Ana sayfa Yemek İtalyan Mutfağından 15 Meşhur Yemek

İtalyan Mutfağından 15 Meşhur Yemek

23352
0

İtalyan mutfağı dediğimizde genellikle aklımıza spagetti ve pizza çeşitleri gelir. Peki İtalyan mutfağında başka ne türde yemekler sofralara geliyor?

İtalyan mutfağı dünyanın en zengin mutfakları arasında yer alır. İtalyan mutfağında en çok kullanılan malzemelerin başında ise peynir yer alıyor. Özellikle makarna çeşitlerinde kullandıkları farklı malzemeler sonrası yemeklerin adlarında değişiklikler oluyor.

Ülkemizde ki damak zevkine uyduğunu düşündüğümüz İtalyan mutfağının lezzetlerini tek tek sizler için sıraladık.

1Pizza

İtalyan mutfağı dediğimizde ilk akla gelen yemeklerden olan pizzayı sevmeyenimiz yoktur. Birçok çeşidinin bulunduğu pizzanın yeri İtalya’da ayrıdır. Margarita adındaki pizzası ülkemizde yer alan pizzacılarda da aynı adla anılır.

2Spagetti

Spagetti, İtalya’da değişilmez yemeklerin başında yer alır. Birçok farklı çeşidi ile yemekten asla sıkılmayacağınız lezzetleri İtalyan sofralarında bulabilirsiniz.

3Lazanya

Garfield çizgi film ve animasyon serisinde aşina olduğumuz bir yemektir lazanya. Bildiğiniz gibi Garfield çok seviyordu. Lazanya, makarna, et ve beşamel sosunun mükemmel uyumuyla yapılan lezzetli bir yemektir.

4Caponata

Caponata, zeytinyağlı bir sebze yemeğidir. Ülkemiz mutfağında yer alan şakşukaya benzemekte olan Caponata, genellikle kızartılmış ekmekle yenilir. Patlıcan tuzlandıktan sonra acı suyunu bırakana kadar güneşte bekletilir ve ardından fırınlanarak yapılır.

5Tiramisu


Tiramisu, İtalyan mutfağının en meşhur tatlılarından birisidir. Kahve, labne peyniri ve badem likörü ile oldukça lezzetli bir tatlıdır.

6Panini

Panini, İtalyan mutfağının meşhur sandviçlerindendir. En çok kullanılan malzemeleri domates ve marul olan yemek ızgarada pişirilir. Kişi tercihlerine göre içerisine peynir, jambon ve pesto sosu gibi malzemeler konulur.

7Tortellini

Tortellini, makarna çeşitleri ile meşhur olan İtalyan mutfağının en bilindik yemeklerinden birisidir. İçi peynir ve kıyma ile doldurulur. Permasan peyniri ile hazırlanan yemeğin üzerine domates sosu veya ekşi sos eklenir. Yapılışı ve servisi kolay olan yemeklerden birisidir.

8Risotto

Risotto, bir pilav türüdür. Japon pirinci kullanılır. Yıkanmadan, nişastası ile birlikte kullanılır. Pirincin nişastasını yayarak krema halinde kalmasına izin verilerek lapa kıvamı sağlanarak hazırlanır.

9Panna Cotta

İtalyan mutfağının en lezzetli tatlılarından birisi olan panna cotta, kalın bir krema tabakası, yumurtan sarısı ve balın karışımıyla yapılır. Fırında pişirilen oldukça hafif bir tatlı türüdür.

10Minestrone

Kabak, ıspanak, soğan, havuç, pirinç, patates ve kuru fasulye gibi malzemelerden oluşan İtalya’nın en meşhur çorba çeşitlerindendir. Ayrıca sarımsak, zeytinyağı ve fesleğenden oluşan bir sosta çorbaya eklenir.

11Bruschetta

Domates, jambon ve fesleğen ile yapılan bir tost çeşididir diyebiliriz. En kolay yapılan İtalyan yemekleri arasında yer alır. Atıştırmalık bir yiyecektir.

12Fettuccine

Bizdeki erişte hamuruna benzer uzun yapıda olan bir makarna çeşididir. Genel olarak krema ve mantar ile yapılır.

13Chicken Parmigiana

Rendelenmiş permesan peynirinin tavuk göğsü ile buluşması ile ortaya çıkan bir yemektir. Fırında pişirilen bu yemek et seven kişiler için birebirdir.

14Ravioli

Bizim mantımıza benzeyen bir çeşit yemektir. Dikdörtgen ve tırtıklı kenarlara sahip kıymanın yanında peynir ya da pesto sos kullanılabiliyor.

15Calzone

Kıymalı kır pidesini andıran bir yemektir. Pizza için hazırlanan hamurun aynısı kullanılıyor. İçerisine mozarella peyniri fesleğen gibi malzemeler konulan lezzetli bir yemektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here