Ana sayfa Dizi İzlenebilir-Hissedilebilir Sanat Eserleri: Öneri Mini Diziler

İzlenebilir-Hissedilebilir Sanat Eserleri: Öneri Mini Diziler

559
0

İnsan bazen uzun soluklu maceralara girmek istemiyor. Bazen merak etmek istemiyor. Bazen beklemek istemiyor. İşte toplumun bu isteklerini karşılayabilmek için bazı yönetmenler, yapımcılar ve oyuncular – ve tabi senaristler – güçlerini birleştirerek sanat eseri tadında diziler –mini mini diziler – ortaya çıkarabiliyorlar. Akşamları işten-okuldan-toplantıdan-eğitimden döndüğünüz, zaten kısa olan zamanınızı daha verimli bir şekilde geçirmeniz için önerdiğimiz mini diziler.

1Maniac

Netflix’in farklı ve özgün içerikli mini dizilerinden biri olan Maniac’ın temeli “Hangimiz normal bir hayata sahibiz?” ve “Sorunlar hepimizin sahip olduğu birşey” tematik cümlelerine dayanıyor. True Detective ile güzel bir kitleye ulaşan Cary Fukanaga’nın sırtlandığı Maniac, Emma Stone ve Jonah Hill’in harika oyunculuğu eşliğinde eşsiz bir yapım olma hakkını kazanıyor. Tıpkı bir sanatçının renk paleti gibi olan dizi birbirinden farklı olaylar ve betimlemeler ile psikolojik travmalara cevap arıyor. Genel çerçevede baktığımızda; A,B ve C isimli haplar ile gerçekleştirilen deneyler ile geçmiş deneyimlerden kaynaklanan sorunlar ile yüzleşme şansı tanıyan ve iyileşme sürecini hızlandırma amacını konu ediyor.

2Living With Yourself

Jonathan Dayton ve Valerie Faris’in yönettiği 8 bölümlük harika bir Netflix mini dizisi Living With Yourself.  Başrolünde harika oyunculuğu ile bizi hikayeye çeken Paul Rudd’a Aisling Bea eşlik ediyor. 18 Ekim’de yayınlanan dizi 20-25 dakika süreli 8 bölümden oluşuyor. Yine günlük hayatta kafamızı çok kurcalayan bir soruya cevap arıyoruz. “Daha iyi olsam hayatımda daha iyi olur muydu?” Kısa bir özet geçecek olursak; Miles isimli karakterimiz gençliğinde pozitif ve enerjik bir birey iken zamanla negatif ve yorgun bir moda bürünüyor. Bu durum iş ve aile ilişkilerini olumsuz yönde etkilemeye başlıyor. Bir toplantı sırasında bir arkadaşının tavsiyesi ile özel bir tedavi ile tanışıyor. Tedaviden sonra oluşan durumlar hiç hoşuna gitmiyor. Bizde bu süreç içerisinde hayatımıza dair birçok sorunun cevabı ile karşılaşıyoruz.

3Holiday Secrets

Netflix’in orjinal dili Almanca olan dizisi Holiday Secrets, Kasım ayında yayına girdi. Dark dizisine “hafif” benzerliği ile dikkat çekiyor ilk bakışta. Tabi konu olarak tamamen bağımsız. Bir aile dramını 1989-2004 ve 2019 yılları içinde inceliyor dizi. Bir gecede sinema filmi izler gibi izlenebilecek yapım bir şansı hak ediyor.

4Horace & Pete

Kara mizah denince akla gelen isimlerden biri olan Louis CK’nın yönettiği ve oynadığı Horace & Pete, 2016 yılında ekranlara geldi. Hiçbir tanıtım, promosyon ve reklam yapılmadan seyirciye altın tepsiyle sunulan dizi Louis’in kendi web sitesinden ücretli olarak yayınlandı. Dizi yapımcılığına yepyeni bir yaklaşım getiren yapım birçok kişi tarafından sevildi. Mizah demişken dizide mizah öğeleri karanlığın içine saklanmış durumda. Acı kahkahalar ve utangaç tebessümler eşliğinde izliyoruz diziyi. Tiyatral bir atmosfere sahip dizi sınırlı sayıda mekan içinde geçiyor. Ana temanın anlatıldığı ve olayların gerçekleştiği yer Horace and Pete’s isimli bir bar. Dizinin çoğu bölümü burada geçiyor. Bundan dolayı her ne kadar sitcom gibi gözükse bile karanlık yapısı buna izin vermiyor. Abartıya kaçılmadan verilen aralar ve sessizlikler, araya serpiştirilen doğaçlama cümleler tiyatral havayı besliyor. Dizi eşsiz bir seyir deneyimi sağlasa bile karamsar ve ağır senaryosu ile seyirciyi zorluyor. Eğer dışarıda bulunan hayattan kaçıyorsanız yanlış yerdesiniz mesajı veriyor seyirciye. Kısa özetleyecek olursak; Horace  ve Pete, 100 yıldır aynı aileye ait ve yine aynı isme sahip kardeşler tarafından idare edilen bir barda yaşıyor, çalışıyor. İlerleyen bölümlerde barın aslında bu iki kardeşin dünyası olduğunu görüyoruz. Müşterileri ile bir aile gibi olan kahramanlarımız dış dünyayla olan ilişkilerini bu sohbetler ile karşılıyorlar. Felsefen siyasete çeşitli sohbetlerin gerçekleştiği dizi aslında tam bir karnaval. İzlemesi zor olsa bile diziye başladığınız andan bitirdiğiniz ana kadar barda oturan bir müşteri edasıyla sadece konuşmalara şahit olmak bile insanın ufkunu açıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here