane kökü vardır. Bu kökler evrenin merkezine kadar uzanır. Köklerin ilki Asgard tanrılarının evine, ikincisi Jotunheim, üçüncüsü Nilfheim’in buzdan bölgesine uzanır.

Yggdrasil’in neye benzediği veya konumu hakkında çok net bilgiler yoktur. Yggdrasil‘in en üst dallarında Asgard /aesir tanrılarının diyarı) bulunur. Kök ile dallar arasındaki gövdenin tam orasında Midgard(insanların diyarı). Midgard eksenlerin merkezindedir. Odin ağaç için kendini feda etmiştir.

Dokuz Diyar

1.Niflheim (Sisler Diyarı)

En soğuk ve en sisli diyardır.  Ginnungagap’ın kuzey bölgesine yerleştirilmiştir.  ölüm bölgesi olan hel’in büyük bir kısmı burada yer alır.  yggdrasil ağacının üç kökünün altında yer alır.

Muspelheim (Ateşler Diyarı)

Niflheim’in tam zıttıdır. Evrenin en güneyinde bulunur. Yeryüzü alev ve lavlara kaplıdır. Muspelheim’da diyarın yaratıklarının hükümdarı Sutr yaşar. Ragnarök (kıyamet günü) Surtr’ın orduları tanrılara saldıracaktır. Freyr alev kılıcıyla ölecektir.

Asgard: Aesir Tanrıların Diyarı

İskandinav mitolojisindeki tanrı ve tanrıçalarının yaşadığı diyar olarak bilinir. Sımsıkı yerleştirilmiş taş bloklardan örülü yüksek bir duvarla çevrilidir.  Asgard’daki erkek tanrılara Aesir, kadın tanrılara Asynjur denmektedir. Asgard’ın kralı Odindir. Frigg ile evlenmiştir. Dolayısıyla bu diyarın tanrıçası Frigg olmuştur. Savaşta ölen savaşçıların buluşacağı yer olarak bilinen Valhalla’nın kapısı buradadır.

Midgard (İnsanların Diyarı)

Kök ile dallar arasındaki gövdenin tam orasında yer alır. Orta dünya anlamına gelir. İnsanlar yani ölümlüler yaşar. Aurgelmir’in bedeninden yapılmıştır. Aurgelmig’in kanı okyanusları, saçları ağaçları, dişleri uçurumları oluşturmuştur. Midgard, Asgard’a Bifrost (gökkuşağı köprüsü) ile bağlıdır. Çevresi uçsuz bucaksız okyanus ile çevrilidir. Bu okyanusta Jormungad isimli bir canavar yaşar.

Jotunheim (Buzdevlerinin Diyarı)

Burada yaşayan buz devleri Aesir tanrılarının en büyük düşmanlarıdır. Buzdan bir dev olan Ymir tarafından yaratılmıştır. Başkenti Utgar’dır. Asgard ile aralarında Ifnig nehri vardır.

Vanaheim: Vanir Tanrılarının Diyarı

Vanir tanrı ve tanrıçalarının yaşadığı diyardır.  Vanirler  büyücülükte ustalaşmışlardır. Huzurlu diyar olarakta tanımlanabilir. Doğayla ilgilenirler. Vanirler doğayla ilgilidirler.Yggdrasside neye benzediği tam olarak bilinmiyor. Liderleri Njord’dur(deniz tanrısı).

Alfheim: Elflerin Diyarı

Elfler İskandinav mitolojisindeki en güzel yaratıklardır. Elfler için “güneşten daha güzel” tanımlaması yapılır. Freyr tarafından yönetilirlerdi. Diyar hakkında kaynaklarda fazla tasvir yapılmamıştır. Ancak elflerin güzelliğinden yola çıkarak bu diyarın oldukça aydınlık olduğu düşünülüyor.

Svartalfheim (Karanlık Elflerin Diyarı)

Burada cüceler ve kara elfler yaşar. Karanlık eff denmesinin sebebi, eğer güneşle temas halinde bulunurlarsa taşa dönüşürler. Alfheimde yaşayan elflerin tersine Karanlık Elfler insanlara acı çektirirler. Yer altında yaşarlar. Diyar demir ocaklarından, mağaralardan oluşan bir labirenttir.

Nidavellir (Cücelerin Diyarı)

Karanlık alan anlamına da gelir. Tıpkı kara elfler gibi mağaralarda yaşarlar. Lideri hreidmar’dır. Mjolnir gibi tanrı ve tanrıçalara ait önemli eşyaları bu cüceler yapmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here