Ana sayfa Animasyon 7’den 70’e Animasyon: İzlemeniz Gereken 15 Animasyon Filmi

7’den 70’e Animasyon: İzlemeniz Gereken 15 Animasyon Filmi

1260
0

7’den 70’e herkesin severek izlediği animasyon filmleri, geçtiğimiz her yıl teknolojinin de ilerlemesiyle bambaşka boyutlara taşınıyor. Hazırlamış olduğumuz bu liste hepimizin âşinâ olduğu filmlerden oluşuyor. Çocukken izlediğimiz bu filmleri büyümüş olsak bile izlemeyi bırakmıyoruz ve bırakacak gibi durmuyoruz. Bugün sizler için her yaştan insanın tekrar tekrar izlediği, izlemeyenler için izlemesi gerektiğini düşündüğümüz 15 animasyon filmini derledik. Listede yer almayan animasyon filmleri için affınıza sığınıyoruz.

1Toy Story / Oyuncak Hikâyesi (1995)

Buzz Lightyear adlı yeni çıkan oyuncak, Andy’e hediye edilir. Oyuncağı çok seven Andy, eski gözdesi Şerif Woody’e olan ilgisini yitirir. Bir gün Buzz yanlışlıkla pencereden aşağı uçunca, herkes Woody’nin onu öldürdüğüne inanır. Woody, kendisini kurtarabilmek için Buzz’ın arkasından giderek onu geri getirmeye karar verir. Fakat ikiliyi dış dünyada büyük tehlikelerle dolu maceralar beklemektedir.

2Spirited Away / Ruhların Kaçışı (2001)

Chihiro, kasabasından taşınmış on yaşında küçük bir kızdır. Yeni taşındığı kasabada ise karşılarına ilginç bir yapı çıkar. Her ne kadar bu yapının içine girmek istemese de anne ve babasının peşinden girer. İşte bu ilginç yolculuk böyle başlar. Önceleri terk edilmiş görünen bu yapı geceleri büyük bir canlılık kazanır. Bu yapı ruhların bir tür dinlenme ve temizlenme yeridir. Chihiro, sihirli yiyeceklerden yiyen ve domuza dönüşen anne babasını kurtarabilmek için genç Haku’nun yardımı ile oradan kurtulmaya çalışır. Bu sırada Haku’yu daha önceden tanıdığını anlar.

3Zootopia / Zootropolis (2016)

Zootopia, hayvanların bir arada yaşadığı çok büyük bir şehirdir. Bu şehirde yaşayan bir tavşan olan Judy Hopps polis teşkilatına yeni yazılmıştır. Nick adlı tilki ise küçük dolandırıcılık işleri yaparak köşeyi dönmeyi hedeflemektedir. Bir gün Nick, işlemediği bir suçla itham edilir. Nick adını temize çıkarmak, Judy ise davayı çözmek için daha önceden hiç tahmin edemeyecekleri bir işbirliği yapmak zorunda kalırlar.

4The Incredibles / İnanılmaz Aile (2004)

Eskiden çok ünlü bir süper kahraman olan Bob Parr, Mr. Incredible adıyla ün salmıştır. Bir zamanlar herkesi tehlikeden kurtaran ve kötülüklere savaş açmış olan Bob, işlerden elini ayağını çeker. Ailesiyle birlikte sessiz sakin bir yaşam sürmeye başlar, 15 yıl aradan sonra kendisine çok özel bir görev verilir. Fakat, işler umulduğu gibi yolunda gitmeyince, Bob’un ailesi de olayın içine girer. Sadece Bob ve ailesi değil, sayısız masum insan da tehlike altındadır.

