Ana sayfa Sinema İzleme Tavsiyesi: Antik Roma’da Geçen 10 Tarihi Film

İzleme Tavsiyesi: Antik Roma’da Geçen 10 Tarihi Film

20547
0

Roma İmparatorluğunun günümüzde popüler kültüre ne kadar çok konu olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Filmler, diziler, romanlar, video oyunları sık sık hikayelerinde tarihin en büyük uygarlıklarından biri olan Antik Roma’yı işliyor. Biz de, siz tarihi film sever okurlarımız için, Antik Roma’yı konu alan en iyi 10 filmi listeledik.

1Gladyatör (Gladiator) – 2000 – IMDB: 8.5

Başarılı bir Roma Generali iken ihanete uğrayıp ailesini kaybeden ve köleliğe mahkum edilen Maximus’un, gladyatör olarak tekrar yükselip intikamını almaya çalıştığı bu muazzam film, çıktığı sene 5 Oscar kazanmıştı.

2Ben-Hur – 1959 – IMDB: 8.1

11 Oscarlı Ben-Hur filmi şüphesiz ki sinema tarihinin en unutulmaz filmlerindendir. Judea Prensi Ben-Hur’un hırslı çocukluk arkadaşı tarafindan kürek mahkumu yapılması, ailesini zindanlara atmasının sonucunda Ben-Hur’un intikamını almaya çalışmasını konu alan bu film efsaneler arasındadır. 2016 yılında tekrar beyazperdeye uyarlanan versiyonunda ise Haluk Bilginer de rol almıştır.

3Spartacus – 1960 – IMDB: 7.9

Roma tarihinin önemli olaylarından olan Spartacus isyanı, geçtiğimiz yıllarda dizi olarak uyarlanmasından sonra, hayli popüler olmuştu. Fakat bu hikayeyi beyazperdeye ilk uyarlayan isim usta yönetmen Stanley Kubrick olmuştur. Kirk Douglas’ın başrolünde olduğu Spartacus filmi, 4 Oscar sahibidir.

4Agora – 2009 – IMDB: 7.2

Yönetmen koltuğunda başarılı yönetmen Alejandro Amenábar oturduğu, başrollerini Rachel Weisz, Max Minghella ve Oscar Isaac’in paylaştığı Agora filmi birçok film festivalinden ödüller kazanmıştı. Matematikçi, filozof ve astronom Hypatia’nın hayatını konu alan bu muhteşem filmi mutlaka izlemelisiniz.

5Titus – 1999 – IMDB: 7.2

William Shakespeare’ın Titus Andronicus adlı eserinden beyazperdeye uyarlanan bu film, belki de intikam duygusu en iyi anlatan filmdir. Başrolünde Usta aktör Anthony Hopkins’in oynadığı bu filmi izlemenizi mutlaka öneririm.

6Cleopatra – 1963 – IMDB: 7.0

Güzelliği ve entrikalarıyla bugün bile dillerden düşmeyen, Roma tarihinin en önemli kadınlarından olan, Kleopatra’nın hikayesi, Joseph L. Mankiewicz tarafından sinemaya uyarlanmıştı. 1963 yılı çıkışlı bu film ayrıca 4 Oscar ödülünün de sahibidir.

7Roma İmparatorluğunun Çöküşü (The Fall of Roman Empire) – 1964 – IMDB: 6.7

Roma İmparatorluğu’nun Çöküşü, İmparator Marcus Aurelius’un hükümdarlığının son günlerinden başlayarak oğlu ve halefi Commodus’un başa geçtiği 180 ve 192 yılları arasındaki dönemi ele almaktadır. Bir dönemin ihtişamlı ve heybetli imparatorluğunun savaşlar ve siyasi çalkantılarla sarsılması, önce iktidar hırsı ve sonrasında iktidarın yitirilmesinin getirdiği yıkıcı sonuçlar destansı bir dille anlatılmaktadır.

8Son Savaşçı (Centurion) – 2010 – IMDB: 6.4

Roma İmparatorluğunun Britanya seferi, Kuzey Britanya Pict’ler tarafından durdurulmuştur. Film, Pict saldırısında geriye kalan son savaşçı Quintus Diasın öyküsünü anlatıyor. Başrolde ise günümüz başarılı isimlerinden Michael Fassbender var.

9Kartal (The Eagle) – 2011 – IMDB: 6.2

M.S. 140 yılında, efsanevi 9. Lejyon’un İskoçya’da kayıplara karışmasından yirmi yıl sonra, genç bir komutan olan Marcus Aquila, babasının onurunu kurtarmak için yola çıkar. Roma’dan ayrılan Marcus Aquila, 9. Lejyonunun nerede ve neden kaybolduğunu bulmak amacındadır.

10Son Lejyon (The Last Legion) – 2007 – IMDB: 5.4

Millattan sonra 460 yılında Roma İmparatorluğunda başlar film. Artık zayıflamış olan imparatorluğun son varisi Romulus Augustus henüz 12 yaşındadır. Barbar general Odoacer Roma’ya varmış ve imparator Orestes’i tehdit etmektedir.

11DİZİ BONUSU: Rome – 2005 – IMDB: 8.8

Listemizi efsane dizi Rome ile bitirmek istedik. Gaius Julius Caesar’ın yükselişini ve ölümünden sonraki dönemi konu alan HBO dizisi, o dönemi en iyi anlatan eserlerden biridir. Ciarán Hinds’in unutulmaz
Caesar rolü ise tekrar tekrar izlemeye değer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here