Ana sayfa Sinema İzlemeniz Gereken 10 Jim Carrey Efsanesi

İzlemeniz Gereken 10 Jim Carrey Efsanesi

807
1

Jim Carrey, Altın Küre ödülü sahibi Kanadalı komedyen ve sinema oyuncusu. Hepimiz onun yer aldığı filmlerin çoğuna hakimiz, kimimiz onunla büyüdü diyebiliriz. Biz de hem nostalji olsun hem de izlememiş olanlar için 10 Jim Carrey filmini derledik.

1Truman Show (1998)

Truman çok güzel bir adada yaşamaktadır… Fakat bu ada, Truman dışında her şeyin sahte olduğu bir ortamdır ve doğduğu günden itibaren devamlı olarak seyirciler tarafından izlenmiştir. Truman, bunun hiç farkında olmaz,  ta ki öldüğünü sandığı babasını görene dek.

2Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004)

Joel ve Clementine’ın mutlu bir birliktelikleri vardır. 2 yıl süren bu mutlu birliktelik ikilinin ayrılma kararı almasıyla birlikte sona erer. Clementine, gizemli bir tıbbi bir müdahale yardımıyla geçmişteki ilişkisine dair zihninde kalan her şeyi sildirir. Joel bunu öğrendiğinde çok üzülür ve aynı zamanda küpleri biner. Aynı prosedürü kendi üzerinde uygulatmaya karar verir. Fakat Clementine ile yaşadıklarını unutmak sandığı kadar kolay olmayacaktır.

3Ace Ventura: Pet Detective (1994)

Jim Carrey’nin ilk başrolünü oynadığı filmde hayvan dostu Ace Ventura insanların kaybolan hayvanlarını kendi metodları ile bulmakta ve sahiplerine vermektedir. O seneki Superbowl turnuvasının açılışınada maskot olarak Snowfleak adlı yunus getirilmiştir. Turnuva açılmadan kaybolan yunusu yalnızca bir kişi bulabilir o da Ace Ventura’dan başkası değildir.

4Bay Evet (2008)

Carl hiç sosyal olmayan arkadaşlarını sürekli eken karısından yeni ayrılmış ve bütün hayatı evde tek başına film izlemekten ibaret olan bir erkektir. Fakat bir gün bir arkadaşının da ısrarıyla bir terapiye gider.

5Maske (1994)

Stanley Ipkiss, iyi yürekli bir banka memurudur. Bir gün bulduğu antika bir maskeyi takar ve inanılmaz güçlere sahip bir yaratığa dönüşür. Halk arasında Maske diye tanınan kahramanımız, yanlışlıkla Dorian Tyrel adlı bir mafya liderinin hedefi haline gelir.

6Babamın Penguenleri (2011)

Eşinden boşandıktan sonra hayatına son derece rutin bir şekilde devam eden iş adamı Tom Popper’in hayatı, babasından kendisine miras kalan altı penguenle değişir. Önce penguenleri bir hayvanat bahçesine vermeyi düşünen Tom, çocukları penguenlere bayılınca, evini bir kış parkına çevirmeye karar verir.

7Aydaki Adam (1999)

Önceleri gece klüplerinde tek kişilik komedi gösterileri yapan Andy Kaufman ilk kez Saturday Night Live adlı televizyon şovunda seyirci karşısına çıktığında alışılmadık garip tarzı ile tanınmış menajer George Shapiro’nun dikkatini çeker. Shapiro’nun yardımı ile kendi şovunu yapmaya başlayan Kaufman komedide bilinen tarzların dışına çıkmakta, aslında seyirciyi güldürmekten çok şoke etmeye çalışmaktadır. En yakınları bile Kaufman’ın nerede rol yapıp nerede gerçeği yaşadığını anlayamazlar. Günümüzde bile tam anlaşılamamış olan bu ‘nevi şahsına münhasır’ sanatçının destekçileri arasında menajeri Shapiro’dan başka dostu ve rol arkadaşı Bob Zmuda ve kız arkadaşı Lynne Margulies vardı.

8Salak ile Avanak (1994)

Lloyd Christmas bir taksi şoförüdür. Marry Swanson adlı güzel bir kadının arabasında unuttuğu bir çantayı onu bulup ona geri vermeye karar verir. Bu çantayı geri vermek için arkadaşı Harry Dunne’un yardımına ihtiyacı vardır. İkili birlikte Aspen denen lüks bir kayak merkezine yola çıkarlar. Ancak ellerindeki çantada ne olduğundan habersiz olan ikilinin peşinde profesyonel suçlular vardır. Ancak bu profesyonel suçlular bir şeyin farkında değildirler. Peşlerinde oldukları Lloyd ve Harry her türlü sıfatın yetersiz geleceği derecede salaktırlar.

9Yalancı Yalancı (1997)

Oğlunun doğum gününde tuttuğu dilek sihirli bir şekilde gerçek olunca, hep kaçamak cevaplar veren avukat Fletcher Reede, 24 saat boyunca yalan söyleyemediğini fark eder.

1023 Numara (2007)

23 sayısını koyu bir saplantı hâline getiren Walter Sparrow, bir zamanlar ideal olan hayatını gerek kendisinin gerekse sevdiklerinin ölümüne yol açabilecek bir psikolojik işkence cehennemine dönüştürür. Walter bir türlü elinden bırakamadığı 23 Numara adlı gizemli romanın etkisiyle, karısı Agatha ve ergenlik çağındaki oğlu Robin’le geleceğine devam edebilmek için geçmişindeki sırların kapısını açmaya mecbur kalır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here