5Big Hero 6 / 6 Süper Kahraman (2014)

Hiro Hamada adlı bir çocuğun savaş robotu yapıp Yama ile dövüş yapmasıyla ile başlar. Abisi Tadashi Hamada’nın motorsikleti ile kaçarlar. Tadashi, Hiro’yu kendi okuduğu üniversiteye götürür ve arkadaşları ile tanıştırır. İsimleri; Go Go, Ballı Limon, Fred ve Wasabi’dir. Ayrıca abisinin yaptığı Baymax adlı sağlık robotu ile tanışır. Hiro, üniversiteyi çok beğenip katılmak ister. Abisine yaşının yetip yetmeyeceğini sorar. Abisi ona yaşının önemli olmadığını, öğrenci seçme yarışmasında insanları etkileyebilecek şeyler yaparsa kazanabileceğini söyler. Hiro, çok çalışıp mikrobotlarını tasarlar. Bunu sunar, ve üniversiteye kabul edilir. Bir süre sonra çıkan yangın yüzünden abisi Tadashi, profesör Callaghan’ı kurtarmak için içeri girer ve o anda patlama olur. Tadashi hayatını kaybeder. Hiro, Baymax ve abisinin arkadaşı olan Fred’in malikanesine giderler ve birilerinin gizlice mikroçip ürettiğini görürler. Baymax’e zırh yapıp geri dönerler ve mikroçipleri yöneten kişinin profesör Callaghan olduğunu öğrenip arkadaşları ile profesör Callaghan’dan intikam alırlar.

6UP / Yukarı Bak (2009)

Hayatı boyunca yaşamak istediği macera hayalini gerçekleştirmek için evine binlerce balon bağlayıp Güney Amerika’nın vahşi doğasına doğru yolculuğa çıkan 78 yaşındaki baloncu Carl Fredricksen’ın hikayesinin anlatıldığı animasyon filmi.

7Wall-E (2008)

Harap edilmiş, kirli ve kuru bir dünyada hikâye başlar. Yüz yıllar önce bütün insanlar, çevrenin kesintisiz kötü kullanımı yüzünden yaşanamaz hale gelen dünyayı BnL isimli bir mega şirketin inşa ettiği uzay gemileri ile terk etmiştir. Vol-İ dünyayı temizlemek için üretilmiş bir robottur. İnsanlar bir gün dünyayı terk etmek zorunda kalırlar ancak giderken tüm robotları kapatmışlardır, Vol-İ dışında. Gezegende bir başına kalan Vol-İ yüzyıllar boyunca gezinir durur. Ancak bir gün gezegene Eve adında bir arama robotu gönderilir. Vol-İ, Eve’e âşık olur; 700 yıl öncesinden kalma plazma televizyonunda 1969 yapımı Cici Kız (Hello, Dolly!) filmini izlerken yaşadığı hislerinin aynısını duyar. Vol-İ ile Eve galaksiler arası bir macera yaşarlar.

8Aslan Kral (1994)

Simba, kral Mufasa’nın oğlu ve krallığının varisidir. Mufasa, kardeşi Scar’ın kurduğu hain tuzak sonucu ölür, ama Scar bunun Simba’nın suçu olduğunu söyler. Vicdan azabı duyan Simba hükmetmesi gereken Pride Land’den ayrılır ve uzak yollara düşer. Ormanda arkadaş olduğu Timon ve Pumbaa sayesinde Hakuna Matata felsefesini öğrenir ve dertsiz, tasasız bir yaşam tarzı olan bu felsefeyi benimser. Ancak eski arkadaşı Nala ile karşılaşması sonucu sorumluluklarını hatırlar ve yaşam zincirindeki yerini almak için hemen bir karar vermesi gerektiğini anlar.

9Arabalar (2006)

Piston Kupası’nı almayı hedefleyen çaylak bir yarışçı yolunu kaybederek Radyatör Kasabası’na gider. Bu çaylağın adı Şimşek McQueen’dir. Sally adında bir bayan arabaya aşık olur ve burada en iyi arkadaşı Çekici Mater’dır. En sonunda onu bulan taşıyıcı kamyonu onu yarışa götürür. Ama onu bekleyen kötü bir sürpriz vardır. Ekibi onu terk etmiştir. En sonunda da Radyatör Kasabası’nın sakinleri onun ekibi olur. Birinci olamamıştır fakat Kral adlı yarışçıya yardım ettiği için çok mutlu olmuştur. McQueen yarışta yaptığı bu davranış sonucunda herkesi kendine hayran bırakır.

