Ana sayfa Genel Kültür İskandinav Tanrıları ve Tanrıçaları

İskandinav Tanrıları ve Tanrıçaları

8264
0

Mitler doğaüstü kişileri,olayları anlatan kurmaca öykülerdir. İskandinav (nors) mitleri tıpkı semavi dinler gibi evrenin yaradılışı, dünyanın sonu, doğa olayları gibi konuları işler. İskandinav halkının mitolojisini yazıya geçirenler İzlandalılardır.

İskandinav tanrıları şu şekilde sınıflandırılır.

Aesir: Şavaşçı tanrılar.

Vanir:Farklı kabilelerden tanrılar.

(Not: İskandinav mitolojisi oldukça karmaşık bir mitoloji olduğu ve çok eskilere dayandığı için yapılan araştırma ve yazılı kaynaklar incelendiğinde farklı bilgilerle karşılaşılabilir veya birbiriyle tutarsız bilgiler bulunur.

ODIN

Asgard’ın kralıdır. Tek gözlüdür. Tek gözlü olmasının sebebi bilgelik pınarından içebilmek için bir gözünü feda etmiş olmasıdır. Bazen savaş ile çoğu zaman bilgelik, akıl ile ilişkilendirilir. Asgard’ta evinde Hlidkialf isimli bir tahtı vardır. Bu tahttan dokuz diyarın dokuzunu izleyebiliyordu. “Ruhların Lideri” takma adını taşır.

THOR

Odin ve Fjörgyn’in oğludur. God of Thunder olarak tanınır. İnsanları ve tanrıları koruyan gökgürültüsü, fırtınalar ve savaş tanrısı. İsmini Torsdag(perşembe) yani haftanın dördüncü gününden almıştır. Mjolnir adında bir çekici de vardır. Sif ile evlenmiştir ve bu evliliğinden Trud ve Modi adında iki çocuğu vardır. Thrudheim’da adında Asgard’ın en büyük evinde yaşardı.

TYR

Gökyüzü, savaş ve adalet tanrısıdır. Aynı zamanda Germen kültürünün asıl savaş tanrısı. Tek gözü ve tek kolu yoktur. Kolunun kopması ile ilgili bilinen kısa bir hikayesi vardır.

İskandinav tanrıları kendilerini yok edeceğini düşündükleri için Fenrir’e(kıyamet getiren dişi bir kurt) bir oyun oynayacaklarını söyleyerek boynuna zincir geçirirler. Bu zinciri kırarsa ona şans getireceğini söylerler ve Fenrir buna inanır. Fenrir’in teminat istemesi üzerine Tyr sağ elini hayvanın ağzına sokar. Kurt, zincirden kurtulamayacağını anlayınca Tyr’in elini koparır.

HEIMDALL

Heimdall tanrının gözcüsü. Heimdall yakışıklı, altın dişli bir tanrıdır. Midgaard ve Asgard arasındaki Bifrost köprüsünün bekçisidir. Oldukça keskin görme ve duyma yetisine sahiptir. Gulltop adında bir atı vardır. At saf altından yapılmıştır. Hofund isimli bir kılıcı vardır. Himinbjord isimli evde yaşar.

NJORD

Freya ve Freyr’in babasıdır. Rüzgarların tanrısıdır. Skadi ile evlidir. Denizcilere iyi kısmet verir.

FREYA

Aşk tanrıçasıdır. Güzelliği dillere destan mavi gözlü bir kadın olarak anlatılır. İsmini firday (frejya’s day) (cuma) gününden alır. Njord’un kızıdır. Odr ile evlenmiştir. Odr Freya’yı terk ettikten sonra tehlikeli bir tanrıça başladı. Thor uyurken onun çekicini çalmıştır.

VIDAR

Odin ve Grid’in oğludur. Sessiz bir tanrı olmasına rağmen en güçlü tanrılardan biridir. İntikam tanrısıdır. Ragnarok’tan sonra sağ kalan nadir tanrılardandır. Ragrarok’ta Fenrir Odin’i öldürüp yutmuştur. Bu olaydan sonra Vidar Fenrir’in alt çenesini parçalayıp, boğazını yırttı ve babasının intikamını almış oldu.

BALDR

Odin ve Frigg’in oğludur ve tanrıların en iyisidir. Asgard’ın Breidablik bölgesinde yaşar.   Evi altın ve gümüşten yapılmıştır. Sanırım içinde kötülük barındırmadığı için silik bir tanrı olarak bilinir. Kendi ölümünü rüyasında gördükten sonra annesi Frigg dünyadaki tüm varlık ve nesnelere oğluna zarar gelmemesi için yemin ettirir, ökse otu dışında. Bu yeminleri duyan herkes eğlenmek için Baldr’a saldırır. Loki bir gün kılık değiştirerek Baldr ‘ın yanına girder. Sohbet ederken Baldr’ın ağzından ökse otunun ona zarar vereceğini öğrenir. Loki Valhalla’nın batısında yetişen bu otu aramaya çıkar ve bulur. Bir gün oyun alanında kör tanrı Hod’a ucunda ot olan bir ok verir. Hod Baldr’ı öldürür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here