Ana sayfa Animasyon İzleme Tavsiyesi: 20 Muhteşem DC Animasyon Filmi

İzleme Tavsiyesi: 20 Muhteşem DC Animasyon Filmi

5031
0

Ortak sinematik evreni ile hayranlarının beklentilerinin gerisinde kalan DC Comics’in animasyon dünyasındaki başarısını asla göz ardı edemeyiz. DC Comics, 1993 yılında başladığı animasyon filmi kariyerine artık yılda 3-4 film çıkararak devam ediyor. Biz de sizler için, sayısı hayli çok olan bu animasyon filmlerinden, en sevdiğimiz 20 DC animasyon filmini listeledik.

1Batman: The Dark Knight Returns, Part 1 (2012)

Çizgi romanların usta ismi Frank Miller’ın aynı isimli çizgi romanından uyarlanan “Kara Şövalye Dönüyor” animasyon filmi belki de Bruce Wayne’in psikolojisini en iyi anlatan eserdir. Artık yaşlı bir adam olan Bruce Wayne’in, 10 yıllık bir emeklilikten sonra tekrar maskesini takıp suçla savaşını izlediğimiz bu animasyon filmi, benim şahsi favorimdir.

2Batman: Under the Red Hood (2010)

Gotham şehrinde suçlularla savaşan yeni biri var, fakat bu kişi Batman’in tek kuralını hiçe sayıyor: Öldürmemek. Batman bu kişi durdurmaya çalışırken eski hatalarıyla tekrar yüzleşmek zorunda kalıyor. Belki de izleyebileceğiniz en eğlenceli Joker karakterine sahip olan bu animasyon filmi, sizi hikayesiyle etkilerken aksiyonuyla da ekran başından kaldırmayacak.

3Batman: The Dark Knight Returns, Part 2 (2013)

Batman: The Dark Knight Returns Part 1’in psikolojik yönünün aksine bu filmde aksiyon çok daha ön planda. Batman’in ezeli düşmanı Joker ile son bir kez karşılaşması ve Superman ile olan dövüşü izleyenlere unutamayacağı anlar yaşatacak.

4Justice League: The Flashpoint Paradox (2013)

Zaman yolculuğu yapıp annesinin ölümünü engelleyen Flash, zamanda bir kırılmaya sebep olur. Ortaya çıkan bu alternatif dünya hiç de Barry Allen’ın hayal ettiği gibi değildir. En büyük ve en heyecanlı DC hikayelerinden olan Flashpoint’in uyarlaması olan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

5Batman: Mask of the Phantasm (1993)

Sizi her şeyin başlangıcına, 1993 yılına götürüyoruz. Batman Animasyon Serisinin büyük başarısının ardından çekilen bu filmde, Batman’in maskesini ilk kez takışı gibi, pek çok ikonik an vardır. Destansı müzikleriyle izleyenleri etkileyen bu film, çıkış yılına rağmen hala günümüzde büyük bir keyifle izlenebilir.

6The Death of Superman (2018)

Diğer tüm Justice League üyelerini saf dışı eden Doomsday’i durdurabilecek tek bir isim vardır: Superman. Lex Luthor’un başarısız planı yüzünden Metropolis şehrini yok etmek üzere olan Doomsday’i durdurmanın bedeli ise çok ağır olacaktır. The Death of Superman için DC’nin son yıllardaki en başarılı animasyon filmi diyebiliriz.

7Batman: Year One (2011)

Bruce Wayne’in Batman olarak geçirdiği ilk senesinde hikayemizi James Gordon ve Bruce Wayne olmak üzere iki pencereden izliyoruz. Yozlaşmış Gotham şehrinde Batman ve James Gordon’ın kendi tarzında suçlularla savaşmasını paralel kurguyla son derece etkileyici bir anlatımla ortaya koyduktan sonra yavaş yavaş yollarını kesiştiren bu filmi soluksuz izleyeceksiniz.

8Wonder Woman (2009)

2017 yılında beyazperdeye uyarlanan ve çok sevilen Wonder Woman karakterini 2009 yılında da animasyon filmi ile izlemiştik. Sinema filmin de olduğu gibi bu filmde de Amazon prensesimizin süper kahraman olma yolundaki başlangıç hikayesini izliyoruz.

