Ana sayfa Sinema İtalyan Esintileri: İzlemeniz Gereken 5 İtalyan Filmi

İtalyan Esintileri: İzlemeniz Gereken 5 İtalyan Filmi

679
0

İtalyan sinemasının başlangıcı 1905 yılında Filoteo Alberini‘nin, La presa di Roma, 20 settembre 1870 (Roma’nın Fethi, 20 Eylül, 1870) isimli filmi olarak kabul edilir. Değişen her dönem, çıkan her akım sinema sektörünü etkilemiştir. Sessiz Sinema dönemi olarak kabul edilen dönemde birçok farklı tür ortaya koymuştur fakat 1930 yıllarında sesli sinemanın ortaya çıkmasıyla geri de kalmıştır.

1937 yılında Benito Mussolini tarafından kurulan Cinecittà (Sinema Şehri), halka ulaşmanın bir aracı olarak görülmüştür. Bu dönemde faşist kısıtlamalarına karşı çıkan yapımlar da olmuştur. Beyaz Telefon Filmleri olarak adlandırılan bu filmler, Mussolini Faşist rejimin altın çağında halkın dikkatini baskı rejiminden başka tarafa çekmek, eğlendirmek için üretilmiştir.

“Beyaz Telefon Filmleri”ne bir örnek “Il Signor Max” (1937) Başrolde Vittorio De Sica oynamıştır.

Ve gelelim İtalya Yeni Gerçekçiliği‘ne. Beyaz Telefon Filmlerine tepki olarak doğan bu hareket, halkı bilinçlendirmekle birlikte gerçekliği gözler önüne sermeyi benimsemiştir. Bu akımın önde gelen isimleri Michelangelo Antonioni, Luchino Visconti, Gianni Puccini, Cesare Zavattini gibi isimlerdir. Roberto Rossellini’nin 1945’te çektiği Roma, Açık Şehir bu hareketin ilk filmi kabul edilir.

Yeni İtalyan Sineması Dönemi‘ne gelecek olursak, her akım gibi Yeni Gerçekçi akım da etkisini yavaş yavaş kaybetmiş, değişmiş ve yerini Commedia all’italiana isimli akıma bırakmıştır. Altın çağını yaşayan sinema sektörü daha özgür bir hal almıştır. 1960’lı yıllara denk gelen bu çağda da Michelangelo Antonioni, Federico Fellini gibi yönetmenler filmleriyle gündeme gelmişlerdir.

Spagetti Western

Birkaç yönetmenin Amerikan Kovboy filmlerine öykünerek yapmaya başladıkları düşük bütçeli filmler başlarda küçümsenmiş ve bu nedenle Spagetti Western gibi bir adla anılmaya başlanmıştı. Başta Sergio Leone olmak üzere birçok yönetmen bu türün saygın örneklerini ürettiler. The Good, the Bad and the Ugly (İyi, Kötü ve Çirkin), The Great Silence, For a Few Dollars More (Birkaç Dolar İçin), bu türe örnek filmlerdir.

Uzun ve birçok başarılı yapımlar dolu olan İtalyan Sineması hakkında kısa kısa bilgiler vermek istedik, bugün sizlere izlemeniz gereken 5 İtalyan filmini derledik. Listede olmayanlar için affınıza sığınırız.

1Bisiklet Hırsızları / Ladri di biciclette – Vittorio De Sica (1948)

 İtalyan yapımı drama filmi

Vittorio De Sica, II. Dünya Savaşı sonrası yoksul Roma atmosferi içerisinde, var olma mücadelesi veren sıradan bir işçi perspektifinden, umut, utanç ve yitiriliş üçgeni ekseninde insanlık durumunu gözler önüne sermektedir. Bir süredir işsiz olan Antonio Ricci’nin yeni işi için aldığı ve iş için çok gerekli olan bisikleti, bir afişi yapıştırdığı sırada çalınır. Polis hırsızı kendilerinin bulmalarını söyleyince Antonio ve 10 yaşındaki oğlu Roma’yı karış karış dolaşarak bisikleti ararlar.

2Bir Zamanlar Amerika’da / Once Upon A Time In America – Sergio Leone (1984)

İtalya-ABD ortak yapımı film

New York’ta Yahudi olan David Aaronson ve arkadaşları 20. yüzyılın başlarında New York’ta büyümüş ve isimlerini her yerde duyurmak isteyen gangsterler olarak yetişmiştir. Filmin başlıca karakteri olan David Aaronson çocukluğu, gençliği ve yaşlılığında süre gelen olaylar anlatılmıştır. Arkadaş grubu çeşitli nedenlerden ötürü dağılır ve uzun bir süre sonra tekrar bir araya gelip, çocukluk hayallerini gerçekleştirmek için işe koyulurlar.

3Roma, Açık Şehir / Rome, Open City ve Open City – Roberto Rossellini (1945)

İtalya yapımı dramatik savaş filmi

II. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru 1944 yılında Nazi işgali altındaki Roma şehrinde yaşayan bir grup insanın hikâyesi anlatılır. Gestapo, Nazilere karşı yapılan direniş hareketinin lideri olan Giorgio Manfredi’nin peşine düşmüştür. Yakın arkadaşı Francesco, Francesco’nun evlenmek üzere olduğu dul Pina ve Rahip Don Pietro Pellegrini birlikte Giorgio’nun bir an önce Roma’dan ayrılabilmesi için yeni bir kimlik edinmesine yardımcı olurlar.

4Cennet Sineması / Nuovo Cinema Paradiso – Giuseppe Tornatore (1988)

1988 yapımı İtalyan filmi

Ünlü İtalyan film yönetmeni Salvatore Di Vita geç saatte evine dönmüştür. Sevgilisi ona annesinin aradığını ve Alfredo adında birinin öldüğünü haber verir. Bu, onun Giancaldo, Sicilya’daki dostudur. Salvatore’nin çocukluğunda, Alfredo orta yaşlı bir sinema makinistidir. Salvatore’ye makinistliği öğretir ve çok iyi yaşantılar paylaşırlar. Günün birinde Alfredo işini yapamaz hale geldiğinde Salvatore kasabanın sinemasının makinistliğini üstlenir. Alfredo onun şehir dışına gitmesini tembihleyene kadar da bu işi yapar. Salvatore onun sözünü dinleyerek kasabadan ayrılmış ve ünlü bir yönetmen olmuştur.

5Venedik’te Ölüm / Morte a Venezia – Luchino Visconti (1971)

 1971 İtalyan-Fransız drama filmi

Yurtdışına tek başına dinlenmek için tatile çıkmış bestekar Gustav Aschenbach Venedik’tedir, tüm dünya onu içine kapalı, saygın, medeni bir insan olarak tanımaktadır. Fakat bir gün o ideal güzelliğin resmini görür ve anında kendi sonunu getirecek bu gizli tutkuya kendisini bırakır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here