10The Secret Life of Pets / Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı (2016)

Manhattan’da bir apartman dairesinde sahibi Katie ile yaşayan Max mutlu bir hayat yaşarken Katie eve kocaman bir köpek getirir. Önceki sahibiyle birlikte yaşayan Duke bir gün evden çıkmış ve kaybolmuştur. Katie onu barınaktan almış ve eve getirmiştir. Max, Duke’dan hiç hoşlanmaz ve onun gitmesini ister. Duke çok sinirlenir. Bir gün Duke yanlışlıkla vazo kırar ve Max bundan istifade edip Duke’a herşeyi yaptırır. Bir gün bütün köpekler Max ve Duke gezintiye çıkar. Max, Duke’dan uzun ince ve kalın bir çubuk getirmesini ister. Duke bundan istifade edip Max’ı tutup kaçırır ve sokak kedilerin olduğu bir yere sürükler. Ondan sonra görevliler Max ve Duke’u yakalar ve psikopat tavşan (Snowball) ve çetesi insanlardan nefret eden yeraltı örgütü kurmuştur. Snowball’un çetesi Max ve Duke’a yardım eder. Max ve Duke onlara katılır. Onlar yeraltına indikten sonra Snowball, Max ve Duke’u engerek yılanı dişletmek ister. Max ve Duke yanlışlıkla yılanı öldürür. Snowball’un düşmanı olurlar. Max’ten hoşlanan Gidget onları kurtarmak için bir takım kurar. Birlikte Max ve Duke’u aramaya başlarlar ve macera daha da ilginç bir hal almaya başlar.

11Coco (2017)

Miguel, hayranı olduğu müzisyen Ernesto de la Cruz gibi olabilmenin hayalleriyle yaşamaktadır. Ancak ailesinin müzikle ilgilenmesine yönelik anlaşılmaz bir yasağı vardır. Tuhaf olaylar sonucunda kendini Ölüler Diyarı’nda bulan Miguel, burada ailesinin mazisiyle ilgili gizli kalmış şeyleri öğrenecek, bir yandan da müzikteki yeteneğini ispatlamaya çalışacaktır.

12How To Train Your Dragon? / Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? (2010)

Film, Vikinglerin ve ejderhaların efsanevi dünyasında geçiyor. Ejderha savaşının bir yaşam tarzı olduğu Berk adasında yaşayan bir genç, yaralı bir ejderhayla karşılaşır ve dünyası altüst olur. İkili daha sonra iyi arkadaş olacaktır.

13Finding Nemo / Kayıp Balık Nemo (2003)

Bir palyaço balığı olan Marlin, küçük oğlu Nemo için fazla kaygılanmaktadır. Ancak Nemo’nun da kendi başına hareket etmesi gerektiği zamanlar gelir çatar. Denizaltı Dünyası’nın okuluna gidip, eğitim görmek zorundadır. Nemo bu okula giderken Marlin’in korktuğu başına gelir ve oğlu arkadaşları ile oynadıkları tehlikeli bir oyun sırasında gözünün önünde kaybolur.

14Inside Out / Ters Yüz (2015)

Ailesi ile birlikte San Francisco’ya taşınan Riley, yeni ortamına uyum sağlamakta güçlük çekmektedir. Riley’nin beynindeki duygu merkezinde yaşayan Neşe, Öfke, Korku, Tiksinti ve Üzüntü, genç kızın hareketlerinde büyük pay sahibidir. Yeni yaşamındaki çalkantılar duygu merkezinde bir krize neden olmuştur. Neşe, olaylara olumlu yanından bakmaya çalışsa da diğer duygular yeni şehir, okul ve yaşama karşı farklı reaksiyonlar gösterir.

15Spider-Man: Into the Spider-Verse / Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde (2018)

2018 yapımı Bilgisayar animasyonu Amerikan süper kahraman filmdir. Film, Marvel Comics’in Miles Morales (Spider – Man) karakterini baz almıştır ve Marvel iş birliğinde Columbia Pictures ve Sony Pictures Animation tarafından yapılmıştır, ayrıca filmin dağıtımını Sony Pictures Releasing üstlenmiştir. Film, farklı alternatif evrenlerin bulunduğu Spider-verse diye adlandırılan Çoklu Evren’de geçmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here