9Justice League: Doom (2012)

Tower of Babel adlı çizgi romandan uyarlanan bu filmde Batman’in, eğer bir gün Justice League üyeleri kötü yola saparsa diye hazırladığı, onları durdurma planları kötü adamların eline geçer. Batman’in, paranoyaklık seviyesindeki, olası her duruma hazırlıklı olma takıntısının üzerinde duran bu film çıktığı sene oldukça beğenilmişti.

10Justice League: War (2014)

Justice League: War, DC’nin New 52 animasyon filmlerinin ilkidir. Birbirleriyle ilk defa tanışan süper kahramanlarımız, Darkseid’in dünyayı istila etmesini önlemeye çalışıyor. Sıfırlanmış bir evrenin ilk filmi olduğundan, ilk defa Justice League filmi izlemek isteyenler için güzel bir başlangıç filmidir.

11Batman Beyond: Return of the Joker (2000)

Bruce Wayne’in Batman olmayı bırakıp, bu ünvanı genç
Terry McGinnis’e verdiği bir gelecekte geçen bir hikayedir Batman Beyond. Bruce Wayne yıllar önce Joker’in ölümüne şahit olmuştur, ancak Joker olduğuna şüphe düşmeyecek biri tekrar ortaya çıkmıştır. Bu sefer Joker’i durdurmaya çalışacak kişi Terry McGinnis’tir.

12Justice League: Crisis on Two Earths (2010)

Justice League ekibi, paralel bir evrendeki Lex Luthor karşılaşıyor. Lex Luthor, kendi evrenindeki kötücül bir grup olan Syndicate ile savaşmak için Justice League ile savaşmak için Justice League’ten yardım istiyor. Fakat Syndicate ekibi Justice League’in paralel evrendeki kötü tarafta bulunan yansımasıdır.

13Superman vs. The Elite (2012)

Superman ile düşmanlarını öldürerek dünya çapında popüler olan sözde süper kahramanlar takımı, The Elite, arasındaki gerilim iyice artar. Superman düşmanları karşısında tek başına mücadele ederek onları durdurmaya çalışacaktır.

14Green Lantern: First Flight (2009)

Yeşil Fener Birliğine katılan ilk insan olan Hal Jordan’ın nasıl Green Lantern olduğunu ve ilk büyük macerasını anlatan bu film çıktığı sene büyük bir beğeni toplamıştı.

15Batman vs. Robin (2015)

2014 yılında çıkan Son of Batman filminin devamı olan bu filmde,
Ra’s al Ghul tarafından yetiştirilen Damian Wayne, Batman’in öldürmeme kuralıyla başa çıkmaya çalışırken, kısa bir süre sonra kaderinin The Court of Owl olarak bilinen gizli bir toplumda yattığına inanmaya başlar.

16Batman: Assault on Arkham (2014)

Bu film için bir Batman filmi değil de Suicide Squad filmi demeliyiz. Amanda Waller tarafından kurulan Suicide Squad ekibi Arkham Tımarhanesine özel bir görev için gönderiliyor. Bir şeyler döndüğünün farkına varan Batman de bu ekibi durdurmaya çalışıyor.

17Superman/Batman: Public Enemies (2009)

Lex Luthor’un Amerika Birleşik Devletleri Başkan seçilmesinden sonra bir numaralı halk düşmanı ilan edilen Superman ve Batman’in karşısında bu sefer sadece kötü adamlar değil dostları süper kahramanlar da vardır.

18Justice League Dark (2017)

Karanlık bir güçle savaşmak için Justice League’in yardımını alamayan Batman, Constantine, Zatanna, Etrigan ve Boston Brand’ten oluşan bir ekip kurar.

19Batman: Gotham by Gaslight (2018)

Alternatif bir Batman hikayesi olan Gotham by Gaslight, Viktoryan Dönem’de geçer. Ünlü seri katil Karındeşen Jack’i yakalamaya çalışan Batman’in başına hiç beklemediği şeyler gelecektir.

20Justice League: Gods and Monsters (2015)

Yine bir alternatif evren hikayesi ile kapatıyoruz listemizi. Filmimizin merkezinde DC’nin meşhur Trinity’si var. Fakat bu sefer Amerika yerine Meksika’ya düşmüş ve General Zod’un oğlu olan Superman, Orion ile olan düğününden kaçan, New Genesis’li Wonder Woman ve bir vampir olan Kirk Langstrom’un Batman olduğu bir evren bu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here